Advert
MUDANYA’DAN BAŞKAN GELDİ…

MUDANYA’DAN BAŞKAN GELDİ…

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz gazetemizi ziyaret etti. Başkanı ağırladığımız Buryap Group idari merkez binasında Yönetim Kurulu Başkanımız Yasin Sağer ve gazete kadromuz ile Mudanya üzerine uzun bir sohbet yaptık.Bizler Mudanya’nın Bursa açısından önemini yaşayarak biliyoruz ama onu Türkiye’nin gündemine oturtma çabalarını takdirle izlediğim başkana çalışmalar nasıl gidiyor sorusundan önce nerelerden geldiğimizi sormanın daha anlamlı olacağını düşündüm.

NE TESLİM ALDINIZ?  BUGÜN NE HALDESİNİZ?

Yıllardır yoğun yapılaşma izinleri vermenin dışında hiçbir hizmetin almadığı, tepesinde şaibelerin dolaştığı, halktan tahsil edip ödemediği Buski borcunun bile tarihi istasyon binasını vererek kapatan, yüklenicilerin paralarını alamadığı, TKVK paylarını tahsil edip devlete ödemeyen, hizmet satın alamayan, itibarı olmayan bir belediye teslim aldık.

Üç yıl içerisinde borcu olmayan, TKVK borcunu yapılandırıp ödeyen, çalışanlarına iyi ücret veren, insana dokunan, halkın belediyesi olduklarının altını özenle çizdi.

Biz yıkarak güzelleştireceğiz derken Mudanya sahilini kanser gibi saran plansız yapıları sahip oldukları alanlara çekeceğimizi söylediğimizde bize Esnaf Düşmanı diyenlerin aslında Mudanya düşmanı oldukları ortaya çıkmıştır dedi. Büyükşehir’in üç yaz mevsimini heba ettiği sahil projesi bittiğinde esnafın da gerçeği göreceğini ve kazancını artıracağını vurguladı.

Büyükşehir’in sahil düzenlemesindeki yanlışların bedelini sadece Mudanya değil Bursa halkının da ödediğini söyleyerek, kendilerinin çok rahat bitirebileceği projenin hala bitmemesini üzüntü ile karşıladığını ilave etti.

İki isimden birisi  Hayri Türkyılmaz’dır

Hizmetlerinin halka yansımasının karşılığını memnuniyet oranı olarak geri aldıklarını söylerken yüzde 90’ların üzerinde  teveccüh görmelerinin tesadüf olmadığını dedi ve yeni dönemde yine göreve talip olacağını ve kazanırken aldığı oyu katlayarak seçileceğine inancını kesin dille ekledi.

Bugünlerde şuan faaliyet gösteren Emekli Evinin yanı sıra Mudanyalılara çok amaçlı Gençlik Sosyal Dayanışma ve Hizmet Merkezi, meslek edindirme kursları, Bilgisayar Destekli İnternetli Öğrenci Etüt Merkezi, Resim, Fotoğraf, Bale ve Dans kurslarını açılacağının müjdesini verdi. Kültür ve sanat faaliyetlerinin devam edeceğini de söylerken, iki gün önceki Sunay Akın programının lezzetini anlattı.

Bursa’da 18 Belediye Başkanı içerisinde Türkiye’de konuşulan iki isimden biriyim derken olumlu hizmet ve ataklarının hızla devam edeceğini bu hafta sonu başlayacak TÜYAP Emitt Fuarına çıkarma yaptıklarını zeytini, inciri, üzümü, yemekleri, tarihi ve turistik değerlerini podyuma çıkaracaklarını söyledi.

SAYIN VALİMİZİN DESTEĞİ  MORAL VE GÜÇ VERDİ

Geçtiğimiz hafta Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün kendilerini ziyaretinden ve söylemlerinden büyük mutluluk duyduklarını ifade ederken, bu anlamda devleti yanlarında görmekten güç aldıklarının altını çizdi. Yeni atanan Kaymakam Faik Oktay Sözer’in hizmet sevdalısı olarak gördüğünü ve onunla uyum içinde çalışmaktan da mutlu olduğunu ifade eden Hayri Başkan, “Valimiz sorunlarımızı dinledi ve özellikle Taş Mektep restorasyonu ile özel olarak ilgileneceğini söyledi” dedi. Eski dönemlerde alamadıkları desteği alacaklarına inandıklarını ve eski tekel binasının bulunduğu alana AKKM tarzında ama çok daha sıcak bir kültür merkezi düşündüklerini Vali Küçük’e arz ettiklerini ve destek istediklerini ilave etti.

 Kentsel Dönüşüm  kanayan yaramızdır…

Kentsel dönüşüm için ağlayan yerlerimiz var. Biz acele ve geleceği hesap etmeden yapılan hamlelerin yarattığı ucubeleri görüyoruz ve bu anlamda tarihe karşı sorumluluk almamak için çok dikkatle ve özenle davranıyoruz dedi. Murat Karayalçın’ın özel ve fahri danışmanları olduğunu söyleyen Türkyılmaz, çok katlı binalar yerine, hak sahiplerini kıymet olarak eş değerde yeni yerleşim alanlarına deplase etmeyi özendirmeyi düşündüklerini söyledi. Herkesi mutlu etme üzerine bir çözümün bedelinin Doğanbey’de bir kentsel dönüşüm felaketine dönüştüğüne vurgu yapan Başkan Türkyılmaz böyle bir hataya düşmeyeceklerini ifade etti.

Mudanya girişinde tarihi bir alan bulunduğunu önümüzdeki günlerde hak sahipleri ile toplantı yaparak kendilerine takas olarak turizm amaçlı yerler teklif edileceğini bu şekilde hem tarihi eserleri ortaya çıkaracaklarını hem de yeni turizm hizmet alanları yaratmayı planladıklarının altını çizdi.

Yıldıztepe Mudanya’nın İstanbul’a tepeden bakan seyir terasıdır…

En son olarak en çok konuşulan ve gerçekten Mudanya ve Bursa açısından çok önemli bir proje olan Yıldıztepe projesini sordum.

Temeli beraber attık çalışmalar devam ediyor dedi.

İki yılda biter mi dedim.

İlk yılın sonunda hizmet vermeye başlar ikinci yılın sonunda da tamamı biter dedi.

Paranız var mı dedim?

Para şart mıdır dedi ve biz şimdi belediye kadro ve ekipmanları ile yol açma düzenleme çalışmalarını bitirince proje bazlı teklifleri alıp değerlendireceğiz ve herkes kendi alanını projeye uyarak yapacak dedi.

 O sözü sevmiyorum

Bu yap işlet devret değil mi dedim? O sözü sevmiyorum. Başka isim takalım dedi. Herkes kendi mekanını yapacak ama kirasını da ödeyecek, genel hizmetlere katkıda bulunarak yerin değerinde de katkı koyacak dedi. Biz orada Otopark, sinema, tiyatro, sergi salonları, seyir terasının yanında ticari alanları profesyonellere vereceğiz iyi bir profesyonel de yere değer katandır diye ekledi. Biz orada bir sosyal donatı alanı değil, Mudanya’nın, Bursa’nın hatta Türkiye’nin gurur duyacağı bir yaşam alanını hayata geçireceğiz dedi ve…

Biz Mudanya sevdalısıyız ve Mudanya’ya hizmeti Bursa’ya ve insana hizmet olarak görüyoruz. Denizi, kent dokusu, insanı rahatlatan havası, ilaç gibi poyrazı, zeytini, üzümü, inciri ve doğal tarım ürünleri, tarihi ile yaşanası kent olan Mudanya’yı kimseye kıydırmayacağız ve geleceğe tertemiz emanet edeceğiz diyerek noktayı koydu.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500