Advert

Yeni yıla yeni kimlik

Bursalılar, çipli kimlik kartlarını alabilmek için Osmangazi Nüfus Müdürlüğü’ne akın etti.

Yeni yıla yeni kimlik

 

Funda AVCI

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası yeni kimlik kartları için başvuruların başlamasının ardından Osmangazi Kaymakamlığı Nüfus Müdürlüğü’nde uzun kuyruklar oluştu.Kuyruktan şikayetçi olmayan vatandaş, “Önemli olan bizim can güvenliğimiz ve bu işin aceleyle değil, sistemli olması daha iyi” diyor.

SAHTECİLİK ÖNLENECEK

Bu yeni kimlik kartı sistemi uygulamasıyla, güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecek. Sahtecilikten kaynaklanan mağduriyet önlenecek. E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek. Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak, en önemlisi elektronik imza yerine kullanılabilecek.

YOLSUZLUĞA SON!

Çipli kimlikler, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık vb.) asgariye inecek. Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, genel müdürlük web portalı(https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr) üzerinden ya da çağrı merkezi (199) aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılabiliyor.

Kargo yoluyla eve teslim

İlk defa kimlik kartı başvurusu yapanların mutlaka yanlarında bulundurması gereken evrak ise şöyle:Nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf…

15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf şart olmamakla birlikte talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenebilecek. Bu arada, T.C. kimlik kartları, PIN kodlarını da içeren kapalı zarf içinde kargo yoluyla evlere teslim edilecek.

Yenileme ücreti ne kadar?

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ödenecek.

Yeni kimlik
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500