Advert
Tek kutuplu dün ya mı, çok kutuplu dünya mı?

Tek kutuplu dün ya mı, çok kutuplu dünya mı?

Son zamanlarda cereyan eden uluslararası siyaset dünyasında meydana gelen gelişmeleri anlamak için, 21. yüzyılda tek kutuplu bir dünyada mı, yoksa çok kutuplu bir dünyada mı yaşayacağımız meselesine kafa yormamız lâzım, bendeniz 2009’dan beri bu konuya kafa yoruyorum. Aşağıda, 2013 senesinde Türk Parlamenterleri Vakfı-TÜPAV’da yaptığım bir konuşmayı bilgilerinize sunmaktayım:

“2000 yılında Avrupa Birliğini en yenilikçi ve en rekabetçi ekonomisi yapmak için kararlaştırılan Lizbon Stratejisi başarısızlığa uğramış, siyasi birliğe doğru atılan bir adım olan, “Anayasal Metin“ kurucu Hollanda ve Fransa tarafından reddedilmiştir. Parasal birliği siyasi birliğe dönüştüremeyen Avrupa birliği hayali sona mı ermektedir? 2007 yılı sonunda başlayan global ekonomik kriz, 20. asrın son yıllarında yükselen bir yıldız gibi görünen Avrupa Birliği’nin de, ikinci süper güç değil, ancak çok kutuplu bir dünyanın kutuplarından birisi olabileceğini ortaya koymuştur. Avrupa Birliği’nde ekonomik iflasın eşiğinde olan ülkelere yapılan yardımlar, ayakta kalan diğer ülkelerin halklarını isyan ettirmekte ve “Avrupalılık” duygusunu yok etmektedir. Geçen yıl Eylül ayında yapılan seçimlerde Hollanda’da İşçi Partisi Euro’ya da, Avrupa Birliğine de karşı olduğunu ve Yunanistan’a yapılan yardımları engelleyeceğini açıklıyordu. Almanya’da da, Alman anayasa mahkemesinin “Avrupa istikrar fonunun” Alman anayasasına uygun olup olmadığını incelemesi de istenmişti. Avrupa istikrar fonunun hemen hemen tamamını Almanya fonlamaktadır. Tabii bunun neticesi olarak istediği şartları dayatmakta ve siyasal hâkimiyet kurmaktadır. 19.  yüzyılda Bismark’ın, 20.  yüzyılın ilk yarısında Hitler’in silahla yapamadıklarını, ekonomik güçle Merkel’in yapması ve gittikçe Almanya’nın Avrupa’nın hakimi pozisyonuna yükselmesi, Şubat 2014’te Münih Güvenlik Konferansı’nın açılış konuşmasında Alman Cumhurbaşkanı JoachimGauck, uluslararası münasebetlerin şekillenmesinde Almanya’nın, “Alman ordusunun sahaya indirerek” daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söylemesi dikkatlerinizi çekmiyor mu?

Aynı tarihlerde Japon Başbakanı da, Japon ordusunun savunma konseptinden daha ileri bir konsepte taşınacağını ifade etmişti.

  1. yüzyılda iki defa Paris sokaklarında Alman ordusunu görmüş Fransa, Almanya’nın peşinden gidip kendini garantiye almak peşine düşmüştür. Alman-Fransız işbirliğinin Avrupa’ya yeni bir şekil vereceğini gören İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden kısa bir zamanda ayrılmasına sürpriz gözüyle bakılabilir mi? İngiltere Başbakan’ı Cameron, seçimleri yeniden kazanması halinde bu hususu halk oylamasına sunacağını açıklayarak, işaret fişeğini ateşlemişti.[1]

İngiltere’de bu fikir kuvvet kazanırken, İskoçya’da halkın ezici bir çoğunluğu AB’de kalınmasını istiyor. Bazı İskoç milliyetçi siyasetçileri, bu sebeple İngiltere’den ayrılmayı dillendirmektedirler.  Tabii İskoçya’dan ayrılmış bir İngiltere’nin, Avrupa’nın küçük bir ülkesi haline geleceğini hatırlatarak.

Avrupa Birliğinin geleceğini kurmak ve kurtarmak için, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Birliği'nin bir ulus devletler federasyonuna dönüştürülmesi gerektiğini söylemektedir. Bütün bu gelişmeler, yardım alan ülkelerde de, yardım eden ülkelerde de, “Avrupalılık duygusunu” yok ediyor.”söylemektedir. Bütün bu gelişmeler, yardım alan ülkelerde de, yardım eden ülkelerde de, “Avrupalılık duygusunu” yok ediyor.”

[1]Cameron sözünü tutmuş. 24 Haziran 2016 tarihinde yapılan referandumla Avrupa Birliği’nden ayrılması kararı çıkmıştı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500