Advert

Virüse bilimsel önlem OR-YAĞ

Dünyanın başına bela olan coronavirüsle mücadele tam gaz sürüyor. OR-YAĞ Çevre Sağlığı ve İlaçlama şirketi bu mücadeleyi hakkıyla sürdüren nadir kurumlardan.

Virüse bilimsel önlem OR-YAĞ

Ufuk IRGAŞ-İzzet GÜNAY

Son günlerde hayatımızın odak noktası olan coronavirüse karşı uzman ekibi eşliğinde nano teknolojiyle hizmet üreten OR-YAĞ Tarım, Gübre, Zahire, Tarım Makinaları, Çevre Sağlığı ve İlaçlama Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti. yetkilisi İsmet Ateş ile görüştük. Konunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatan Ateş, “Yetkililerimizi sizler aracılığıyla uyarıyorum. İlaç bilinçsiz ellerde zehir, zehir bilinçli ellerde ilaç olur” değerlendirmesinde bulundu.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

1985 yılında Orhaneli’nde doğdum. İlk ve ortaokul eğitimimi Orhaneli’nde tamamladıktan sonra lise eğitimime Bursa’da devam ettim. Yüksek öğrenimimi Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ziraat Mühendisliği bölümünde yaptım. Orhaneli’nde yıllardır babamın yürüttüğü OR-YAĞ Çevre Sağlığı ve İlaçlama şirketinde babamla beraber çalışma hayatıma başladım. Şirketimiz zirai ilaç, gübre, tohum, fide, fidan, av malzemeleri sektörlerinde Orhaneli çevre ilçe ve köylerine profesyonel hizmet verirken bünyemize 2017 yılında çevre sağlığı, dezenfektan ve haşere mücadelesi grubunu da ekleyerek alanımıza Bursa Merkez ve tüm ilçelerini katarak, alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz. Bursa’nın nadide güzelliklerine sahip Orhaneli’nde çalışmaya başladığım günden bu güne öncelikli hedefim Ziraat Mühendisliği mesleğimi sadece ilaç ve gübre satarak değil, çiftçilerimize bizzat teknik desteğimizle sorun giderme çözümlerimizi sunmayı öncelikli hedef haline getirdik.

SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI RUHSAT

Öncelikli olarak nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle bireyler olarak su ve sabunla elleri yıkamak önemli. Birçok tedbiri birey olarak yapmalı, bu konulara hiç girmiyorum fakat kamular, şirketler, çalışma durumu, insan hayatıyla ilgili mecburi yaşam alanlarımız çok önemli. Bizler gelişen Türkiye şartlarında çiftçimizin kullanacağı en üst teknoloji ürünleri tohum, ilaç, gübre alanında şirketimize partner yaparak Orhaneli çiftçilerimizi yıllardır buluşturuyoruz. Zirai alanda faaliyet gösteren şirketimizde gelişmekte olan biyosidal sektöründe sağlık bakanlığı onaylı ruhsatımızla çevre sağlığı ilaçlama; dezenfeksiyon işini alanında uzman belgeli ve yetkin personel ile hizmetimizi Bursa ili ve ilçeleri de dâhil olmak üzere bu konu hiç gündemde yokken 2017’den beri yürütmekteyiz. Son günlerde maalesef küresel bir sorun haline gelen Corona Virüsü (Covit-19) mücadelesi kapsamında geçici tedbir değil, kökten çözüm üreterek  U.L.V cihazlarımızla sorunun ilk günlerinden beri tüm kamu kuruluşları, okullar, özel işletmeler, camiler, yemek sanayi, fabrika ve daha bir çok sektör ve işletmelerde uzman ekibimiz son teknoloji sistemlerimizle dezenfekte işlemini yapmaktayız.

BİLİNÇLİ OLMAK LAZIM

Bilindiği gibi Çin’in Vuhan kentinde başlayan ve birçok ülkeye yayılan corona virüsü çok tehlikeli ve öldürücü bir virüstür. Bu virüsün özelliği bağışıklık sistemini zayıflatarak ölümlere yol açmasıdır. Coronaviris aynı sars virüsü gibi tehlikeli, hatta ondan daha tehlikelidir. Vakti zamanında koleradan 200 milyon insanın öldüğünü unutmamak gerekir. Bu sebeple mutlaka bu virüs için bilinçli önlemler alınmalı ve virüse yakalanma ihtimalini minimuma indirmek gerekir. Bizim gerek tarımda, gerekse dezenfekte konularında bir sloganımız var ‘İlaç bilinçsiz ellerde zehir, zehir bilinçli ellerde ilaç olur’ diye. Ne yazık ki her konuda olduğu gibi bu konuda da fırsatçılar türedi. Para kazanma hırsıyla fahiş fiyat uygulamalarına, sahteciliğe dikkat edilmeli diyorum.

KİMSE ALDANMASIN

Uzmanların açıklamalarına göre coronavirüsünden kurtulmak erken teşhiste mümkündür. Özellikle sağlıklı ve bağışıklık sistemi sağlam olan kişileri hasta etse de öldürücü etkisi olmamaktadır. Bu sebeple dünyayı etkisi altına almış bu virüsten bir nebze de olsa etkilenmemek için iyi beslenmeli, sağlıklı kalmalı ve çok ciddiye alarak gerekli tüm önlemleri en üst seviyede almak gerekmektedir fakat üzülerek söylüyorum ki son günlerde en büyük sorunlarımızdan biri olarak ilaçlama konuların da fırsatçılar çıktı. Uzman olmayan kişilerin,  tabiri caizse merdiven altı işletmelerin ellerine sırt tulumbası alarak ilaçlama yaptığına şahit olmaktayız.

Fırsatçılar da var malum… Bu konuda ne düşüyorsunuz?

İnsan hayatı ve salgın hastalık gibi çok önemli bir konuda ilaçlamada da fırsatçılar türüyor maalesef. Yöneticilerimizin bu fırsatçılara imkân tanımaması için, ülkemiz geleceği için, milli servetimiz için lütfen çok dikkatli ve bilinçli olunmasını rica ediyorum. Bir kez daha belirtmeliyim, bizler corona konusu hiç gündemde olmadığı zamandan beri bu işleri yapıyoruz. Bu belayı bir fırsata çevirme peşinde olan şirketlere adlanılmasın lütfen. Bu işlemin tamamen nano teknoloji sistemi olan U.L.V cihazlarla yapılması gerek. Sorunun ciddiyetinin bizler farkındayız ve uzman personelimizle bu sorunu gidermek için tamamen profesyonel ekip, dezenfektan ve teknik teçhizatlarımızla bu sorunu giderme çabasındayız. Yetkililerimizi sizler aracılığı ile bir kez daha uyarmak, doğru firmalarla çalışmalarını hatırlatmak isteriz. Önce çaba, gayret, önlem; sonra tevekkül.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500