BURSA
Giriş Tarihi : 27-08-2020 09:20   Güncelleme : 27-08-2020 09:20

VATANDAŞ KARNESİ BAŞARILARLA DOLU

Osmangazi İlçemizin Hüseyinalan Mahallesi'de üç dönemdir muhtarlığını yapan, şehir merkezinde dahi görmeye alışık olmadığımız birçok hizmetin Hüseyinalan’a gelmesini sağlayan, Mehmet Yılmaz ağabeyimizle birçok konuyu ele aldığımız güzel kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

VATANDAŞ KARNESİ BAŞARILARLA DOLU

Özkan YILDIRIM

•                  Öncelikle Muhtarım bizleri Hüseyinalan’da konuk ettiğiniz ,misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Sizi bir tanıyalım isterseniz  muhtarım, ondan sonra da sorularınıza geçeriz..

YAZI BURADA,  KIŞI İZMİR’DE GEÇİRİRDİK..

Teşekkürler, buralara kadar gelip bizlerle  röportaj yapmış olduğunuz için size ve ekibinize teşekkür etmek istiyorum. 1959 Hüseyinalan doğumluyum ,doğma büyüme buralıyım. Baba dede mesleği olan hayvancılıkla uğraştım halen de devam ediyoruz. İlk Olarak 2009 ,sonrasında 2014 ve son olarak da 2019 seçimlerini kazanarak muhtar oldum. İnşallah bu da son dönemim olur diye düşünüyorum. Eskiden buralarda çok büyük küçükbaş süreleri varmış yazın burada kışın İzmir taraflarına  bu hayvanlar indiriliyormuş babam zamanında, yayan olarak İzmir'e gidiyorlarmış.

•                Muhtarım bize Hüseyinalan Köyü'nü tanıtır mısınız?  Kaç hanedir nüfusu ne kadardır? Geçim kaynakları nelerdir.

YAZIN 650  HANE OLUYOR

Bizim burası yazlık bir köy, yazın 650 Hane oluyor ,kışın 10 haneye kadar düşüyor. Okullar açıldı mı insanlar tabii gidiyor. Köylümüzün rakımı 1000 havası suyu gerçekten çok güzel, hemen köyümüzün üst taraflarında 1100-1200'lere   kadar rakım çıkıyor. Kar  yağdı mı bir buçuk iki metre kar yağıyor buralara, geçim kaynakları  anlamında genelde herkes ticaretle uğraşıyor diyebilirim.

•                 Muhtarım aşağı yukarı 11 buçuk senedir muhtarsınız önünüzde daha üç buçuk sene var ,geçen bu 11 buçuk senede nelerin gelmesini sağladınız köyünüze?

ALTYAPI, İÇME SUYU,  ÇEVRE DÜZENLEMELERİ,  YOLLAR HER ŞEY TAMAM.

Muhtar olduğum zaman tabi her köylü olduğu gibi eksikler vardı, özellikle altyapısını yaptırdık, içme suyunu getirdik. Uludağ yolundan suyu depomuza getirdik. 300 tonluk bir su depomuz var o şu an yeterli gerçekten de.TEDAŞ ile ilgili çalışmalarımız oldu direklerimiz değişti kapalı kablo sistemine geçildi daha önce  4-5 telle giderdi, şimdi artık kapalı  kabloya geçildi. Eskiden birçok elektrik kesintisi oluyordu ,bu yenilenmeden sonra çok iyi oldu. Eskiden köyümüzün yolu çok dardı işte gelirken de görmüşsünüzdür ,Uludağ yoluna bağlanan 3 kilometrelik yolumuz  gerçektende çok  güzel oldu. Uludağ yolunda da yapılan yenileme çalışmalarıyla artık Bursa’ya  20-25 dakikada varabiliyoruz. Bu da bizim ulaşım açısından avantajımız oldu. Etrafımızı düzenledik, köyümüzün cami   çevresinin   düzenlemelerini  hallettik. Parke taşlarının  döşenmesi ile ilgili bayağı bir çalışma yaptık bu süreçte.Yine Mezarlığımızın düzenlemelerini de hallettik.

