Advert

Vakit Büyük Birlik Vaktidir

Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı Mehmet Gebeş, ittifak olmasaydı bile devletin bekası adına 24 Haziran'da oylarının Cumhur İttifakı'ndan yana olacağını söylerken, "Vakit büyük birlik vaktidir" vurgusu yaptı.

Vakit Büyük Birlik Vaktidir

Mehmet ÇETİNKAYA

24 Haziran seçimlerine yönelik röportaj dizilerimiz devam ediyor. Bugünkü konuğumuz BBPBursa İl Başkanı Mehmet Gebeş... Milletvekili listelerinin açıklanmasıyla Genel Başkan Mustafa Destici dışında seçilebilecek bir noktada adayı bulunmayan BBP'de herkes fırtına bekledi ama öyle olmadı. Gebeş son süreçte yaşananlarla ilgili sorularımızı içtenlikle cevapladı.

 Devlet Bahçeli'yle birlikte başlayan Cumhur İttifakı’na en son Büyük Birlik Partisi de katıldı. Cumhur İttifakı’nınBursa açısından değerlendirmesini yapabilir misiniz?

Cumhur İttifakı’na kamuoyunda sadece seçim olarak bakıyorlar ama biz onu öyle değerlendirmiyoruz. Tabi onun öncesinde Büyük Birlik Partisi’nin gayelerinden bir taneside yeni getirilmek istenen sistemle birebir örtüşüyor. Bizim de bu beyannamemizde Türkiye’nin başkanlık sistemi ile idare edilmesi var. ‘Parlamenter sistem pranga gibidir, değiştirilmesi lazımdır’ diyenkurucu genel başkanımızrahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nunbuna dairpek çok beyanları vardır. Böyle bir sistem değişikliği gündeme gelince bunu değerlendirmek lazımdı. Özellikle çok partili sisteme geçtikten sonra ayağımızdaki prangalar bizi dibe doğru sürekli çekmeye başlamıştır. Şimdi ortalamaya baktığınızda 9 yıl arayla Türkiye’de hep darbeler olmuş. 1960’la başlayan darbeler, modern, post modern derken bir vesileyle şimdi her bir darbe girişimi Türkiye’yi 15-20 yıl geriye götürmüş. Bugün Türkiye ile aynı kategoride sayabileceğimiz birçok ülke var.

Bu konuda örnekler var mı?

Mesela bunun en belirgin örneği 60 yıl öncecanını kurtarmaya gittiğimiz canını savunmaktan aciz Güney Kore. Bugün G. Kore ile Türkiye’yi mukayese edebilir miyiz? Mümkün değil. Türkiye’deki girişimcilerin arkasında siyasi irade hiç olamadı çünkü içerden dışarıdan yıkmaya çalışan kişilerle, hep terörle, teröristlerle boğuşmak durumunda kaldık. Parlamenter sistemde kararların geç alınması, hükümetlerin kurulamaması, kanunların vakti zamanında çıkarılamaması Türkiye’yi bu hale getirdi. Bu bir fırsattı. Bunu çok iyi değerlendirmek lazımdı, iyi değerlendirildi. Kendi ideolojimize de uygundu.

Cumhur İttifakı’nda olumsuz gördüğünüz bir şey var mı?

Sıkıntı oldu. 2009 yılında merhum genel başkanımızın helikopter suikastına sebep, özellikle hükümetin bu olayı aydınlatmaya çalışmaması, aydınlatmak için elinden geleni yapmaması noktasında AK Parti yöneticileriyle alakalı Büyük Birlik Partisi’nin sıkıntıları vardı. Bunu da aştık çok şükür. Bunu aydınlatmak için arkasında bir siyasi irade olması gerekiyorsa bu siyasi irade ancak kendi içinden çıkan siyasi kadrolarla bunu halledebilir. Görünen odur ki bunu sadece AK Parti olarak değerlendirmiyoruz; bugün Meclis’te bulunan hiçbir parti bununla alakalı girişimlerde bulunmadılar. Ne zaman kendilerine bir siyasi rant elde edebilirler, onunla alakalı beyanatları girişim oluyor.

Saadet Partisi ile ittifak yaptığımız dönemde mahkemelerimize geldiler, duruşmalara geldiler ama ondan sonraki süreçte hiç ağızlarına almadılar. İYİ Parti ha keza öyle.

Muhsin Yazıcıoğlu suikastıyla alakalı çok kuvvetli şüpheleri üzerinde barındıran isimler İYİ Parti kurucuları arasında. Çok iyi biliyorum Balıkesir’den milletvekilli adayıydı. Öyle rahatsızlıklar var.

Sizin ittifakınız referandumla mı başladı?

