Advert

Yetenekler engel tanımadı

Mersin'de bulunan Tüm Engelli Hakları Koruma Derneği Genel Merkezi'nde resim atölyesi kuran evli ve 4 çocuk babası Zeynel Koçer (51), buraya gelen engelli vatandaşlara resim çizmeyi öğretmeye başladı.

Yetenekler engel tanımadı

Gününün büyük bölümünü burada geçiren Koçer, engelli vatandaşların yanı sıra özellikle çocuklara ve gençlere de resim çizmeyi öğretmek istiyor. Ayrıca sosyal medya hesapları açan Koçer, buralardan da videolar paylaşarak uzakta olan ve gelemeyen engelli vatandaşlara resim çizmeyi öğretiyor.

HERKESE DERSLER VERİYORUM

Bir iş kazası sonucunda 20 ay önce engelli olduğunu söyleyen Koçer, "Yıllardır resim sanatıyla ilgileniyorum, profesyonel anlamda çalışıyorum. Birkaç öğrenci de yetiştirdim. Şu anda bir farkındalık projem var. Türkiye’de resim yeteneği olan engelli arkadaşlarımızın resimleri arasından bir sergi açmayı planlıyorum. Kendi adımla açtığım bir sosyal medya kanalı üzerinden bütün engellilere resim dersi veriyorum. Türkiye’deki bütün engelli arkadaşlara ulaşamayacağımı düşünerek böyle bir karar aldım. Bütün engelli arkadaşlarım ve diğer insanlar videolarımı izleyip resim dersi alabilirler. Tabi çocuklara ve gençlere yönelik dersler veriyorum. Ben çocukların bilgisayar bağımlılığından kurtulmalarını istiyorum. Telefonla uğraşmalarını istemiyorum. Aileler de istemiyor. Ben ilkokuldan üniversiteye kadar resim öğretmeni olacak şekilde onlara resim dersi veriyorum. İlerde kanalımdan gelir elde etmeye başlayınca yine o geliri engellilere aktarmayı düşünüyorum. İsteyen arkadaşlar kendi çalışmalarını bizlere ulaşarak atabilir. Gerçekleştirilen sergilere resimlerini koyabiliriz hatta satmalarına yardımcı bile oluruz" diye konuştu.

MESLEK EDİNMEK İSTİYORUZ

Engellilere de tavsiyelerde bulunan Koçer, "Engelli arkadaşlar hayat çok güzel, bir şeylerle uğraşın, meşgul olun, sanatsal faaliyetlerde mutlaka bulunun. İnsanlarımız çok, iyi insanların arasına karışın. Sokağa çıkıyorum, çarşıya çıkıyorum insanlarımız yardım etmek istiyor. Hatta para bile veren oluyor, biz bunu istemiyoruz. Biz bir meslek edindirip, kendi paramızı kendimiz kazanmak istiyoruz. Bu vereceğim eğitimlerin hepsi de ücretsiz olacak" ifadelerini kullandı. (İHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500