BURSA
Giriş Tarihi : 15-09-2020 09:33   Güncelleme : 15-09-2020 09:39

VAROL ÜREGEN İLE DOBRA DOBRA

Mustafakemalpaşa ilçemizde uzun yıllardır faaliyette bulunan 79. Nolu Halk Otobüsleri Kooperatifi (HOTKOP) Yönetim Kurulu Başkanı Varol ÜREGEN ile HOTKOP’un çalışmaları, pandemi öncesinde ve sırasında yaşanılan sıkıntılar yapılan uygulamalar başta olmak üzere daha birçok konuyu masaya yatırdığımız güzel kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

VAROL ÜREGEN İLE DOBRA DOBRA

Özkan YILDIRIM

  •     Öncelikle, başkanım ekibimizi Mustafakemalpaşa'da bu güzel idari ofisinizde ağırladığınız, konuk ettiğiniz için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle sizi tanıyarak başlayalım isterseniz röportajımıza. Sonrasında da HOTKOP ile ilgili  bizleri bilgilendirirseniz sevinirim?

HER ZAMAN BİRLEŞTİRİCİ UNSUR OLDUK

Elbette, memnuniyetle. 1976 Bursa Mustafakemalpaşa doğumluyum, evliyim iki kız çocuğu babasıyım. Doğma büyüme buralıyım. 2015 yılında kooperatifimizin başkanlığına seçildim, şu an ikinci dönemim. Kooperatifimiz bünyesinde 65 aracımız bulunmaktadır. 2014 Mart ayında yapılan yerel seçimlerden sonra büyük şehir yasasının devreye girmesi ile Mustafakemalpaşa merkezde bulunan yaklaşık 35 yıllık 79.Nolu Halk otobüsleri Kooperatifi ile biz neler yapabilirizin çalışmasını yaptık, o süreçte  bir yapılanma vardı Büyükşehir Belediyesi yasası ile beraber bu yapılanma neler getiriyor ,neler götürüyor, sektöre bağlı olarak nelere hazırlanmalıyız, bizlerden beklenilenler  neler diyerek dersimize çalıştık. Tabii bu süreçten sonra yerel belediyemiz devre dışı kaldı Bursa'ya bağlandık. Ulaşımda Bursa söz konusu orada da patronumuz yetkili olan Burulaş. Burulaş ile 2015 yılında sözleşme imzaladık. Tabii bu sözleşme imzalanmadan evvel 3 bölgede de faaliyet gösteren merkeze yakın  kapatılan belde belediyelerinde halk otobüsleri vardı. Bunlar da kendi aralarında gruplanmış vaziyetteydi, bu arkadaşlarımızla beraber ne yapabiliriz diye oturduk düşündük. Gerçekten bu durumlar Türkiye'de zordur, diğer bölgedeki bu sektör içerisindeki abilerimizi Kooperatifimize üye yaptık. Dolayısıyla bir rekabet ortamını ortadan kaldırdık, otobüs camiasına güzel bir örnek teşkil etmiş olduk, daha sonra engelli rampası olmayan araçlar vardı, müfredatları uymayan  araçlar vardı. Merkezdekilerin %80’i uyuyordu.

65 ARACIMIZI  AYNI ANDA YENİLEDİK

Biz burada ne yapabiliriz diye düşündükten sonra hep beraber biraz daha kalabalıklaştık ve  kader birliği yaptık. Kurumsal kimliği ön plana çıkartalım nasıl bir şey yapalım diye bütün araçlarımızı 2016 Ocak itibarıyla o zamanki Bursa  Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Altepe ile o dönem burada meydanda güzel bir törenle bütün araçlarımızı sıfırladık, yeniledik. Bu yapmış olduğumuz çalışma 2016 yılı itibariyle Bursa'da tek Türkiye'de enderdi. Aynı anda bütün araçlarını sıfırlamak gerçekten çok önemliydi. Sonuçta 1 yaşında 2 yaşında arabası olan arkadaşlarımız vardı 6 ay önce sıfır araç almış olan arkadaşlar da vardı tabii bunları ikna etmek zor oldu ama biz bunu başardık. Çok güzel bir çalışma ortaya koyduk ve böylelikle bütün araçlarımızı 65'ini birden  yeniledik.

