Advert
Özel hastanelere giden terler

Özel hastanelere giden terler

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın’ı gazetemiz Genel Yayın Müdürü Erdal Şimşek’le birlikte ziyaret ettik. Karşılıklı hal hatır sorup, çaylarımızı içtikten sonra,  Bursa’da sağlık konusunda samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Bursa’daki sağlık konusuna gazeteci gözüyle yönelttiğimiz çeşitli sorulara Aşkın, samimiyetle cevap verdi.

Genel Müdürümüz Erdal Şimşek, 25 Ocak 2017 tarihli gazetemizde manşetten yayınladığımız haberle ilgili  ‘Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Sağlık Bakanımızın özel hastanelerin acil servislerinde hastalardan ücret alınmayacak’ şeklinde açıklama ve talimatları olduğunu hatırlattı. Genel Müdürümüzün, “Özel hastanelerde; ‘Git kayıt yaptır gel’ diyerek gittiğiniz yerde ücret alıyorlar.  Acil gitmişsiniz, mecburen kayıt yaptırıyorsunuz, sonra şunu yaptır para, bunu yaptır para alınmakta. Bu konuda bizi, dolayısıyla da kamuoyunu aydınlatabilir misiniz?”  diye yönelttiği soruya Prof. Aşkın şu cevabı verdi: “Size katılıyorum, hatta tanınızı da farklı gösterebiliyorlar, abartıp bay-bas yapmamız lazım da diyebiliyorlar. Öncelikle şunu belirteyim.  Özel hastaneler bizim ilgi alanımızda değil,  şikâyet makamı da değiliz. Özel hastaneler İl Sağlık Müdürlüğü ilgi alanındadır ve şikâyet makamı da orasıdır. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği olarak anlattıklarınızı yaşıyoruz, bizim de bildiğimiz şeyler, soygun düzeni...  Acil vakalarda, yoğun bakımda ve kanser hastalarına hizmetler ücretsizdir.” 

Özel hastanelerden kamu hastanelerine sık sık hasta transferleri olduğunu,  bazen de kamu hastanelerinden özele hastanelere transfer olduğunu anlatan Prof. Dr. Rüstem Aşkın, “Onlar hastanelerinde kocaman odalarda tek hasta yatırıyorlar.  Otelcilik hizmeti satıyorlar. Varlıklı aileler de doktordan, boyayıp cilalanan odalara gidiyorlar. Devlet diyor ki: Size ücretsiz sağlık hizmetinin her türlüsünü sunuyorum. Siz, devletin sunduğu hizmeti beğenmiyor, yok ben özele gideceğim derseniz, kusura bakmayın bedelini de ödeyeceksiniz.  Durum şuna benziyor:  Devlet otoyol yaptırıyor, bu yolun yanında ücretsiz devlet yolu da var. Siz aracınızla otoyoldan gideceğim derseniz bedelini de ödersiniz” dedi.

Gazetemiz heyetinde bulunan bir arkadaşımızın,  “Bursa’da Sağlığın durumu konusunda neler söyleyebilirsiniz?”  şeklindeki bir başka soruya da genel Sekreter Prof. Dr. Aşkın şu karşılığı verdi:

“Bursa’da geçmiş yıllarda 8-10 yılda yapılan toplam yatırımı bir yıl içinde yapıldı. Bursa sağlık açısından altın bir çağ yaşıyor. Muradiye ve Çekirge Devlet Hastanesi yatak sayısı bakımından iyi ama binaları eski, sıkıntılar yaşıyoruz.  Bu eski bagajlarımızı yeniledikten sonra sağlık açısından bir sıkıntımız kalmayacak. 

Kurumumuza devredilen Bahar ve Rentıp hastaneleri faydalı oldu. Muradiye Devlet Hastanesi’ne bağlı Bahar; Şevket Yılmaz İhtisas Hastanesi’ne bağlı olarak hizmet veren Rentıp hastanelerinde günde toplam 2000-2500 hastaya bakıyoruz.”

‘Dikkaldırım semtinde yaptırılan stadyumun hemen yanı başında  yeni bir hastanenin temelini attınız, yeterli alt yapıya sahip olmayan bölgede, yeni hastanenin ister istemez oluşturacağı trafik- ulaşım sorununu nasıl çözeceksiniz?’ sorumuza, Genel Sekreter  Prof. Dr. Rüstem  Aşkın, “İnşallah Recep Başkan bölgenin ulaşım sorununu çözecektir”  demesi üzerine, Gazetemiz Genel Müdürü Erdal Şimşek, ‘Buna inanıyor musunuz?’ diye sordu. Prof. Aşkın,  “İnşallah diyorum” diye karşılık verdi.

Genel sekreter, Kalp Damar Cerrahi Hastanesi’nin önümüzdeki 5-6 ay içinde hizmete açılacağını, hastane kadrosunu ilave  kadro ile güçlendirdiklerini bildirmesinden sonra, bir daha görüşmek üzere  helalleşip oradan ayrıldık.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500