ÇİM FUTBOL SAHAMIZ, BASKETBOL SAHAMIZ,  ÇOCUK OYUN PARKLARIMIZ, JİMNASTİK ALETLERİMİZ  YAPILDI..

Ayrıca bunun yanı sıra köyümüze bir çim futbol sahası ,basketbol sahası, jimnastik alanları çocukların oynayabilecekleri çocuk parkı  , yine çocuklarımızın ve gençlerimizin yararlanabileceği oyun alanları da kazandırdık. Bu yapmış olduğumuz hizmetlerin köyümüze getirmekle ilgili hem Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne  hem de Osmangazi Belediyesi'ne Sayın başkanlığıma teşekkürlerimi  iletmek istiyorum. Gerçekten güzel hizmetler geldi bu süreçte ve bundan sonra gelecek Muhtara da pek iş kalmadı diyebilirim aslında.

•               Muhtarım  şimdi de isterseniz eksikliklere geçelim gerçekten birçok hizmetin gelmesini sağlamışsınız,  ama insanın yaşadığı yerde eksiklikler de bitmez sanırım?

GÜVENLİK KAMERALARIMIZIN BİR KISMI BOZUK

Muhtar olduğum zaman köyümüzün güvenliğini sağlamakla ilgili köyümüzün olanaklarıyla 2011 yılında güvenlik sistemi kamera ,mobese benzeri bir sistem yaptırdık. 20 kameramız vardı toplamda ama bazı arızalardan dolayı bu kameraların 14'ünün görünümü merkeze gelmiyor.Bazı yerlerde kopukluklar var sınırım  bir zamanında bayağı bir masraf yaparak bu sistemi köyümüze getirmiştik. Ama dediğim gibi bu arızalardan dolayı şu an sadece 6 kamera çalışıyor diğeri 14 kameranın tamir edilmesi lazım.

 BEKÇİMİZİN OLMASI  LAZIM..

Bu manada Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın  Alinur Aktaş’tan destek bekliyoruz. Bunun yanı sıra köyümüze hizmet verecek bir bekçi ihtiyacımız da var.Çünkü bekçinin olması dahi  hırsızları , kötü niyetli insanları caydırıyor. Bu manada mutlaka bir bekçinin köyümüzde istihdam edilmesi çok iyi olacak ,Sayın belediye başkanlarımızdan kurum müdürlerimizden destek bekliyoruz, istirham ediyorum bu güvenlik açısından iki eksikliğimizin giderilmesini bekliyoruz.

•                 Muhtarım , yavaş yavaş röportajımızın  sonuna yaklaştık, son olarak 3 seçimdir sizi destekleyen rakip olarak aday bile çıkarmayan Hüseyinalan Mahallesi sakinlerine  neler söylemek istersiniz?

AKTAŞ VE DÜNDAR BAŞKANLARIMA  SONSUZ TEŞEKKÜRLER..

Üç dönemdir söylediğiniz gibi bizim köyümüzün geleneğidir rakip bile çıkmadı. Bu süreçte birçok hizmetin gelmesini sağladık, köy halkı, insanlarımız beni desteklediler  onlara buradan teşekkürlerimi etmek istiyorum, onların güvenlerini boşa çıkarmamak  için güzel çalışmalar yaptık, güzel hizmetlerin gelmesini köyümüze sağlamaya çalıştık.

İKİ  EKSİĞİMİZİN GİDERİLMESİNDE  BAŞKANLARIMIZDAN DESTEK BEKLİYORUZ..

Bu hizmetlerin gelmesinde yanımızda olan Sayın belediye başkanlarımıza Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'a Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar'a teşekkürlerimi iletmek istiyorum bir iki ufak tefek eksikliğimiz var biraz önce söylemiş olduğum gibi ,güvenlik kameralarımızın bozuk olan kısımlarının onarılması ve köyümüze devamlı hizmet verecek bir bekçi arkadaşımızın görevlendirilmesi ile ilgili İnşallah bunlar da en kısa zamanda giderilir. Buradan başta Hüseyinalan köyü sakinleri olmak üzere Bursa'da yaşayan bütün hemşerilerine, bütün vatandaşlarıma   sevgilerimi ,saygılarımı  göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum.