Advert
Advert

UYUŞTURUCU ZEHRİNİN PANZEHİRİ: GADEM

GADEM Merkez Sorumlusu Gökhan Öztürk, Bursa başta olmak üzere tüm şehirlerde madde bağımlığın yok olması için tüm güçleriyle projeler ürettiklerini söyledi.

UYUŞTURUCU ZEHRİNİN PANZEHİRİ: GADEM

 

Funda AVCI

Sadece Türkiye’nin değil tüm ülkelerin daha doğrusu tüm dünyanın baş belasıdır alkol ve madde bağımlılığı. Bir hayatı karartır  bir geleceği yok eder. İnsanı insan olmaktan çıkarır ve yavaş yavaş ölümlere neden olur. Artık bu genç neslin can kayıplarına son vermek aslında, dur demek için Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Danışma Merkezi(GADEM) faaliyete geçti. 27 Ağustos 2015 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından temelleri atılan Gençlik ve Aile Danışma  Merkezi (GADEM)‘in sosyologu ve Merkez Sorumlusu Gökhan Öztürk ile  GADEM hakkında konuştuk. 1,5 yıl Bursa’da hizmet veren  O tarihten bu tarihe aktif olarak çalışmakta olduklarını ifade eden Öztürk alkol ve uyuşturucu bağımlılığı alanlarında Bursa’nın tüm  il ve ilçelerinde aktif hizmet sağladıklarını  Türkiye’de  bir ilk olduğunu, alkol ve madde bağımlılığıyla mücadele ettiklerini söyledi.

DAMDAN DÜŞENİN HALİNİ DAMDAN DÜŞEN ANLIYOR

Bursa başta olmak üzere tüm şehirlerde madde bağımlığın yok olması için tüm güçleriyle projeler ürettiklerini söyleyen Öztürk; ”GADEM Türkiye’de AMATEM ve ÇAMATEM’in dışında direk alkol ve uyuşturucu madde bağımlısıyla direk müdahale çalışan tek merkez olma özelliğinde. İlk açıldığımızda iki arkadaşımızla başladık psikolog ve sosyolog katıldı. Bizi farklı kılan madde bağımlısı olan aslında eski arkadaşlarımızın olması biz onlarla çalışıyoruz sahada onlar var. AMATEM VE ÇAMATEM yönlendirmelerine refakatçilik yapanlar var danışmanlık yakınlarına ve temelimizi aslında onlar oluşturuyor. Bir söz vardır, damdan düşenin halini damdan düşen anlıyor. O arkadaşlarımız empati yapmakta daha kolay ve iletişime geçmekte daha kolay sağlıyorlar saha çalışmaları olduğu için direk madde bağımlılarını sahada tespit ederek buraya getiriyorlar.  İlk görüşmelerde değerlendirme yapılıyor sonrası tıbbi tedavi için ilgili kurumlara yönlendiriliyor” ifadelerini kullandı.

AİLE FERTLERİ ÇALIŞMA PAYDAŞIMIZ

Öztürk: “Biz madde bağımlısını sadece kendisiyle de çalışmıyoruz. Bir yakını olmalı aile  fertlerinden biri olabilir. Çok sevdiği bir arkadaşı olabilir. Yeter ki onun sözüne itimat edeceği birileri olsun özellikle ailelerinden birilerini istiyoruz. Aile eğitim programlarımız var.  Bu konuyla alakalı bir koordinasyon kurulu oluşturduk İlk koordinasyon kurulunu da eylül ekim ayı gibi yaptık. Düzenli olarak her ay toplanıyoruz. Koordinasyon kurulumuzda kamu hastaneler birliğinden AMATEM  ÇAMATEM, Emniyet Müdürlüğü, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Uludağ Üniversitesi, Yeşilay ve aile ve sosyal  İl Müdürlüğü var. Bu koordinasyon kuruluna baktığınız da işin mutfağında olanlar var. Bu çalışmaların diğer belediyelere aktarılması konusunda büyük önem arz ediyor. Bu koordinasyon çalışmalarıyla GADEM’in yapmış olduğu çalışmalara yön vermeye çalışıyoruz” dedi.

