Advert

VİCDANLA CÜZDAN ARASINA SIKIŞAN MESLEK AKTARLIK

Bursa'nın en eski aktarlarından biri olan Adnan Kurtuluş, bilen bilmeyen herkesin aktar olmaya soyunduğunu dile getirdi ve ekledi: "Bu meslek çok kıymetli bir meslek ama şu anda maalesef vicdan ve cüzdan arasında…"

VİCDANLA CÜZDAN ARASINA SIKIŞAN MESLEK AKTARLIK

 

Erkan ŞEN

1960 yılından bu yana aktar olarak hizmet veren Bursa Baharat, taze ve orijinal ürünleriyle Bursalılar’ın gönlüne taht kurmuş durumda… 57 sene önce Mümin Öziş tarafından kurulan firma, vatandaşlara ulaştırdığı baharat ve aktar ürünlerini, doğal sabun üreterek de taçlandırmış… Bursa Baharat bünyesinde çalışan ve şehrin en eski aktarlarından biri olan Adnan Kurtuluş, günümüzdeki aktarcılık hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

‘TIP’TAN ÜSTÜN DEĞİLİZ

Aktarlıkla alakası olmayan insanların dükkan açtığına dikkat çeken Kurtuluş, “Mesleğimizi icra eden birçok vatandaş, işi bilmeden bu yola koyulduğu için maalesef insanlara faydalı ürünler vermekten ziyade, zararlı olmasa da hiçbir faydası olmayan ürünleri satıyorlar. İnsanların hayalleriyle oynayarak para kazanıyorlar resmen, bunu etik bulmuyorum. Bu işin çekirdeğinden yetişen insan sayısı çok az. Mesleğinden emekli olup, eline bir miktar para geçiren her kişi bu mesleği yapmaya kalkışıyor, tabii kontroller de az olunca fırsatçılara gün doğuyor. Bu tip insanların çoğalmasıyla, gerçek işi bilenlerin önü kesiliyor. Bu sefer iş, tamamlayıcı tıptan uzaklaşıyor ve bu da insanların cebine zarar veriyor. Vatandaş geliyor, başka yerlerden aldıkları ürünlerin faydasını göremediklerini söylüyorlar çünkü verilen ürünler yanlış. Bitki de olsa bilinçli kullanılmalı, şunu üstüne basarak söylüyorum, biz aktarlar ‘tıp’tan üstün değiliz. Biz, kendimizi ‘tıp’tan üstün görmüyoruz, sadece takviye ürünler satıyoruz” dedi.

ŞİFA DEPOSU OSMANLI ÇAYI

Soğuk havalarda en çok tercih edilen ürünler hakkında da bilgi veren Adnan Kurtuluş, "Kış itibariyle en çok satılan ürünlerimiz tarçın, ıhlamur, karanfil, zencefil, portakal kurusu, elma kurusu; kış çayı olarak nitelendirilmiş tüm ürünleri rahatlıkla müşterilerimize ikram ediyoruz. Öksürük çayımız da çok tutuluyor, öksürük çayımızın içinde de papatya, altın otu, kuşburnu, hatmi çiçeği, tarçın, karanfil, zencefil, havlıcan bulunmakta. Osmanlı çayımız var çok tüketilen, tam bir şifa deposu. Bu karışımı Bursa’da ilk yapanlardan biriyiz firma olarak fakat şu anda inanın Osmanlı çayı adı altında ne olduğu belirsiz, bir sürü bitkiyi harmanlayıp piyasaya süren esnaflar da var maalesef. Çok çirkin bir durum bu… 3 liraya mal ettiklerini 23 liraya satabiliyorlar. Haksız kazanç bu, şifa bulmak isteyen insanların aldatılması çok üzücü" açıklamasını yaptı.

HAMİLELER DİKKAT!

Bazı ürünlerin hamilelere zarar verdiğini söyleyen tecrübeli aktar, “Çörek otu ve kekik kesinlikle hamileler tarafından kullanılmamalı. Gebelik durumlarında çörek otu ve kekik hamilelerin çocuğunu düşürmesine neden olabiliyor. Maalesef hiç kimse bu konuda bilgi sahibi değil, vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi lazım” derken, lohusa hanımlar için de şu tavsiyelerde bulundu: “Lohusa hanımlar kış çaylarına dikkat etmeli; hurma ve dut kurusu aracılığıyla sütlerini çoğaltabilirler. Ihlamur ve çörekotu yağını düzenli bir şekilde kullanabilirler doğum sonrası.”

Sağlık Bakanlığı'na çağrı

Bursa’nın en eski ustalarının elinden geçtiğini ifade eden Adnan Kurtuluş, "Allah razı olsun ustalarımdan, bize bir şeyler öğretebildiler, biz de öğrendiklerimizi elimizden geldiği kadarıyla mesleğimize yansıtıyoruz. Üstüne basarak tekrarlamak istiyorum, biz ‘tıp’tan üstün değiliz. İnsanların parasını alıp da ‘sizi iyileştiririz’ diyenlerden de değiliz çok şükür. Bunu yapan şarlatanlar bizden farklı, denetleme olmadığı için onlar da maalesef piyasaya sızıyorlar. Olur olmaz bitkiyi satarak, insanların acılarından faydalanan şarlatanlar kontrol edilmeli. Bu meslek çok kıymetli bir meslek ama şu anda maalesef vicdan ve cüzdan arasında olan bir meslek haline geldi. Sağlık Bakanlığı kesinlikle bu konuya el atmalı ve insanların umutlarını istismar eden bu kişilere fırsat vermemeli" diye konuştu. 

Baharat osmanlı çayı erkan şen
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500