Advert
Bursa CHP, yeni yılda 'önce hazırlık  sonra alan çalışması' dedi…

Bursa CHP, yeni yılda 'önce hazırlık sonra alan çalışması' dedi…

CHP Bursa İl Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılı çalışmalarını değerlendirmek üzere Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, İlçe Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, İl Yönetimi ile Kadın ve Gençlik Kolları Başkanlarının katıldığı geniş bir toplantı düzenledi.

Biz yazarçizer takımı toplantı öncesi Başkanlar ile günün muhasebesini yaptık ve geniş katılımlı yeniden örgütün formatlanması olarak algıladığımız görüşmelerden çıkacak sonuçları merakla beklediğimizi ifade ettik.

ŞADİ ÖZDEMİR’DEN GENİŞ  AÇILI BİR MERHABA

Toplantının konusu BŞB çalışmalarının değerlendirilmesi olmasına karşın basına açık bölümde CHP İl Başkanı Şadi Özdemir yaptığı açılış konuşmasını ülkemizin genel gündemi üzerine kurguladı.

Ülkemizde yaşanan terörün olumsuz gelişiminde dahli olanların, bugün terörü lanetleyecek en son kişiler olduğunu söyledi.  FETÖ ile kol kola yürünen ve yönetilen 12 yıllık sürecinin, yine PKK‘nın en çok ilan edilen çözüm sürecinde palazlandığının unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

İçte durum böyleyken dış ilişkilerde de sıfır sorun iddiası ile çıkılan yolda, bağırarak, çağırarak ya da ayar verilerek dış siyaset olamayacağı vurgusunu yaparak, Kardeşim Esat’tan Hain Eset’e sonra yine Müttefikim Esat’a varan ilişkilerin ülkemizin saygınlığına gölge düşürdüğünü ifade etti.

Ekonomide yaşanan sıkıntılara ve üç ayda yüzde 40’lara varan örtülü enflasyona dikkat çeken Şadi Özdemir, döviz artışının bir sonuç olduğunu ve iş aleminin özellikle üretim yapan sektörlerin büyük sıkıntı içinde olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan 2019’da yürürlüğe girecek Anayasa değişikliklerinin olağanüstü koşullarda ve OHAL idaresinde gündemi zorlamasını akılcı olmadığını söyledi ve ülkenin gerçek gündemden uzaklaştırılması hesaplarının yapıldığının altını çizdi.

Bursa gündemine geldiğimizde ise konu BŞB ve Başkan Recep Altepe oldu. Bu sunuma da kısa bir giriş yapan Şadi Özdemir, devamı için Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Erdal Aktuğ’u davet etti.

BŞB Grup Sözcüsü  Aktuğ dokundurmaları

Erdal Aktuğ konuları ve sorunları yakından takip eden işin özüne hakim bir de sevdiğim sakin üslubuyla BŞB’nin 2016 yılı çalışmalarını laboratuvar tahlil sonuçları gibi anlattı.

Ak Parti’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi yönetimi uygulamalarının beyan ettikleri vizyon ve yükleneceklerini ilan ettikleri misyon ile uzaktan yakından ilgisi olmadığını örneklerle bezeyerek ortaya koydu.

Sorunlar okyanusuna dönen kentte 2016 yılı içerisindeki 1589 gündem maddesinin 1114’ünün imar konularından oluşması, plan değişiklerinde İstanbul’dan sonra ikinci sırada olan Bursa’nın meclis gündeminin yüzde 73’ünün, zaman ve emeğin yüzde 95’nin imar ve planlamaya ayrılmış olması ve de bu çalışmaların büyük bölümünün parsel bazında değişiklikleri içerdiğinin altını çizdi. Bu çalışmaların yandaş ranta yönelik uygulamalar olduğunu ve şehircilik anlayışının iflası vurgusunu yaptı.

Meclisteki sayısal üstünlüğün kent vizyonu olmayan insanlara söz verdikleri gibi ‘davranmama’ hakkını vermemesi gerektiğini ifade ederek, Meclis kararlarında katılımcılık, BŞB şirketlerinde şeffaflık ve denetime açık olmak gibi daha iyi bir Bursa için olmazsa olmazların uygulamadığını ifade etti.

Bursa’ya İstanbul’un gettosu muamelesi yapmaya kimsenin hakkı ve haddi olmadığını söyleyen Aktuğ, yeni planlanan OSB’lerin ve tarihi ve doğal dokusuna rağmen Ketendere RORO limanı projesinin de bu ilhakın bir parçası olduğunu vurguladı.

0,50 katsayı artışlı kentsel dönüşüm uygulamalarının FSM‘de, Beşevler’de yapılmasının Rantsal Dönüşüm olduğunu bilmek için cahil olmak bile gerekmez dedi.

Şubat ayı ilk yarı karne zamanı

BŞB Başkanı Recep Altepe’nin karnesini hazırlayan hoca sanki Rahmetli Sıfırcı Hoca Kurthan Fişek gibiydi. Karne baştan aşağı sıfırdı. Erdal Aktuğ’a bu kadar da olmaz dedik ama o ‘Başkan Altepe sıfırlardan kalmadı, devamsızlıktan kaldı. Kendisinin konu olduğu toplantılara bile katılmadı’ diyerek noktayı koydu.

NOTLARIM…

Aldığım notlar içerisinde genellikle ikinci toplantıların ve sonuçlarının kamuoyu tarafından dikkatle izlenmesi gerektiğini söylemesi…

Restorasyon çalışmalarının özensiz bir şekilde yapılmasının tarihi geleceğe haksızlık olduğu…

Bütçelerin aşıldığını, özensiz hazırlandığını, denetlenemediğini ve tahmini bütçelerin uçuk rakamlarla donatıldığını…

Atatürk Stadı Meydanının nasıl olacağının BŞB tarafından bile bilinmediğini…

Devletin yapması gereken birçok yatırımın BŞB bütçesinden yapılarak iflas noktasına gelindiğini…

İçmeye ayranımız yokken Çaykur zengini Rize’ye Atatürk’süz meydan yapması için yaklaşık 10 milyon lira verilmesini duymaktan büyük üzüntü duydum.

Ve umarım bu kadar da değildir dedim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500