Advert

Vatandaşa 'çeyrek' bile ağır geldi

Dövizin artışına paralel olarak harekete geçen altın fiyatları el yakmaya devam ediyor. Yükselen altın fiyatlarıyla beraber çeyrek altından el çeken vatandaş artık gram altın hesabı yapıyor.

Vatandaşa 'çeyrek'  bile ağır geldi

 

Fatma ASLAN KUNDAKCI

Geçtiğimiz yıl Mart ayından itibaren yükselişe geçen ve alıcılarını kara kara düşündüren altın fiyatları, döviz fiyatlarının da yükselmesiyle adeta uçuşa geçti. Artan altın fiyatları hem kuyumcuları hem vatandaşı, özellikle de evlenme hayali kuran çiftleri olumsuz etkiledi. Evlenen çiftlerin burma bilezik, altın saat, tek taş yüzük gibi hayalleri suya düşerken çiftlerin yakınları ise örf ve adet gereği önceden düğünlere çeyrek altın götürürken, fiyat artışından dolayı şimdilerde gram altın götürmek zorunda kalıyor. Bu sebeplerin dışında kış aylarından dolayı da satışlarda mevsimsel bir düşüş yaşandığını dile getiren Kapalıçarşı kuyumcu esnaflarından Murat Akça, kış aylarında fazla düğün olmadığı için özellikle çeyrek altın satışlarının durduğunu dile getirdi. Üst üste gelen bu olumsuzluklardan dolayı altın piyasasının durgun olduğunu söyleyen Akça, "Çeyrek altın, fiyatların yüksek olmasından dolayı fazla talep görmüyor. Mevsimsel olarak da bir durgunluk yaşıyoruz. Kış aylarında pek fazla düğün olmadığı için satışa çıkardığımız altınlar raflardaki yerini koruyor. Çiftlerin mutlu günlerine katılarken hediye olarak çeyrek altın götüren vatandaşlar, altın fiyatlarının yüksek olması nedeniyle günümüzde gram altın almaya başladı. Bir gram altının fiyatı şu günlerde 130 TL civarında. Çeyrek altına alternatif olarak çıkan gram altın, her keseye uygun olduğu için çeyrek altına göre biraz daha fazla talep görüyor" dedi.

HEDİYEDEN YATIRIMA

5'i bir yerde olan setlerin fiyatları ise 5 bin TL civarında seyrediyor. Doğu geleneğindeki düğün sahiplerinin vazgeçilmezi olarak tabir edilen 5'i bir yerde şu an hediye olarak değil tamamen yatırım amacı olarak görülüyor. Satılırken fiyat düşüklüğü yaşanmamasından dolayı vatandaşın 5'i bir yerde altına yatırım yaptığını söyleyen Akça, "Bunlar için yoğun bir talep olduğu söylenemez. Değerini koruması yönünden şu anlık sadece yatırım aracı olarak görülüyor. Geriye dönüşünde fiyat düşüklüğü yaşamadığı için yatırım yapmak amacıyla raflarımızdaki yerini koruyor" ifadelerini kullandı.

Altın
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500