Advert
Onların hepsi birinci… Ya biz?

Onların hepsi birinci… Ya biz?

Şubat ayı bütün ilk ve orta öğretimin bütün öğrencilerinin hayalini kurduğu ara tatilidir. Karnelerini aldıkları anda tatil havasına girer, minnacık bütçeli planlarını yapmaya başlarlar.

Karne eve geldiğinde not durumuna göre evde hava günlük güneşlik veya parçalı bulutlu ya da fırtınalı ve sağanak yağışlı geçer.  

Güzel karneleri, takdir ya da teşekkür belgeleri çocukların pek umurunda olmaz ama veliler onları kendi başarıları gibi paylaşır durur.

Kötü karneler ise paylaşılmaz ve çocuk ağır kusur işlemiş bir suçlu gibi saklanır.

Eğitimi ezberden ibaret zanneden anlayışla onları ezber yarışına sokan büyükleri aslında çocuklarının ruhlarının katil zanlılarıdır.

Sabah gün doğmadan onları yarışa hazırlanan taylar gibi kulvara sürüp, ayaklarına toprak değmeden, güneş görmeden yatağına sokanlara veli değil seyis denir.  

Bizim kentimizi, mahallemizi, sokağımızı iple çektiğimiz cumartesi, pazar günlerini bile çocuklarına hak görmeyen bu toplumdan sağlıklı bir nesil yetiştirmesini beklemek hayaldir.

Çocuklarımızı konuşurken bile ‘sizinki kaç net yapmış’ üzerinden konu etmediğimizi söyleyebilir miyiz?

Dün karne alıp bugün tatile çıkan çocukların hepsini birinci ilan ediyorum. Onlar 15 günlük tatili dibine kadar kullanmalıdır diyorum.

Spor, müzik, sinema, sokak oyunları, şehri gezmek, büyüklerini ziyaret etmek gibi gibi…

Hepsi onların hakkıdır ama biliyorum ki hiçbiri olmayacak ve iyileri daha iyi oldurmak, vasatları iyi yaptırmak için ek dersler ve etütlerle tatillerini zehir edeceğiz.

Bunun karşılığında onlara iyi okullar müjdesi vereceğiz ama mutluluklarından hiç bahsetmeyeceğiz.

İşini iyi yapan ve mutlu olanların belki de hepsi mutlu bir çocukluk yaşamıştır diye düşünüyorum. Öte yandan diploması olan ama iş bulamayan işletmeciler, mühendisler ordusu ise hayatını bizim kurguladığımız çocuklardır.

Hatırlayanlar olacaktır. Rahmetli Barış Manço bir gün bu ülkeye Cumhurbaşkanı olmak istiyorum demişti. Ömrü vefa etmedi ama sağ olsaydı yakışmaz mıydı?

İşte o güzel adam biz çocuk büyütürken, ‘Adam Olacak Çocuk’ programına konuk aldığı çocukların hepsine 10 tam puan verip birinci ilan ediyordu.

Belki de bugün her birimizin bütün çocukları birinci ilan ederken, kendimize vereceğimiz notu da düşünmemiz gerekiyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500