Advert
TEV’e başvuru öyküleri…

TEV’e başvuru öyküleri…

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Bursa Bölge Başkanı Mehmet Çalışkan’ın, hem yeni yıl için iyi dileklerini bildirmek hem de Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutlamak amacıyla ziyareti ikimizin de gündem yoğunluğu nedeniyle biraz gecikmeli oldu. Gerçi Çalışkan Başkan’ın yeni eğitim dönemi yoğun burs verme görüşmeleri nedeniyle gecesi gündüze karıştığı için ‘Ne olacak bu eğitimin hali’ konulu olağan görüşmemizi en son 29 Ekim resepsiyonunda gerçekleştirmiştik.

Sonrasını ondan dinlemek için burs verme görüşmelerinde neler yaşadıklarını sorduğumda anlattığı gerçek öykü ikimizi de darmadağın ederken odamda baş başa gözyaşı döktük.

Bir kere burs talep başvuruları bu sene tavan yapmış ve talep fazla arz sınırlı olunca talepleri ‘reddedilen’ öğrencilerin, bursu hak etmediğinden değil, kaynak sıkıntısından olduğunun altını çizelim. Bu durum doğrusu bursiyer görüşmeleri yapan yetkililerin üzerine büyük bir sorumluluk yüklüyor.

Benim yönlendirdiğim İstanbul’daki bütün kriterlere uyan bir burs talebinin gerekli araştırma yapılmadan bir SMS ile reddedilmesinin üzüntüsünü yaşadığımı hisseden Başkan bu öyküyü anlattı…

Mehmet Çalışkan Başkan, Uludağ Üniversitesi’nde bursiyerler ile görüşmeler yaparken, birbirine çok yakın kriterlere sahip öğrencileri yakından inceleyip minik farkları gözlemlemek zorunda olduklarını ifade etti. Yılların tecrübesi ile de çoğunlukla yanılmadıklarının altını çizdi.

Sadece bir kontenjanı olduğu bölümde başvuruları değerlendirirken, görüşmeye gelen bütün öğrenciler bir burs verilecekse o gün kemoterapi alması gerektiğinden görüşmeye gelemeyeceğini söyledikleri arkadaşlarına verilmesini istemişler. Bu talebi araştıran Başkan, gerçek olduğunu anlayınca görüşmeleri o öğrencinin mülakata gelebileceği güne ertelediğini ilan ederek diğer bölüme geçmiş.

Ertelenen toplantının yapıldığı gün uzun boylu, düzgün fizikli, saygılı ve kriterleri burs almaya tamamen uygun bir öğrenci mülakata girmiş, temiz ama çok yıpranmış kıyafetinden bile ihtiyaç sahibi olduğu anlaşılan genç, aralarında geçen diyalogdan hissetmiş olacak ki; ‘Hocam eğer ben bursu hak edersem, bana değil ‘o’ arkadaşıma vermenizi diliyorum’ deyince Çalışkan Başkan ‘Sen bu bursu hak ediyorsun ve ihtiyacın var. Neden hakkını başkasına veriyorsun’ dediğinde ‘Hocam ben bir şekilde idare ederim ama o arkadaşımız bir de kanserle savaşıyor. Onu bu savaşında yalnız bırakamayız’ cevabını verdiğini söyledi.

Sonuç olarak Mehmet Başkan bir operasyon ile sorunu çözmüş ve hem içini hem de okuldaki bütün öğrencileri rahatlatmış.

Bu içi dolu gerçek öykünün ülke olarak geleceğimizden emin olmak için yeterli bir ölçü olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda da TEV’e başvuran öğrencilerin insan kumaşının ne kadar güzel olduğunu anlıyorum.

Ve aman TEV ne olur dikkat edin ediyorum…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500