Advert
TESİAD yine ilk oldu!..

TESİAD yine ilk oldu!..

Sivil toplum kuruluşlarına olan mesafemi, kuruluş amaçlarına ve üyelerine hizmetleri ile ülke gündemine dair görüş ve duruşları belirler. Bu anlamda TESİAD kendime çok yakın bulduğum birkaç STK’dan biridir.

İş dünyasının etkin ve inovatif girişimcilerinin oluşturduğu TESİAD, enerjik ve uyumlu kadrosu ile ‘her dönemde’ sorumluluk duygusu içinde maksadın oluşması adına gözünü budaktan sakınmadan görüş ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaştılar.

Ekonominin ayağa kalkması için reel sektörün desteklenmesi ve özellikle dolaylı vergilerin yüklerinin KOBİ’leri bunalttığını anlattılar. İnşaat sektöründeki yalancı baharın karakışa dönüşeceğinin altını çizdiler. ‘Paralel Yapı’ tarafından hedefe bile kondular ama ilkelerinden ayrılmadılar.

Bundan yaklaşık 5 yıl önce henüz ‘Paralel Yapı’nın adı konmadan, 17/25 Aralık olmadan, 15 Temmuz’daki hain girişim ortaya çıkmadan başlayan Anayasa değişikliği tartışmalarına katkı vermek adına ‘bu Anayasa ülkemize dar geliyor’ diye yepyeni bir Anayasa hazırlayarak kamuoyu ile paylaştılar ve tartışmaya açtılar.

TESİAD beni arayıp AK Parti Bursa Milletvekili, Adalet Komisyonu Üyesi, Güney Doğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi Hakan Çavuşoğlu’nun katılacağı toplantıya davet edince icabet etmenin farz olduğunu düşündüm.

TESİAD üyelerinin büyük ilgi gösterdiği yoğun katılım olan ve oturma düzeninin titizlikle belirlendiği programın hoş geldiniz konuşmasını TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt yaptı.

“Dört maddeye şerh koyarak ‘evet’ diyoruz”

Başkan Bozkurt, geçmişteki çalışmalarına atıfta bulunarak, 1982 Anayasası’nın antidemokratik olduğunu, daha önemlisi parlamenter sistemin ülke gerçeklerine dar geldiğini ve ülkeyi koalisyonlarla sıktığının altını çizdi.

“Biz düşünce kulübümüz olan TESAM çalışmaları sonucunda yarı başkanlık üzerinde görüş bildirdik ama TBMM’de halkın iradesi başkanlık olarak tecelli edince buna uyarak 18 madde ve 102 fıkradan oluşan değişikliğe dört maddeye şerh koyarak ‘evet’ diyoruz” dedi. “Bu dört şerhi de yeni Anayasa’ya uyum yasalarında değerlendirilmek üzere ve tarihe not düşmek adına koyduk” diye ekledi.

Bu dört madde içerisinde tarafsızlık ilkesi, atamalar, olağanüstü hallerde sınırsız kararname yetkisi, HSYK yapısının oluşturulması bulunuyor. Bunlara ilaveten seçim sisteminin dar bölge şeklinde değiştirilmesi de önemli bir vurguydu.

İlyas Başkan, konuşmasının sonunda üyelerinin hepsinin ve dahası bütün vatandaşların ülkesini seven insanlar olduğundan hareketle 16 Nisan’a halim ve selim bir şekilde tartışarak gidilmesini istedi.

“Evet biat değildir. Hayır ihanet değildir” dedi.

İlyas Bozkurt, reel sektörde çalışan iş dünyasının koalisyon dönemlerinde çok çile çektiğini ve kronolojik olarak bakıldığında ülke ekonomisi büyüme hızlarının ‘seçilmiş’ tek parti iktidarları döneminde yüksek olduğunu söyledi ve noktayı koyarak sözü Hakan Çavuşoğlu’na verdi.

‘Anayasa Hukuku’ dersinin ilk konusu

Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, konuşmasına, AK Parti’nin referandum çalışmalarına başladığı ilk günde konuk olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek TESİAD’a teşekkürle başladı ve hukuk öğrencisi iken ilk Anayasa Hukuku dersinde hocalarından benim büyük bir gururla reddettiğim 1982 Darbe Anayasası’nın antidemokratik olduğunu öğrendiklerini söyledi.

Hal böyle iken o anayasayı değiştirmemek için direnmenin demokrasiye hizmet olmadığını ifade etti.

Ülkeyi vesayetten kurtarmak adına cesur adımlar atıldığını ama bunun Anayasal bir temeli olmazsa sürece direnenlerin mevcut Anayasa’daki tanımları kullanarak durumdan vazife çıkarabileceklerini söylerken, bu konunun bir Recep Tayyip Erdoğan tercihi değil ülkenin geleceği olduğuna vurgu yaptı. Şu anda Sayın Cumhurbaşkanı’nın zaten her türlü sorumluluktan muaf olarak görev yaptığını söyledi ve “O kendi makamının da denetlenmesi ve hesap vermesinin yolunu açıyor” dedi.

Vesayet, çift başlı yönetim ve yasama ile yürütmenin iç içe geçmiş olmasının ülkeyi koalisyon dönemlerinde büyük sıkıntılara soktuğunu ifade eden Hakan Çavuşoğlu, “Bu Anayasa ile koalisyon dönemleri bitecektir.

Parti olarak görüşümüz zaten bellidir ama ben de milletvekili olarak, hukukçu olarak, baba olarak ve insan olarak ülkenin geleceğine evet demeliyiz diyorum” dedi.

Sohbete katkı anlamında sorduğum 18 yaş, Cumhurbaşkanı’nın gönderdiği bütçenin reddi, yardımcıların seçimi ve vekalet ile dar bölge seçim sistemi konusundaki yanıtlarına olan şerhlerimi de önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500