Advert

Yapılacak çok işimiz var

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Ömer Faruk Şahin yeni dönemde de başkan adayı olduğunu "Yapılacak çok işimiz var" diyerek açıkladı ve 11-12 Ocak 2020 tarihindeki 18.Olağan Kongre'ye bütün üyelerin katılımını beklediklerini söyledi. Sayın Başkanla kongre öncesi daha bir çok konuyu ele aldığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Yapılacak çok işimiz var
Özkan YILDIRIM
 
• Öncelikle merhaba Ömer Faruk Bey, sizi  kısaca  tanıyabilir miyiz?
Elbette, Merhaba, ben Ömer Faruk Şahin. 1980 Bursa doğumluyum. 2003 yılı Beykent Üniversitesi mezunuyum. 17. Dönem Mimarlar Odası Başkanlığı görevini icra etmekteyim. Şuanda da 18. dönem adaylık sürecimiz başladı. Bizler tabi 17. dönemde ciddi çalışmalar yaptık.
YAPILAMAZ DENİLENLERİ HEP BAŞARDIK
• Peki, Ömer Faruk Bey bu yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir?
Özellikle meslektaş oda birliklerini arttırmak ilk görevimizdi ve ayrıştırmaların bittiği bir oda kurmak istiyorduk. Çünkü akademik odalarda maalesef pek çok meslektaşımızın temel şikâyetlerinin sebebi meslekte ötekileştirilmek. Biz bu dönemi güzel atladık ve güzel bir birliktelik oluşturduk. Bunun haricinde üniversitelerle çok ciddi bir işbirliğimiz var. Beraber festivaller ve organizasyonlar düzenliyoruz. Bu da bizim dönemimizde olan bir. Bunun haricinde koruma onarım seminerleri yaptık. Bunun akabinde bilgilendirme toplantısı, sempozyum, eğitimler, organizasyonlar ve birçok sosyal etkinlikler gerçekleştirerek Mimarlar Odası’nın gerçek yüzünü gösterme fırsatımız oldu. Ama tabi odamızın bir diğer noktası da şehir ve kent suçlarına karşı olan duruşu. Bu konuda sizlerin de bildiği üzere geçmiş eserlerimizle ilgili çok ciddi çalışmalar yaptık. Bunun içerisinde Tophane Saat Kulesi’nin restorasyon çalışmasından tutun Myrleia Antik kentine kadar yaptığımız düzenlemeleri ulusal basına taşıdık. Çünkü Mimarlar Odası o bölgenin bir arkeopark olmasıyla ilgili kendine misyon edinmiş durumda. Kükürtlü Kentsel Dönüşüm ile ilgili elli maddelik bir manifesto yayınlayarak çok ciddi bir çalışma yaptık. Bu manifestoyu da Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne taşıdık. Bununla ilgili taktir ettiğimiz gelişmeler oldu. En son artık yönetmeliklerde yaşanan sorunları Çevre Şehircilik Bakan Yardımcılığı’na taşıdık ve Ankara’ya götürülmek üzere bir dosya hazırladık. Otopark yönetmeliği sürecinin çok sıkıntılı olduğunu belirttik ve mutluyuz ki otopark yönetmeliği uzatıldı. Bunların haricinde gençlere yönelik yeni sektör arayışı içerisinde bulunduk. Yani şöyle açıklamak istiyorum, mimarlığın sadece proje çizmek olmadığının, tasarımın hayatın her anına yakalaması gereken bir öncelik olduğunu genç arkadaşlarımıza anlattık. Ve bugün mutluyuz ki bu yorumları aktardığımız birçok arkadaşımız aplikasyon ve uygulamalarda, oyunlar da çevre tasarımı yapıyorlar. Bunun haricinde bir meslektaşımız kutu tasarımı üzerine yöneldi ve bununla ilgili farklı bir mecra oluşturdu. 
 
MESLEK YASASI EN BAŞTA...
Yapmış olduğunuz icraatlar çok güzel ve başarılı Ömer Faruk Bey. Peki, yeni dönemde tekrar seçilmeniz durumunda  yapmayı planladığınız yeni projeler ve vaatleriniz nelerdir?
Aslında vaatlerden ziyade yapılması gerekenler bizim için önemli. Evet, biz birçok şeyi başardık. Fakat yapılması gereken daha büyük projeler var. Bunlardan bizim için en öncelikli olan üç majör projemiz var. Biri meslek yasası çünkü bizler mimarlar odasının barolar gibi belli başlı özel noktalara sahip olması gereken meslek grubu olduğunu düşünüyoruz ve özellikle bugün mesleğimizin sıkıntılarının en büyüğü açıkçası meslek yasamızın olmaması. Bizim bunu Türkiye’de yirmi altı şehir ve genel merkezle birlikte organize ettiğimiz bir çalışmamız var. Bu çalışmaya eski büyüklerimizden Bora Akçay sağ olsunlar bizim ilk başkanımız. Onlarında destekleriyle şuanda meslek yasası üzerine ciddi çalışmalar yapmaktayız. Bunun haricinde bizim “Mimarlar Odası Akademi” adında bir projemiz var. Bu projemiz özellikle yeni mezun olan arkadaşlarımızın piyasaya hazırlandıkları süreçte oluşan bir yeni yapılanma. Bizim en önemli üçüncü projemizde mimar evi projesi. Bu projeyi biz daha önce başlattık. Yer tahsis edilmesiyle ilgili olarak ön görüşmelerde yapıldı fakat doğru bir yere ihtiyacımız vardı ve biz doğru yeri bulduk. Ön protokol anlaşmaları üzerine çalışıyoruz inşallah seçimlerimiz biter bitmezde ön protokolleri imzalamış olacağız. Ve gerçekten hem üniversitelerin hem de akademik odaların birlikte hazırlamış olduğu dünya üzerinde ki ilk örneği olacak Mimar Evi projesi. Bu bahsettiğimiz projeler dışında yirmi proje daha hazırlandı. Yine “Mimarlıkta Değişim” hastag'ıyla sosyal medya üzerinden yayınlanıyor projelerimiz. Fakat bizler için önemli olan bunları nasıl hayata geçireceğimizin yöntemleri çünkü bizim tecrübelerimizde buradan geliyor. Genelde mimarlar odası ve akademik odalar da yapılamaz denen birçok şeyi biz bu dönem içerisinde başardık.
• Peki, Başkanım Bursa’da ki üye sayısı ve Bursa’daki çalışmalar nasıl ve ne durumda?
 
GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZ İNANILMAZ FAZLA
Şöyle söyleyeyim, iki bin üç yüz kırk yedi üyemiz var bizim ve hepsi oy kullanma yetkisine sahip meslektaşlarımız. Fakat görüyoruz ki genç nüfusumuz inanılmaz fazla ve bu da üniversite sayısının artmasından kaynaklanan bir durum. Çünkü son beş yılda otuz sekiz olan mimarlık fakültesi sayısı şuanda yüz kırkları geçmiş durumda. Burada ki sorunda şu, çok fazla mimar mezun olmuş oluyor ve bu da piyasada ki talebin çok üzerinde bir sayı. Özellikle de sektör krize girdiğinde işsizlikler oluşmaya başlıyor ve mimarlığı çok dar kapsam içerisine sığdırmaya çalışıyoruz sorun belki de burada yani bu görüş değişmeli. Mimarlığın farklı bakış açılarına yönelikte yeni bir sistematik oluşturmalıyız. Bunun haricinde de biz eğitim sisteminin dört yıl olmasını da çok yetersiz buluyoruz. Eğitim sürecinin dört artı bir yıl ya da üç artı iki şeklinde beş yıl olarak branşlaşması gerektiği inancındayız. Bununla da ilgili olarak açıkçası üniversitelerle ciddi çalışmalar yapıyoruz. Mesela bunların haricinde Mümin Ceyhan Kütüphanesi ile Bursa’nın deprem envanter raporlarını hazırlıyoruz. Bu çok önemli bir eser olacak ve Mimarlar Odası da bu kitabın bir parçası olacak. Kentsel dönüşüm çalışmalarımız zaten aralıksız devam ediyor. 
 
ARCHİFEST GÖZ KAMAŞTIRIYOR..
Bunların yanı sıra turizme yönelik çalışmalarımız var. Çünkü oda artık bu dönem şu değil; bir şey oluyor ve itiraz ediyor noktasında değil odamız. Oda bir şey üretmeye ve yönlendirmeye çalışıyor. Sağlık turizmine yönelik seminerle birlikte bir yol haritası çizdik. Bunu kamu kurumlarına ve kent idarecilerine de ilettik. Bursa’ya iki büyük proje istedik bunların biri 'Tema Park' bir diğeri ise sağlık turizmine yönelik sıcak suyun ve Kükürtlü’ nün olduğu yerlerde yeni bir yapılanmaydı. Çünkü bunların turizm açısından da kente değer katacağına inanıyoruz. Çünkü Mimarlar Odası sadece bir itiraz mercii değil mimarlar odası üretebilecek olan bir nokta. Ve bu dönem biz açıkçası kent yöneticileriyle daha efektif çalışmalarda bulunduk. Tabi bu onların odalara bakış açılarının daha olumlu olmasından da kaynaklanıyor. Bizlerde elimizden gelen tüm gayreti bu şehir için veriyoruz açıkçası.
BURASI ONLARIN  EVİ..
• Başkanım yapılan hizmetler ve bundan sonrasında yapılacak olan projelerden bahsettik, yeni dönem başkanlık seçimlerinde oy kullanacak olan üyelerinize son olarak neler söylemek istersiniz?
 
Bizim istediğimiz genç arkadaşlarımızın özellikle odanın faaliyetlerine katılmalarıdır. Sorunları çözüm noktası olarak görmeleridir. Yani bir meslektaşımız bir sorun yaşadığında da odaya gelmeli aklına bir nokta takıldığında da odaya gelip burayı evleri gibi görmeleridir. Ve bu dönem bunu başlattık. Ama tabi bazı konularda ki fikir ve algıların kırılması kolay değil biraz zamana ihtiyacımız var. Bizim genç meslektaşlarımızdan en büyük beklentimiz, yaşadıkları her sorunun çözüm noktası olarak odaya başvurmalarıdır. Çünkü bu kapılar onlara hep açık yani seçimden seçime değil her zaman gelmeleri gerekir. Ben başkan olarak haftanın dört günü yarım gün buradayım. Yeri geliyor aile hayatımızdan ödün verip burada meslektaşlarımıza faydalı olmaya çalışıyoruz. Benim onlardan tek ricam söylemleri başka taraflardan duydukları gibi değil gelip bizzat yaşayarak yönetim kurulu toplantılarına katılmalarıdır. Ve bizler buraya gelen her soruna çözüm üretmeye gayret ediyoruz. Önümüzde ki dönem seçimleri kazanırsak bambaşka bir yüz seyredecekler. Çünkü alt yapıları bitmiş olan bu süreçler önümüzde ki dönem daha parlak işler olarak karşılarına çıkacak.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500