Advert
Müslümanların yüzünü kızartan “İslamilik” sıralaması

Müslümanların yüzünü kızartan “İslamilik” sıralaması

Kuran'a ve İslami ideallere en çok uyan, İslam’ın emirlerine uygun toplum yapısı oluşturabilen ve yönetilen ülkeler sıralamasında; ilk üçü Yeni Zelanda, Lüksemburg ve İrlanda olduğunu biliyor musunuz?  Ya bu sıralamada İslam ülkelerini hiç merak ettiniz mi?

 

ABD George Washington Üniversitesi'nin Uluslararası İlişkiler bölümünde bir araya gelen grup araştırmacı tarafından yapılan araştırma sonucu, Global Economic Journal isimli dergisinde “An Economic Islamicity Index” başlıklı makaleye güncellenerek yayınlanmış.

 

Bu akademik çalışma; Kur’an-ı Kerim’de yer alan İslam ideallerini ve İslamiyet’in öne çıkardığı idealleri yerine getiren Müslim, gayri Müslim toplam 208 ülke değerlendirmeye alınmıştır.  Bu ülkeler arasında yapılan değerlendirme ve ölçümlerde; ülkelerin ekonomik ilerleme, devlet yönetimi, insani ve politik haklar ve uluslararası ilişkiler ile ilgili konulardaki İslami öğretiler temel alınmıştır.

 

Makaleyi hazırlayan grubun başı İran doğumlu Prof. Hossein Askeri’ye göre, İslam'ın temel değerleri; “Şeria” kanunlarına ya da din devletine dayanmıyor.

İslam'a göre, milli kaynaklar vatandaşların yararı için kullanılmalı ve eşit olarak paylaştırılmalıdır. İslam'da vatandaşa baskı uygulamak kesinlikle yasak, hatta Müslümanların baskıya karşı durmaları gerekiyor.

Prof. Askari, çalışmayla ilgili BBC'ye verdiği bir röportajda şöyle söylüyor:

"İslami metinleri incelediğimizde iyi ve adil bir devlet yönetiminin temel şart olduğunu görüyoruz. İslami öğretiye göre, bir ülkedeki resmi kurumların çok iyi işliyor olması ve yöneticilerin vatandaşlarla aynı kanunlara tabii olmaları gereklidir.  

Ayrıca; vatandaşlar ekonomik ve politik özgürlüğe sahip olmalı ve toplum düzeni ekonomik gelişmeye imkân vermelidir. Yani yolsuzluk ve fakirleşen toplum İslam'a uygun değil."

 

ABD’de bulunan George Washington Üniversitesi’nde bir araya gelen bir grup araştırmacı tarafından yapılan karşılaştırma sonunda belirlenen sıralamada; Norveç 6. sırada yer alırken, Müslüman ülkeler listenin en son sırasında yer alıyor. Araştırmada öne çıkan en çarpıcı sonuç ise, Suudi Arabistan’ın Kur’an-ı Kerim ideallerine uygun yaşama kıstasına en az uyan ülke olduğudur.

Kur’an-ı Kerim’ de yer alan tavsiye, ideal ve değerlere göre;

“-Bir ülkede iyi işleyen kurumlar bulunması,

-Ülkeyi yönetenlerin de halkla aynı şekilde kanunlara ve kurallara uyuyor olması,

-Toplumun siyasi ve ekonomik özgürlük temelleri üzerine inşa edilmiş olması,

-Toplum temellerinin oturduğu prensiplerin de ekonomik gelişmeye olanak sağlaması gerekiyor olması,” kıstaslarının ölçüm ve değerlendirmede temel alındığı belirtilen araştırmada sıralamasında, Türkiye’nin yeri hiç de iç acıcı değildir.

208 ülke arasındaki İslâmîlik sıralamasında; Türkiye, 103’üncü sırada yer alıyor. Her yıl milyonlarca Müslüman’ı misafir eden Suudi Arabistan 131’inci sırada, komşumuz İran 139’uncu Pakistan ise 145’inci sırada yer alıyor. 

Diğerlerini saymaya bile gerek yok. Şaşırtıcı bir şekilde Yeni Zelanda, Lüksemburg ve İrlanda ilk üç sırayı paylaşırken İsveç, Danimarka, İngiltere, Norveç gibi Batılı ülkeler, İslâmîlik konusunda bize fark atıyorlar.

Boşuna mı? Mehmet Akif:

“Müslümanlık nerde, bizden geçmiş insanlık bile…

Âlem aldatmaksa maksat, aldanan yok, nâfile!

Kaç hakikî Müslüman gördümse: Hep makberdedir;

Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir!”

Derken; Azerbaycanlı şair SABİR’de:

 

“Ay dadaş, vallahi, billahi tillahi

Harda bir Müslüman görsem gorhuram, gorhuram..

Neyleyim, bu yok olmuşların fikrini,

Kan görürem gorhuram gorhuram” demiştir..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500