KAMERA SİSTEMLERİ İLE ARAÇLAMIZI DONATTIK

Ayrıca o dönem itibariyle Bursa içerisinde ilk defa bütün araçlarımızda kamera sistemi ile donattık. Ve bunların hepsinin maliyetini kooperatif olarak kendi cebimizden karşıladık. Aradan yıllar geçti hala daha bir takım ertelemeler yapılıyor kamera sistemleri ile ilgili kanuni olarak, biz 2016 yılı itibarıyla 79. Nolu Halk otobüsleri olarak hepsini kamera sistemi ile  donattık. Biz buna çok önem veriyorduk. Şu an Burulaş geçen sene itibarıyla diğer kamera sistemlerinin  hepsini söktürdü, kendisi uzaktan erişimli internetli, maliyeti oldukça yüksek ses kaydı yapılabilen, uzaktan erişimli ,bilgisayardan araçları izleyebileceğiniz şekilde  sistemler  taktı ve  bizlere de zimmetledi. Şu anki sistemin kullanımı ve maliyeti Burulaş’a ait baktı ki olmuyor böyle takip  yapılabilmesi için kontrolü sağlayabilmesi için bu şekilde  yapıldı. Böylelikle  vatandaştan gelen şikayetleri ,şoförün olumsuz hareketleri olduğunda anında müdahale edebilmek adına, Bursa'da toplam 800 araç var ve böylelikle  teknolojiden de  faydalanarak  bir denetim sağlanmış oldu.

Pandemi sürecinde zoru başardık

 Peki Başkanım, pandemi sürecine gelecek olursak, bu süreçte neler yaşandı?  Ne gibi çalışmalar yaptınız bu dönemde?

Pandemi süreci Mart ayında başladığı andan itibaren biz yönetimdeki arkadaşlarla birlikte toplandık bu işin sonu karanlığa gidiyor dedik ve hemen dezenfektan siparişi verdik daha bu tür malzemeler  karaborsaya düşmeden. Tabii kurumsal olunca teklif almadan hemen getir diyemediğimizden   o süreçte baktık ki dezenfekte  yapacak araçlar bile  karaborsaya düşmüş. Bu 2- 3 haftalık süreçte ilk olarak bir firmaya dezenfekte ettirdik inceleyip baktığımızda bu işin  biraz gösteriş olduğunu anlamamız fazla sürmedi. Bizde bu tür uygulamaları düzenli bir şekilde  kendi bünyemizde yapmaya karar verdik, gittik Antalya'dan bir cihaz getirdik. Araçlarımızı şimdi kendimiz dezenfekte ediyoruz, birazdan çıkar fotolarını da çekeriz. Mart ayından itibaren araçlarımızı tek tek çağırdık, tek tek kontrol ettik. Arka tarafımızda  yıkama makinesi var, kurutma makinemiz var, çamaşır makinemiz var bir sürü ilaç, leke çıkarıcılar , işin hizmet  boyutu kadar elbette hizmeti temiz verme boyutu da var bu konuda çok fazla mücadele ettik. Yedek kılıfları taktık, diğerlerini yıkadık. Tutulan yerleri değiştirdik araçlarımızın  havalandırma sistemlerini  söktürdük , içlerini  dezenfekte ettik. Dosthane olarak söylüyorum . Mustafakemalpaşa da o pandemi başladığı zaman bu işe bu kadar emek harcayan başka bir STK olduğuna inanmıyorum. İlk zamanlarda  denetlenmemiş  olmamıza rağmen bizler kendi inisiyatifimizle güzel bir çalışma ortaya koyduk, bütün üyelerimizle koordineli bir çalışma yaptık. Bu anlamda biz hizmeti dışarıdan almaktan ziyade kendi temizliğimizi dezenfekte  işlerimizi ve bütün her şeyi kendimiz kooperatif olarak sağlamaya başladık. Sonrasında Burulaş dezenfektan dağıttı tüm araçlara  bu tabi  çok iyi oldu bizim için. Sonra yasaklar olmaya başladığında, bizim için de kara günler başladı. Öyle ki artık havuzda toplanan para yüzde onlara kadar düştü. İyi de kasko var, sigorta  her şeyimiz devam ediyor, maaşlı çalışan var, sigortası var, kısa çalışma ödeneğinden herkes faydalanamadı çünkü onun da bir takım koşulları vardı biz ne yaptık. “Yapacak bir şey yok maaşları düşüreceğiz” dedik, o süreçte önlem almaya çalıştık.

