Advert

ZİRVENİN DEĞİŞMEYEN YÜZÜ YEŞİL TRAKTÖR

• Yeşil Traktör John Deere Bayisi Bursa Bölge Müdürü Gökhan Ünal, Türk tarımına katkı sağlamak ve kaliteli ürünün oluşumuna destek vermek amacıyla yola çıktıklarını söyleyerek, tarım sektöründe zirvede yer alan bir marka olduklarını belirtti.

ZİRVENİN DEĞİŞMEYEN YÜZÜ YEŞİL TRAKTÖR

 

Eda ÖZATA-Hatice DAL

TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen BURTARIM 2017 Bursa 15. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile Bursa 10. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı’nda yerini alan Yeşil Traktör John Deere standı katılımcılardan büyük ilgi gördü. Yeşil Traktör John Deere Bayisi Bursa Bölge Müdürü Gökhan Ünal, ürünleriyle ilgili ‘agazete’ye bilgi verirken, Türk tarımına katkı sağlamak amacıyla yola çıktıklarını belirtti. Firmalarının 2016 yılında Bursa’da hizmet vermeye başladığını dile getiren Gökhan Ünal, “Markamız John Deere ABD markasıdır. Traktör grubu ürünler satarak sektörde varlığımızı devam ettirmekteyiz. Türk tarımına katkı sağlamak ve kaliteli ürünün oluşumuna destek vermek amacıyla yola çıktık” dedi.

ABD MENŞEİLİ

“50 beygirden 400 beygire kadar traktör çeşitlerimiz mevcut olmakla birlikte bu ürünlerin bir kısmı Amerika’da, Meksika, Almanya ve Hindistan’da üretiliyor” diyen Ünal, şöyle devam etti: “Farklı ülkelerde üretilmesine rağmen ABD menşei ile üretimi yapılmaktadır. Yerli üretim şu an yapılmamakla birlikte geçen yıllarda Tarsus’ta üretimi yapılmaktaydı. Gelecekte de bir girişimde bulunulması bekleniyor. Ekonomi bakanından bunu doğrular nitelikte bir açıklama geldi geçtiğimiz günlerde. Hasat makinelerinde de dünyaca kabul edilen ve tarım sektöründe zirvede yer alan bir markadır. Biz de bu markanın Türkiye’deki temsilcisi olarak halkımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.”

SEGMENTİNDE DÜNYA LİDERİ

John Deere’nin eski bir marka olmasına rağmen Bursa’da yeni bir firma olduklarının altını çizen Bursa Bölge Müdürü Gökhan Ünal, traktör fiyatlarının 56 bin liradan başlayarak 1 milyon 200 bin liraya kadar çıktığını söyledi. Ünal, “Traktör fiyatları 56 bin liradan başlayarak 1 milyon 200 bin liraya kadar gidiyor. John Deere kendi segmentinde dünya lideridir. Sadece Bursa olarak yıllık 5 milyon civarında ciromuz var. Urfa’da başka bir bayimiz var, onlar bizim 10 katımız ciroya sahip. Hedeflerimiz ise toplam traktör satışının toplam segmentinin yüzde 10’unu yakalamak. Traktörlerimiz ithal olduğu için dövizle paralel olarak artış gösteriyor. Biz bayi olarak kâr marjımızı düşürerek alıcıyı kaliteli ürüne kavuşturma amacı taşıyoruz. Eski bir marka olmamıza rağmen Bursa’da yeni bir firmayız. Tecrübelerimiz, disiplinimiz ve hizmet anlayışımızla önemli bir yere geleceğiz. Markamızı daha da fazla yukarı taşıyacağımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Ürünler hak ettikleri fiyata satılamıyor

Çiftçilerin alım gücünün düşük olması sebebiyle işlerinin pek yoğun olmadığını dile getiren Gökhan Ünal, konuşmasını şöyle noktaladı: “Tarım ülkesinden ziyade ürünlerin hak ettikleri fiyatların altında satılması bizim işlerimizi olumsuz etkiliyor. Ürünlerin taban fiyatlarının olmayışı çiftçilerin yüksek maliyetlerle ucuz ürün satıyor olmaları alım güçlerini düşürüyor. Çiftçilerimiz ürünlerimizi kaliteli buluyor ancak yerli ürün almayı tercih ediyor çünkü alım güçleri zayıf. Tarım fuarlarına katılım sağlamaya özen gösteriyoruz. Ulaşamadığımız müşterilerimize bu ortamlarda toplu halde ulaşabiliyoruz. Varlığımıza ve sürekliliğimize şahit oluyorlar. Tüketici ile birebir iletişim kurabiliyoruz. Sayısız köy var, bizler hepsine gidemiyoruz doğal olarak ancak burada binlerce köyden gelen üreticilerle buluşma imkanı doğuyor. Herkesin hitap ettiği bir kesim var. Büyük işletmeler kaliteli ürün tercih ediyor ve biz o noktada devreye giriyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500