Advert
Allah’ım neydi günahım!

Allah’ım neydi günahım!

'Ben nerede yanlış yaptım' diye devam eden Kayahan ustanın şarkısı bile bizim halimizi anlatmakta aciz kalır. Biz Bursa olarak bütün günahları peşimize takıp her yerde yanlış yapmaya devam ediyoruz.

Gerek devlet, gerek akademik odalar, gerekse çevreci STK'lar olarak yeşili ve çevreyi koru diye leylekler gibi laklak ediyoruz ama Samanlı’da üç renk akan dereye o pis rengi veren 'Çiş Adamları'nın tepesine çökemiyoruz.

Bursa’yı ilmek ilmek ipekten dokuyanlara karşı, ellerinde kirli üç kuruşla Bursa’ya aç karınlarını doyurmaya gelen beton kafalıların kurduğu düzenin pislikleri galebe çalmaya başladı.

Toplumsal zekamız ve hafızamız ile öğünecek durumda değiliz. Bazı reflekslerimizi hala kullanabiliyoruz ama onu da yanlış kullanıyoruz.

Ağaçlar kesilmesin diyene 'Üç beş ağaç için bu kadar gürültü koparılır mı?' diyen doyurulmuş kıtalar anında cevabı yapıştırıyor.

Öte yandan Cerattepe’de katliam diye bağıranlar, burunları dibindeki Nilüfer, Balıklı ve Samanlı derelerini görmüyor, koklamıyor ya da tepki vermiyor.

Ormanın içine beton fabrikası kuracağım diyen adam, köylüleri beton kamyonlarında şoför, hamal olarak çalıştıracağı sözünü rüşvet olarak veriyor ve maalesef Yarabbi şükür cevabını alıyor.

Bursaray’a kızıyoruz ama BUDO’ya İstanbul’da kurulan kumpasa hayır diyen kimseyi bulamıyoruz.

Trafik felç oluyor Altepe’den şikayetçiyiz ama on yıllar öncesinin trafik anonsu olan ‘En önemli trafik kuralı başkalarının hakkına saygıdır’ sözüne hiç birimiz uymuyoruz.

İstediğimiz yerde araç bırakıp, flaşörleri yakınca hak bizimdir diye düşünüyoruz. Her yeri özel park alanımız olarak düşünüyoruz. 'Simit alırken bile trafiği tıkayan başka bir şehir var mıdır?' diye düşünüyorum.

Sanki cebimize üç beş tane Bursa koymuşlar, harcayın ulan bitmeden yenisini koyacağız diyorlar gibi hovardaca Bursa’yı harcıyoruz.

Sosyal Medya’da eski Bursa fotoğraflarını seyrediyorum ve gözlerim doluyor. Çoğunun tanığıyım ve bugün o Bursa’dan eser yok.

Bilmeyenler için önemli değildir ama bilenler ve yaşayanlar olarak bu günleri hak etmek için günahımız neydi diye haykırmak istiyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500