Advert
Bonzai gitti derken büyüğü mü geldi?

Bonzai gitti derken büyüğü mü geldi?

Birkaç yıl öncesine kadar taksir suçları dışında kirli alem işlerinde adından bahsedilmeyen Bursa’dan ilk olumsuz haberler ilk öğretim yaşı seviyesine kadar inen bonzai ismi verilen ucuz ve kolay elde edilebilir uyuşturucu madde kullanımı ile gelmeye başladı.

Bu konu üzerinde Bursa Medyası el birliği yapmışcasına çok durdu ve Bursa’nın bonzainin başkenti olarak anılması doğrusu kanımıza dokunuyordu. Bitti zannettiğimiz lanet süreç meğerse yer altında beslenmiş olarak ve daha büyüğü ile karşımıza geliverdi.

Kentleşme çarpıklıkları önce binaları ve yolları bulur ardından kötü insanların yuvalandığı alanlar haline gelir. İyi insanların kaçtığı yerler de yasa dışı oluşumların merkezi oluverir.

Yani biz Bursa için bir zamanların göz bebeği olan Kültürpark – Stadyum - Altıparmak - Atatürk Caddesi- Setbaşı hattını rantçı karanlık insanlara teslim ederek sadece yapıların kimyası ile oynamadık, sosyal yapının DNA’sını da bozduk.

Yani biz Doğanbey’de herkesi mutlu etmek isterken orada hak sahibi olan bütün paydaşları ve Bursa’yı mutsuz ettik.

Ve oralarda yaşayan eski Bursalıları kaçmaya zorlayan bir ortamı itina ile hazırlayanlara çanak tuttuk.

Bursa’da son günlerde yaşanan fuhuş ve uyuşturucu ve hatta boyalı medyaya bile düşen trafik canavarları asla tesadüf değildir.

Islıklanan kentlilik bilincinin sonucunda ahlakın hastalanıp yataklara düşmesi halidir.

Bursa sosyal yaşamının acil servise yatırılıp tedaviye ihtiyacı vardır.

Bu konu tek başına hiçbir kurumun tek başına halledebileceği kadar basit hastalık değildir. Valilik, Belediyeler, Emniyet, muhtarlıklar ve en önemlisi halkın katılımı ile geniş bir konsültasyon yapılarak çözülebilir.

Mal sahipleri evlerini, dükkânlarını kiraya verirken öncelikleri para değil, Bursa ve ahlaki değerler olmalıdır. Para her şeyden önemli diyenler bir zamanlar değer biçilemeyen Altıparmak’taki boş dükkanlara baksınlar.

Hep dediğim gibi başka Bursa yok ama biz onlarca Bursa’yı cebimizde taşıyoruz gibi hovardalık yapıyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500