Advert
15 Temmuz Demokrasi Meydanı kime küstü?

15 Temmuz Demokrasi Meydanı kime küstü?

Eski adı Şehreküstü ya da Fomara Meydanı olan ve adıyla ilgili birçok şehir efsanesi anlatılan meydan, 15 Temmuz hain kalkışmasından sonra halkın orada toplanıp milli iradeye sahip çıkması nedeniyle 15 Temmuz Demokrasi Meydanı oldu.

Hain darbe girişimine karşı ülkede ilk kurumsal duruş ve tutuklama olan Bursa’da o günün anısına bir meydan olması elbette çok anlamlıydı.

O meydan eski Bursa’nın kalbi durumunda olan ve Kapalıçarşı, Pazaryeri ve raylı sistemin merkez duraklarından birinin olması sonucunda çok yoğun bir insan trafiğinin olduğu noktadadır.

O meydanın sadece adını değiştirmek ile yetinenler ve orada kalanlar sınıfta kalmışlardır. Halk arasında eski adının devam etmesi alışkanlıktır. O alışkanlığı ancak meydanın yeni adına yaraşır düzenlemelerin yapılmasıyla ortadan kaldırabilirsiniz.

Ve maalesef Çaykur zengini Rize’ye meydan yapması için bütçe gönderenler, Balkan ülkelerini abat edenler, aradan aylar hatta takvim yılı geçmesine rağmen, varlıklarının sebebi olan Demokrasi Meydanı’nı bitiremediler.

Osmangazi Belediyesi tarafından ihale edilen ve bitti denen kısımlar bile torpilli müteahhit bey tarafından değil, köy imecesi ile yapılsa daha kaliteli ve temiz olarak yapılırdı. O meydanın geçici kabul tutanağını kim onaylamışsa Bursa onu asla onaylamaz.

Merdivenler yarım, basamaklar kırık ve adım mesafesi ayarlanmamış, yeşil alan setleri hâlâ bitirilememiş, ağaç çevreleri düzenlemesi yapılmamış ama bitmiş gibi gösterilerek bir çürük diş gibi kentin ortasında duruyor.

Bu konunun en trajikomik yanı ise AK Parti İl Başkanlığı’nın da orada olmasıdır. Yani AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan’ın Bursa temsilcisi olan partinin kalbi orada atmaktadır.

Bildiğim kadarıyla en az ayda bir on bir milletvekilinin ziyarete geldiği meydana kimse alıcı gözle bakmıyor demek ki!..

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın bu konuya hassasiyetle bakmalarını, mutlaka baktıklarını görmelerini ve ihmali olanları uyarmalarını diliyorum.

O meydanın adını 15 Temmuz Demokrasi Meydanı koyarak yaptığınız anlamlı hizmeti, görev bilinci olmayan, o günün değerini bilmeyen insanların savsaklamalarına kurban etmeyin.

Sayın Valimiz İzzettin Küçük’ün bu hassas konuyu gözden geçirmesini, incelemesini ve devlet adına gereken uyarılarda bulunmasını da önemsiyorum.

Başkanlar! O meydanı ve halkı kendinize daha fazla küstürmeyin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500