Advert
 Bursa Beton dedi otuz… Benim içim tuttu buzzz..!

Bursa Beton dedi otuz… Benim içim tuttu buzzz..!

 

Bursa Beton’un 30 yıllık serüvenini anlattığı gecede üretenleri, çalışanları, yöneticileri ve sektör paydaşları hep birlikte keyifli ve eğitici bir program izlediler.

Bir film hikayesi olarak ekranlara yansıyan gece Genel Müdür Fatih Vardar’ın konuşması ve Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Kağıtçıbaşı’nın konuşması ile devam etti. Kısa merhaba konuşmalarının ardından hazır beton sektöründe Avrupa birincisi ve dünyanın ilk beşinde olduğumuzu öğrendik ve gelişmişlik seviyesinin beton ile değil demir çelik ile ölçüldüğünü bilsem de yine de gururlandım.

Üstün yetenekli Keman Sanatçısı Ceren Aksan’ın keman gösterisini büyülenerek dinledik ve izledim.

Program Akışı Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof.Dr. Özgür Demirtaş’ın “Bilim, Ekonomi, Gelecek ve Siz” konulu sunumu ile devam etti. Konuklara gelecek ile ilgili tüyolar verirken kendilerini kısıtlamamaları ve ufuklarını açık tutmaları gerektiğini vurgularken çizdiği resimler bizi şoka soktu.

Özgür Hoca, ezberleri bozan konuşmasında Türkiye’nin kamu maliye disiplini, kamu borçları açısından Avrupa’da en iyilerden birisi olduğunu vurgularken, dış borç yükünün özel girişimcilerin olduğunun altını çizdi.

Ama son tahlilde söyledikleri saunadan çıkan adamın buz gibi suya girmesi gibi içimi dondurdu.

Öngörülen, hedef gösterilen 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat ve en büyük ilk on ekonomiden biri olmanın yol haritasının bisikletle Everest’e tırmanmaktan daha zor olduğunu öğrendim.

Satıcının kalite satmaktan başka şansının kalmadığı Dış Pazar ekonomisinde henüz hazırlık sınıfında olduğumuzu bilelim. Hoca’nın elindeki bilimsel verilerle 2023 de hedefi tutturabilmemiz için her yıl yüzde 18 büyüme hızını yakalamamız gerekiyormuş. Bu gösterge imkansızın başka bir ifade ile anlatımıdır.

Umudum yok demiyor ama olması için gereken art arda sıraladığı koşulların içinde kesinlikle “inşallah maşallah” yok.

Benim para almadan şov yapmadan sürekli yazdığım gibi bilişim ve teknolojilerinde üretime adım atamazsak, kaliteden ne anladığımızı değil dünyanın ne anladığını sorgulamazsak, önümüzde elde var sıfıra yakın bir gelecek bizi bekliyor. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500