BURSA
Giriş Tarihi : 07-11-2019 04:50   Güncelleme : 07-11-2019 04:50

Zordur ‘dağ’da muhtar olmak

Bursa’mızın güzel ilçesi Keles’in Uludağ'ın arka yüzündeki köylerinden Baraklı'nın bayan muhtarı Sayın Hacer Çam ile güzel, detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Zordur ‘dağ’da muhtar olmak
 
 
Muzaffer EROL
 
•     Sayın muhtarım, sizi tanıyarak röportajımıza başlayalım isterseniz?
Elbette, ben Hacer Çam...  Keles’in Baraklı Mahallesi muhtarıyım. Doğma büyüme bu köylüyüm. Mahalle  halkımız, köylü insanımız biraz da bayanlardan   ”Muhtar“  olsun dediler. Bir dönem burada muhtarımız istifa edince ara seçim oldu, orada da adaylığımı koymuştum 7-8 oyla kaybetmiştim. Bu sefer tekrar aday olalım dedik, bu sefer aday da çıkmadı sadece ben  adaydım  ve muhtar oldum. Elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz, her gün gece gündüz  koşturuyorum.
•     Muhtarım, yeni muhtar sayılırsınız, bu kısa dönemde ne gibi yenilikler getirdiniz mahallenize?
Camimizin halıları çok eskiydi, kendi imkanlarımızla  onları yeniledik, kolu komşu da yardımcı oldu tabi. Burada tarlalar  arasında bir köprümüz vardı kendi imkanlarımızla o köprüyü yaptırdık. Ayrıca arazide  tarla yolları da vardı onları yaptırmaya, düzelttirmeye  çalıştık. Ufak tefek şeyleri yaptırmaya çalışıyoruz, belediyelerimizin  sıkışık  olduğunu gözlemliyorum. İlerleyen süreçte  bu gibi olumsuzlukların giderileceğini, sonlanacağını tahmin ediyorum.
•     Peki Sayın muhtarım ne gibi eksiklikler var?  Mahallenizde ne gibi yenilikler istiyorsunuz?
 
DÜĞÜN SALONU ŞART..
Bizim köyümüzün bir düğün salonu  yok. Ramazan'da iftar veriyoruz ,maalesef sokaklarda yemekler yeniliyor. Altının yemekhane, üstünün düğün salonu olduğu bir bina istiyoruz. Aşağı-yukarı 800'e yakın köyde yaşayan nüfusumuz var. Bursa’ya  göç etmiş olanlar, bayramlarda seyranlarda gelenlerle birlikte nüfusumuz 2000’in  üzerine çıkmaktadır. Sonuçta meyvesi, sebzesi var yazın herkes geliyor yazın bayağı bir kalabalık oluyoruz.
KİRAZ ALIM MERKEZİ ÇOK İYİ OLUR
Kiraz  alımı ile ilgili bir hal lazım. Köylümüzün kirazlarını  topladığında bu hale getirerek orada tüccarla karşı karşıya geleceği, küçük odacıkların  olacağı bir hal  planımız var. Bu küçük hal olmayınca  köylümüz topladığı kirazları sokak kenarlarında, yollarda satmak zorunda kalıyor. Böyle bir yerin olması köyümüze  güzellik katacaktır.
YOLUMUZUN GİRİŞİ
Keles tarafından gelen yol,  mahallemize eskiden sağdan hemen direkt gelirken şimdi sol tarafa doğru ayrım var. Bu durum  çok ciddi kazalara  gebe, bu yolun yine eskisi gibi sağdan direkt köyümüze girişin sağlanması  lazım. Ben birçok kere  bunu dile getirdim ama maalesef şimdiye dek  hayata  geçiremedik. İnşallah bir an evvel bu yanlışın düzeltilmesini bekliyoruz.
YÜREĞİMİZ, AĞZIMIZDA BEKLİYORUZ..
Ayrıca köyümüzde 3 tane köprümüz var, bir tanesini kendi imkanlarımızla  dağdan ağaç getirerek  onardık. 2 tane kaldı bir tanesinin ormana intikal ettirdik, ormana bağlantılı olacak. Üçüncü köprüde ise büyük sıkıntı yaşıyoruz, bunu nasıl gidereceğiz  bilmiyorum bu köprünün acilen yapılması lazım, göçtü  göçecek. Arazi Köprüsü Çevre yoluna bağlantılı olan bu köprünün bir an evvel yapılması lazım. Araçlar, traktörler burayı kullanıyorlar mecburen. Göçerse, kaza olursa insanlara bir şey olursa diye yüreğimiz ağzımızda bekliyoruz. Bizim köyümüzün lağımları Nilüfer Çayına akıyor, iki sene önce çevre yolu geçerken bunu koparmışlar, bağlantıyı koparmışlar. Aşağıda foseptik  çukurları var oraya bağlandı ama oraya hiç akmadı. Çünkü çevre yolu geçerken köprü yapılırken, bunun ayaklarını yaparken koparmışlar. 2 senedir dereye akıyor. Ben bunun için çok uğraştım, İnşallah bu sıkıntı bir an evvel çözülecek gibi düşünüyorum gelip bakıp, incelediler çünkü. Yukarıdaki mezarlıktan, benzinliğin oraya kadar sıcak asfalt sözü verildi bize, köyün orta yerine orta mahalleye. Bu hat aşağı yukarı bir buçuk, iki kilometre kadar bir yer, buranın sıcak asfalt olmasını istiyoruz. Bir şeyler yapıldı ama yapılan  uygulama  tutmadı. Baraklı’nın komşu köyleri Pınarcık, Dağdibi ve Epçeler köylerine ulaşımını  sağlayan yola sıcak asfalt istiyoruz. Şu an bu hatta yol var  ama hiç kullanışlı değil. Bu gibi eksiklikler var inşallah bunların bir şekilde tamamlanmasını bekliyoruz.
 
 
•     Sayın muhtarım, son olarak neler söylemek istersiniz?  Ne tür mesajlar vermek istersiniz?
 
BİZ ARADA KALIYORUZ..
Sağ olsun mahalle halkı, insanlarımız bizi muhtar olarak seçtiler.Onlara buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bizler de halkımıza vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmek için 7-8 aydır gece gündüz demeden  koşturuyoruz, çalışıyoruz. Ama tabi burada belediyelerinde  biraz sıkıntılı olduğunu görüyorum, bu bağlamda bu eksikliklerimizi gideremediğimiz de  halkla karşı karşıya kaldığımızı ve halkın bizleri rencide ettiğini, neden bunlar yapılamıyor, diye serzenişte bulunduklarını söylemek istiyorum. Bu bağlamda bizler arada kalıyoruz. Son olarak başta Baraklı Köyü sakinleri olmak üzere  Keles’te ve Bursa'da yaşayan bütün hemşerilerimize sağlık, sıhhat, afiyet ve esenlikler diliyorum.