ALİNUR AKTAŞ BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM

Sonra Alinur Başkan bu noktada çok iyi niyetli Burulaş Genel Müdürü de çok iyi niyetli bir partizanlık anlamında kesinlikle söyleyemiyorum vicdanen söylüyorum bütçesi boyutunda bir şeyler yapmaya çalıştılar. Bizim sektör için söylüyorum Bursa'ya davet ettiler toplantı gerçekleştirdik.2 ay boyunca Büyükşehir Belediyesi maddi anlamda destek sağladı arkadaşlarımıza. O zor dönemden böylelikle geçmiş olduk. Tabi bizde seferlerimizi yarı yarıya azalttık  bu bağlamda.    Büyükşehir Belediyemize, hem  Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'a ,hem de Burulaş’taki  değerli yetkililere teşekkürlerimi iletmek istiyorum buradan.

YÖNETİMİMİZ ÇOK  DENEYİMLİ

  •    Peki Başkanım kooperatifinizin yönetiminde kimler var?  Onlarla ilgili bizlere bilgi verir misiniz?

Başkan Yardımcımız İbrahim Özer Beysi, uzun yıllar taşıma sektörü içerisinde servis çilikten gelme bir arkadaşımız. Banka müdür yardımcılığından emekli yönetim kurulunda bir ağabeyimiz var. Yine duayen  esnaf kredi kefalet kooperatifi başkanımız da bizim yönetimimizde .Emekli Okul müdürü bir ağabeyimiz var yine , iş adamlarımız var hakikaten çok güzel bir ekibimiz var. Çok güzel koordineli bir çalışma ortaya koyuyoruz.7 yönetim kurulu üyesi ve bunun haricinde de 39 üyemiz bulunmakta yönetimimizin haricinde  de ayrıca ihtiyar heyetimizde mevcut.  

  •    Peki Başkanım iş hayatındaki  çalışmalarınız haricinde hobi olarak faaliyetleriniz  var mı böyle etkinlik anlamında?

Ben 17 yıldır profesyonel dalış yapıyorum, uzun yıllar motorkros ile uğraştım şu an yine yan sektör olan jiplerle  devam ediyoruz Offroad olarak dağlarda kamp yapıyoruz. Çok eski zamanlarda  Uludağ’a  kamplara giderdik ama tabi son zamanlarda pek  gitmiyorum çok fazla kalabalık olmaya başladı oraları.

  •   Başarılı bir STK yöneticisisiniz, hayatınızda keşkeleriniz oldu mu?

Derler ya duymuşsunuzdur. “Tecrübeler hayatta yemiş olduğunuz kazıkların bileşkesi”dir diye. Onun da şöyle bir güzel yanı var ne kadar çok dalgalı denizlerde boğuşursanız istikametinizi  o kadar güzel belirliyorsunuz. Çok yıllar önce sevdiğim bir abimin lafı vardı “Ayağının birini merkeze sağlam basacaksın” derdi. “Diğer ayağını nereye uzatırsan uzat, ama birleştirdiğin zaman merkezde olacaksın” Şimdi Allah'a şükürler olsun hakikaten samimiyetimle söylüyorum, burada şaibesiz, lekesiz arkadaşlarımız var. Bazen tabii işin stresi ile bazı durumlar olabiliyor. Fakat kesinlikle ortak paydada buluşuyor ve  vatandaşımıza  en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz.


  •    Kooperatifimizin gelecek hedefleri ile ilgili neler söylemek istersiniz başkanım?

