Advert
Dış politikanın gerekleri

Dış politikanın gerekleri

Sayın Cumhurbaşkanımızın Doğu Afrika seyahatinden önce, gazetecilere söylediği “Trumph’ın Ortadoğu politikalarıyla ilgili rahatsız edici şeyler duyuyoruz“ sözleri beni düşündürdü.

Devlet Başkanları’nın, kendilerinin ne düşündüğünü tahmin ederek,  hoşlarına gidecek görüşler ileri sürmek yerine, aykırı görüşleri de gündeme getirip,  yürünecek yolun aydınlatılmasına zemin hazırlayan uzmanlara ihtiyaçlara ihtiyaçları vardır.

Dış politika, sadece Dışişleri Bakanlığı mensuplarıyla Cumhurbaşkanlığı’nın kifayetsiz  danışmanlarına bırakılmayacak kadar önemlidir.

Türk Dış politikasının en büyük yıldızlarından biri olan ve maalesef Yassıada’ da Adalet Kürsüsünde oturduğu sanılan alçaklar tarafından idama mahkûm edilip asılan Fatin Rüştü  Zorlu, daha 1957 senesinde yapılan Dışişleri’ne alınacak memur imtihanına girip, “ Beyler iktisat bilmeyenin artık dışişlerinde yeri yok “ demiş ve gelecek elli yıllın en önemli  gelişmesi olacak, milletlerarası ekonomik ilişkilere işaret etmişti.

Bu süreç içinde gördük ki,  gerek büyük ülkeler, gerek uluslararasıkuruluşlar;  başarıyı, sadece iyi yetişmiş bürokratlarda aramıyor; aynı zaman da uluslararasışöhrete sahip olan eski politikacıları, plâkları milyonlarca satan şarkıcıları,  hudutsuz servetlerin sahibi sinema oyuncularını, toplumların kalbinde yaşayan sporcuları da devreye sokmakta buluyorlar.

Rahmetli Demirel, 1966 yılında Kıbrıs krizi sırasında, 1957’ de İstanbul milletvekili seçilen ve Yassıada’ da mahkûm olup Kayseri Ceza evinde dört sene yatan müteveffa MıgırdıçŞellefyan’ı özel temsilci olarak Atina’ya gizlice göndermiş ve sorunu halletmişti.

Özal, işadamlarıyla yaptığı seyahatlerde o iş adamlarının ziyaret edilen ülkelerde yatırım yapmalarını, oülkenin işdünyası ,siyasetçisi ve bürokrasisi ile iyi münasebetler kurmasını isterdi.

Clinton’un Kıbrıs Özel temsilcisi Richard Holbrooke, Türk Dışişlerine kök söktürdüğü günün akşamı, Tarık Şara’ nın özel uçağı ile Paris’e doğum günü partisine gitmişti.

Avrupa’da Komünizmin en kuvvetli kalesi Arnavutluk’ta  Enver Hoca’dan sonra Devlet Başkanı olan Ramiz Aliya ‘yı deviren  SaliBerişa ile  Türk hükûmeti arasında ilk temasları temin eden ve Cavit beyin uçağı ile gidip  O’nu Türkiye getirip Demirel’l e tanıştıran bendim..

Dışişleri Bakanlığımız Balkan Masası memurları, “Sali Berişa seçimi kaybedecek, mevcut Arnavutluk hükûmetini darıltırsınız“ diyerek, Demirel’in Berişayı kabulüne karşı çıkmalarına, “Beyler, Ertuğrul   seçimlerikimin kazanacağını bilir, o ‘ Berişa kazanacak’ diyorsa, Berişa kazanacaktır. Berişa’yı kabul edeceğim“ demişti.

Berişa,şimdi, 25 yıldır Arnavutluk siyasetinin en kuvvetli ismi ve Türkiye’ nin en yakın  dostu olarak siyasi yaşamını devam ettiriyor..

Dünya’nın en büyük şirketlerinden biri olan Coco Cola ’nın başındaki muhtar Kent, Türkiye için ne büyük şanstır..

Nedense bu iktidar, O’nun farkında değilmiş gibi davranıyor.

O ise buna aldırmadan , müthiş bir vatanseverlikle  Türkiye’nin iyiliği için çalışıyor.

Rusya ile aramızda yaşanan uçak krizi sonrasında,  Cavit Çağların Putin nezdinde sahip olduğu  itibarın, bu krizi çözdüğünü unutabilir miyiz?

Trumph’ ın yemin merasimine Türkiye’den dört hanım ve bir erkek davet edildi, kim bunlar?

Aydın Doğan’ın kızları ve damatlarından biri  olan Mehmet Ali Yalçındağ..

Niçin oradalar; çünkü Aydın Doğan Mecidiyeköy’le Çağlayan arasında yükselen Trumph gökdeleninde Trumph’la ortak

Aydın Doğan ve sahip olduğu medya, kendisine milyarlarca dolarlık zarar vergi cezası tahakkuk ettiren bir iktidara, darbecilere karşı anında en güçlü desteği vermedi mi?

Bence Tayip pey, pragmatik zekasıyla bu imkanı görmeli ve Amerika’nın yeni başkanıyla münasebetlerinde , iş adamlarının dostluklarını kullanmalı..

Eminim Muhtar Kent veya Mehmet Ali Yalçındağ gibi isimler aracılığıyla Trumph’la daha dostane bir başlangıcın kapılarını açmalı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500