Advert
Finansmana ulaşmak artık zor değil…

Finansmana ulaşmak artık zor değil…

Uludağ İhracatçı Birlikleri(UİB)’in  organize ettiği,  Kredi Garanti Fonu (KGF)  ve Türk Eximbank, özel sektöre verilen ve yeni dönemde piyasaya verilmesi planlanan destek ve kefaletler ile ilgili bilgilendirme toplantısı olduğu bilgisini Bursa’da olan Ertuğrul Mat Ağabey ile paylaştığımda mutlaka gitmelisin hatta ben de izlemek istiyorum deyince gitmenin farzını yerine getirdik.

UİB Binasına geldiğimizde otopark ve yakın çevrede araç park edecek yer bulamamak doğrusu beni şaşırttı. Bursa’ya Bakan falan gelmedikçe böyle ihtisas toplantılarına fazla rağbet olmadığını bildiğimden, bu toplantıya gösterilen ilginin önemini daha da merak ettim.

Bina lobisinde Şahap Aktaş, Mustafa Barutçuoğlu, Cevdet Akçakoca ile kahve sohbeti yaptıktan ve Şahap Bey’in Rumeli yemeği davetine inşallah dedikten sonra bize gerçekten özenle ayrılan yerimize oturduk.

Salona dönüp bakınca bir kez daha şaşırdım. İlave sandalyelerle birlikte Mavi Salon en küçük boşluk kalmayacak şekilde doluydu. Ardından yapılan ‘ Yoğunluktan Kırmızı Salonu da açtık. Lobiden ve oradan konferansın Video Wall ekranlardan izlenebileceği’  anonsu bana ‘vay be!’ dedirtti.

Açılış Orhan Sabuncu’dan

Konferansın Koordinatörü ve Moderatörü Orhan Sabuncu hoş geldiniz ve açılış konuşmasında KOBİ’lerin önemine vurgu yaparak ‘KOBİ’ler bir bakıma ekonomimizin can damarlarıdır. Ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99,8’i KOBİ ve ülke istihdamının yüzde 78’ini KOBİ’ler sağlamaktadır. Bu nedenle güçlü bir ekonomi için KOBİ’lerin verimliliğinin artırılması, düşük maliyetli ve uzun vadeli kredilere ulaşabilmesi hayati önem taşımaktadır’ dediğinde ihracatçının finansman desteğine ulaşmakta yaşadığı sıkıntılar gözümün önüne gelince toplantının neden bu kadar ilgi gördüğünü anladım.

Burkay az ve öz konuştu

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay konuşmasına Orhan Başkanı başarı ile kotardığı bu etkinlikten dolayı kutlarken, tasarrufa verdiği öneme de esprili bir şekilde vurgu yaptı. 2016 yılında KGF garantörlüğünde Bursa’da bin 200 firmanın, yaklaşık 490 milyon TL’lik kredi başvurusunda bulunduğunu, 700 civarında firmaya 185 milyon TL’lik kaynak kullandırıldığını ifade eden Burkay, ihracatçısına en fazla destek veren ikinci ülke Güney Kore’den sonra Türkiye’dir dedi.

 

İhracat her anlamda ve şekilde desteklenecek

 

KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli ve Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım süreçle ve gelişmeler ile ilgili çok detaylı bilgiler verdiler. Kurumların başvuranlar açısından prestij düşüren değil, prestij katan ve lojistik destek veren yapılanmaya dönüşmesini anlattılar. Katılımcıların soruları da konuya ne kadar hakim olduklarını ortaya koydu. Bursa’da bir büro olarak yapılanan Türk Eximbank’ın yakında Bursa’da şube açacağı duyurusu da günü müjdesi oldu.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500