Kooperatifimizin hedefleri toplu taşıma da bundan önceki yapmış olduğumuz çalışmalar ve bundan sonraki yapmayı planladığımız çalışmalarla sektörde örnek bir kuruş olarak devam edip vatandaş açısından da sürdürülebilir, takip edilebilir, şikayet edilebilir arz anlamında ,talep anlamında bu hizmeti alan vatandaşlarımızın erişebildiği ,sorgulayabildiği sektörde temiz bir şekilde, lekesiz, şaibesiz ,tertemiz bir şekilde, en güzel bir şekilde yapmaya ve örnek olmaya devam etmek istiyoruz. Tabii pandemidesektörel eğitimler şu an olmuyor ama daha önceki dönemlerde Bursa'da 10-15 kere şoförlerimiz ile ilgili şoför eğitim programları yaptık .İnşallah tabii bu pandemi bittikten sonra da yine aynen bu tür çalışmalarımıza devam ederek sektörde örnek bir kurum örnek bir STK olmaya devam edeceğiz.

Başkanım son olarak Mustafakemalpaşa’da çalışmalar yürüten esnaf arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza neler söylemek istersiniz ne gibi eklemeler yapmak istersiniz?

Son tahlilde şunları söylemek isterim; Bizim burada araçlarımızda araç takip sistemi de olmak üzere üç farklı yazılım var. Bir tanesi araç takip sistemi; kaç kilometre hızla gitti, hangi sokağa girdi, güzergah dışına çıkıyor mu? Çıkmıyor mu?, durağa yanaştı mı? Yanaşmadı mı? Bunu görebiliyoruz. 2 elektronik bilet toplama sistemi kaç yolcu binmiş, ücretsiz kaç kişi binmiş, ne kadar hasılat olmuş bunlar. Üçüncüsü de kameralarla alakalı sistem bu kameralarda kontrolleri Burulaş sağlıyor diğerlerini biz kendimiz yapıyoruz. Burulaş'la olan Adliyede hukuki bir şikayet olduğu zaman yazışmalar sayesinde geliyor bir ekip buradan görüntüleri alıyorlar ve diğer mercilere iletiyorlar, kişisel verilerin  gizliliği kanunu gereği biraz daha sıkı kontrol ediliyor. Biz şimdi burada havuz şeklinde çalıştığımız için dolayısıyla birinci  öncelik bu para taksimatını  adaletli ve dürüst olarak yapmamızdır. Herkes eşit kilometre yapıyor. 2 ayda devri alem oluyor. Kimseye haksızlık yapılmıyor sonuçta 2 ay itibariyle herkes eşit kilometre yapıyor.Bunun yanında sürücü arkadaşlardan kaynaklı suistimali de minimuma indirmek adına kararlar aldık. Sabah 06:30’da çalışmaya başlaması  gerekirken bazı nedenlerden   dolayı gecikebiliyorlar . Biz bunu sabah erken saatlerde mekanizmaya ulaşmak aksaklığı gidermekle ilgili sıkıntı yaşarken ilerleyen saatlerde kolaylıkla bu durumları halledebiliyoruz. O şoför arkadaşımızın olmadığını oradan bize bildirmeleri durumunda hemen müdahale edebiliyoruz. Bu gecikmeler ile de ilgili kesinlikle arkadaşlarımızın ilk hak edişlerinde bunu kesiyoruz, kesinlikle kimsenin kimseye Hakkının geçmemesi hususunda çok dikkatli oluyoruz. Mazeretler tabii bu konuda önemli değil aracın saatinde mutlaka seferine çıkması lazım. Herkes için bu durum böyle, mutlaka bu eşitliği gözetmemiz  için böyle bir uygulama ortaya koyduk. Bu noktada ketum  olmazsak  adaleti sağlayamayız.

Ez cümle, Mustafakemalpaşa'da 65 aracımızla en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bu bağlamda da güzel bir sistem ortaya koyduk ve bu doğrultuda ilerliyoruz ,buradan başta üye arkadaşlarımız olmak üzere Mustafakemalpaşa’da yaşayan bütün vatandaşlarıma buradan sevgilerimi, selamlarımı iletmek istiyorum, esenlikler diliyorum, onlar için çalıştığımızı da son olarak eklemek istiyorum.

 

İletişim bilgileri:

[email protected]

Yunus Emre Mahallesi,

39 Nolu Sokak    No: 2

Mustafakemalpaşa/ Bursa