Evet, referandumla başlayan süreçten beri biz Cumhur İttifakı’nın içinde vardık. Sonuçta sadece referandumla da sistem değişikliği bitmiyor. Bunu hükümet olarak yönetimi tamamıyla devralmaları ve o anayasalarında bir şekilde çıkarılarak getirilmesi gerekiyordu bu süreç devam ediyor. 25 Haziran’da tamamlanacak bu süreç; bizde bu sürecin içerisindeyiz.

Foto: yelis

Siz Büyük Birlik Partisi olarak bir seçim çalışması yapacak mısınız?

Büyük Birlik Partisi olarak şimdi AK Parti listelerinden bir tane Bursa 2. Bölgede biradayımız var: Ahmet Yelis.Adayımızı Meclis’e göndermek için çalışıyoruz. Aktif olarak da siyasi çalışmalarımız, seçim çalışmalarımız başladı. Teşkilat üyelerimiz adayımıza destek veriyor.

Genel başkanın Türkiye geneli bir seçim çalışması olacak mı ve Bursa’ya gelecek mi?

Türkiye genelinde veya Bursa'da miting yapmayacağız. Salon çalışması yapmayı düşünüyoruz. Teşkilatlar dâhilinde uygun olursa Bursa’ya getirmeyi düşünüyoruz. Daha çok sosyal medyayı kullanmaya çalışıyoruz. Sosyal medya artık kapı kapı dolaşmaktan çok daha önemli bir hale geldi. Doğru kullanırsanız doğruda geri dönüşleri oluyor.

İkinci tura kalmaz

 Cumhur ittifakı ile cumhurbaşkanı seçimi birinci turda biter mi?

Bizim tahminimiz milletimizin teveccühü ile ilk turda bitmesi. İkinci tura kalmaz. Milletimiz istikrardan, güçlü bir hükümetten, güçlü bir Türkiye’den yanadır ancak Meclis'te milletvekili dağılımı ve çoğunluğu ile siyasi partilerinin dağılımı ile ilgili şuan için bir tahmin veremiyorum.

Peki, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa ne olur?

İkinci turakalırsa zaten cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kazanır. Belki güçlü adaylardan bir tanesi ana muhalefet lideriKılıçdaroğlu olsaydı en güçlü aday o olabilirdi ama o da milletvekilliğini ve koltuğunu sağlama almaya çalıştı. Zayıf bir aday karşısına çıkardı. O yüzden Kılıçdaroğlu da karşısında olmadığına göre çok güçlü bir şekilde zorlanacağını zannetmiyorum.

Millet İttifakı’nı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Milli İttifak dediler sonra onlar Millet İttifakı dediler. Millet olduklarından, milli düşündüklerinden şüphe duymak lazım. Hem kendi söylem ve eylemleri hem de Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda gibi ülkelerdeyapılacak seçim çalışmalarıyla alakalı propaganda yasağı getirildi.Bu propaganda yasağı Cumhur İttifakı’nda yer alan partilere yasak. Kim kimi indirmeye çalışıyor buna bakarak da yönünüzü tayin edebilirsiniz. Biz doğru yerde durduğumuza inanıyoruz. Doğru inandığımızı yapmaya da devam edeceğiz. Yanlış yaptığımızı düşünmüyoruz.

ZAMAN KAYBI OLMAMALI

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceklerini ama milletvekili seçiminde ise başka partiye oy vereceklerinibildiren bir kitle konuşuluyor. Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

O ilkesizlik olur. Bir yerde durdun mu tam durman lazım.Yürütmede güçlü olduğun kadar, yasamada da güçlü olmalısın ki ihtiyaç duyulan yasaları çıkarabilesin. Aksi takdirde tekrar seçim konuşuruz. Zaman kaybı olur.

AK Parti seçim beyannamesini nasıl buluyorsunuz?

Genel Başkanımız Mustafa Destici bu konuda açıklama yaptı.AK Parti ile yapılan ittifak çerçevesinde cumhurbaşkanı adayımız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır.TBMM seçimleri için de bizler genelde Cumhur İttifakı ama özelde AK Parti'yle ittifak yaptığımız için Büyük Birlik Partililerin, alperenlerin oyu AK Parti listelerine olacaktır. Bu şekilde hem AK Parti seçimlerden birinci olarak çıkacaktır hem de partimizinbir grupla Meclis'e taşınması gerçekleşecek.AK Parti'nin seçim beyannamesi çok doyurucu ve kapsayıcı. 3600 ek gösterge bekleyen polislerimiz, din görevlilerimiz, öğretmenlerimiz vardı. Yıllardır yaşanan hak mağduriyetleri giderilecek. Yeni yatırımlar yapılacak. Ekonomi, tarım, turizm, sağlık, eğitim kısacası her konuda ve her kesimi içine alan bir beyannamedir. İnşallah kazanan ülkemiz ve halkımız olacaktır. Vakit birlik vaktidir. Haydi hayırlısı...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500