Advert
Uçtu uçtu BURULAŞ uçtu…

Uçtu uçtu BURULAŞ uçtu…

Birkaç yıl önce Gemlik sahilinde konuşlanan deniz uçakları ile Gemlik-Haliç seferleri başladığında tutmaz diyenlere ya tutarsa demiştim ama o zaman uçakların kiralandığı şirketin ekonomik sıkıntıları ve icraya düşmeleri sonucunda doğrusu seferlerden randıman alınamamıştı.

Oysaki İstanbul’dan aynı dönemde başlayan Çeşme ve Bodrum seferleri kapalı gişe çalışıyordu.

BURULAŞ uçuş hamlesini yenilerken bu kez deniz uçaklarına tekerlek montajı yaparak, karadan denize ve denizden karaya olacak şekilde Haliç seferlerine başladı. Yunuseli Hava Limanı bunun için düzenlenerek hizmete açıldı. Üssün Gemlik Körfezi yerine Yunuseli olması da hattın daha verimli ve etkin çalışmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Yunuseli asla bir Yenişehir alternatifi olmayıp tam tersine İstanbul ayağına destekleyici bir unsur olarak hizmet verecektir diye düşünüyorum.

BŞB’den davet gelince elbette gitmek vacip oldu. Hani bir uçak kalkacak havada tur atacak gibi bir seremoni düşünürken, çok kapsamlı sanki bir havacılık fuarı tadında bir etkinlikle karşılaştım. Birçok özel uçak ve eğitim şirketleri Çorlu’dan, Burhaniye’den uçakları ile gelmişler ve sivil havacılığı, pilotluğu özendirecek lansmanlar yaptılar. Tepemizde dolaşan ve çok kısa aralıklarla piste iniş yapan uçaklardan inen gençlere baktığımda sivil havacılığın nerelere geldiğini Bursa Belediye Başkanlarından Ekrem Barışık, Erdem Saker, RUMELİSAD Başkanı Erol Kılıkçıer, BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mümin Şentürk ve Pars Kiremit A.Ş. Ortaklarından Celalettin Erdönmez ile konuştuk.

İki ve dört kişilik uçakların iç düzenine baktığımda çok karmaşık bir yapı görmedim doğrusu… Bir de yükseklik korkum olmasa atlayıp bir tur atasım geldi.

Bursa bıçağı gibi Bursa’nın uçağı dediğimiz Gökçenlerin üreteceği AQUILA uçak modellerinin standının açılmasına da sevindim. AQUILA A211’in iç tasarım ve renk tercihlerinin sunulduğu kataloğu hayran hayran inceledim.

Bir kara pilot arkadaşım bu uçakların pahalı ve yakıt olarak yüksek sarfiyatı olduğunu söyledi ama eş değerleri yan yana koyduğumda AQUILA A211 jet gibi duruyordu.

Büyük ilgi gören açılışta Kuruçeşme ve Altıparmak Muhtarları ile sohbet ettik. İki Muhtar Hanım Ağa ısrarla mahallelerine sorunlarını paylaşmak için davet ettiler.

Bu iş burada kalmaz diye düşünüyorum ve Fidansoy’un yaza doğru Çeşme ve Bodrum seferlerine hazırlık yapabileceği üzerine kafa yorduğunu sanıyorum.

Şikayetleri yazdığımız ve düzeltilmesini ilettiğimiz bazen de acımazsızca eleştirdiğimiz BURULAŞ’ın bu hamlesini kutlarken, BURULAŞ’ın Bursa trafiğini çorbaya çeviren UKOME ile bir ilgisi olmadığının altını çizelim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500