Advert
Çocuk kadar aklımız olsun mu?

Çocuk kadar aklımız olsun mu?

 

Bu hafta BŞB Kültür A.Ş.’nin düzenlediği Bursa Science Fest Bilim Şenliği’nin beşincisi yapılıyor. 6-7-8 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan şenliğin ilk mayasında bir katre tuzum olduğu için gururla takip edeceğim.

Çocukların icat çıkarması ilkesi ile atılan ilk adımın daha sonra çocuk aklının geleceğin kuruluşu için çare olmasına dönüşmesini biraz buruk ama çoğunlukla mutlulukla takip ediyorum.

B.Ş.B. Başkanı Recep Altepe’nin ağzından yaratıcı, kreatif ve icat çıkaran bir gençlik istemesini duymak, Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Bakan’ın çocukları hem de yaramaz çocukları doğru eğiterek kazanmak gerektiğini ve yaramaz denilen suça eğilimli çocukların çok zeki olduklarının altını çizmesi doğrusu beni çok umutlandırdı.

Dünya hızla değişiyor. 500 milyar dolar ihracat hedefini bilişim ve yazılım teknolojilerini geliştirmeden tutturamayacağımızı herkesin bilmesi gerekir. Benim düne kadar haberimin olmadığı “nesnelerin interneti” aşamasına geçmek ve hedefi tutturabilmek için icat çıkaran çocuklara ihtiyacımız var.

BTM kuruluşu, misyonu ve vizyonunun gösterdiği hedef tam da budur.

İlk senesinde merkez ve ilçelerin ilköğretim ve liselere ilaveten Uludağ Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri katılımı ile başlayan serüven bugün çevre illerden gelen okullar, ülke genelindeki onlarca üniversitenin katılımı ve projeleri ile dev sponsorların desteği ile büyük bir bilim şenliğine dönüşmesi hedefin doğru olduğunun kanıtıdır.

Bu şenlikte marifet iltifata tabi olmaktadır. Yarışmalar ve kategoriler zenginleştirilmiş ödüller çoğaltılmıştır.

Okulların başvuruları artık ön kayıt alınarak değerlendirilmekte ve ücretsiz tahsis edilen okul stantların tek koşulu başvuran okulun bir marifeti olmasıdır.

Dünya’da hızla büyüyen ve yüksek katma değer yaratan işletmelerin temelinde AR-GE ye yapılan yatırım vardır.

Bir elektrik prizleri ve aparatları üreten Fransız Legrand firması “Nesnelerin İnterneti” üzerine yatırım yaparak Türkiye dahil onlarca ülkede yüksek katma değerli yatırımlar yapmıştır ve sektör liderlerinden biri olmuştur.

Toplam çalışan sayısının 170 binlerde olduğu firmada 70 binin üzerine AR-GE uzmanının çalışması o yolda yürümek isteyenler için gerçek bir yol haritasıdır.

Bizim maalesef bir masa iki sandalye birde bilgisayar başında hiç bir şey yapmadan pinekleyen adam olarak algıladığımız AR-GE uzmanları geleceğe yön vereceklerdir.

Oraya varmak için bizim bize değil, icat çıkaran çocuklara ihtiyacımız vardır.

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500