Basit bir danışmanlık merkezi değiliz

Öztürk: “Şunu unutmayalım Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe bu konuyla çok ilgileniyor ve bu konuda çok hassas“ ifadeleriyle konuşmasını sürdüren Öztürk: “Açılışımızın temelinde aslında Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin  vermiş olduğu soru önergesiyle  açılan bir merkezdir burası hızlı bir şekilde açıldı. Siya siyasi ve idari anlamda görmüş olduğumuz destek  bize güç kazandırdı. Hızlı şekilde yol almamıza  sebep oldu. Bu noktada atmış olduğumuz adımlardan bir tanesi şu  GADEM sadece  basit bir danışmanlık merkezi değil. Yani bizi burada oturup ta madde bağımlısı gelsin diye  uğraşmıyoruz.Napıyoruz sahaya iniyoruz sivil toplum kuruluşlarıyla çalışıyoruz.  Mahalle muhtarlarıyla çalışıyoruz.  Kanat önderliğinde çalışıyoruz.  Diğer kamu ve kuruluşlar la iş birliği içerisindeyiz ve eski yüzlü arkadaşlarımızla zaten sahadan bize madde bağımlısı kişiyi bize zaten getiriyorlar artı ilgili kurumlarda yönlendirme oluyor” diye konuştu.

Alkol ve madde bağımlılığı Bursa’da ciddi bir sorun

"AMATEM ‘den ve ÇAMATEM’den bize danışanlar geliyor. Koordinatörlüğümüzde saydığımız tüm kurum ve kuruluşlar dan yönlendirmeler almaktayız" İfadeleriyle konuşmasını sürdüren Öztürk :"Bütün bunlarda bizim aktif olarak zaten  çalışmamıza kaynak oluşturuyor. Bu noktada biz bütün şehir sistemini oluşturduk  tam tarihli çalışmamız Ağustos ayında oldu. GADEM Koordinasyon kuruluyla beraber  az önce saymış olduğum kurumların temsilcileriyle  beraber 17 İlçe Belediye Başkanımız ve Başkan yardımcılarını ziyaret ettik. Alkol ve madde bağımlılığının  Bursa’da ciddi bir sorun olduğunu yerel yönetimlerin bu işin içine girmesi  gerektiğini ifade ettik. Konunu önemini anlattıktan sonra  iş birliği içerisinde çalışmamızın daha etkin olacağını planladık.  Neticede 17 ilçemizde birer temsilcimiz var.  Koordinatör arkadaşlarımızla birlikte  biz heray düzenli olarak toplanıyoruz.  Buda bizim ikinci kurumuz aslında  en sonraki toplantımızı Kestel Belediyesi‘nde yaptık, bir sonraki toplantımızı Orhangazi  Belediyesinde gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu.

Bağımlılık  tıpkı şeker hastalığı gibidir

"Biz bunu neden yapıyoruz?  Her ilçede aslında bu sorun  Alkol Madde bağımlılığı var!.. ‘Madde bağımlılığı’  sadece Büyükşehrin sorunu değil! Bu ilçelerimizin de sorunu  onlarda bu konuda daha aktif bir rol  almış durumdalar.  Örneğin İnegöl Belediyesi'ndeki koordinatör arkadaşlarımız hem pay danışmanı hem de bağımlılık danışmanı  olarak şu an çalışmaya başladı. Yıldırım Belediyesi'nde iki arkadaşımız bağımlılıkla ilgili özel eğitim aldı. Yani 17 ilçemizdeki arkadaşlarımızın da işin içine  girmesiyle GADEM şu an ciddi bir yoğunluk yaşıyor. İlçe belediyelerimiz ne yapıyor ücretsiz  olarak ulaşım imkanı sağlıyor. Mesela  Mustafakemalpaşa’dan bize  danışanlar buraya gelebiliyor.  Belediye onlara imkanı sunuyor.  Aynı şekilde… Orhangazi’den, İznik’ten,  Gemlik’ten, danışanlar geliyor. Bu danışmanlık içerisinde ilk görüşmeyi ve değerlendirmeyi yapıyoruz  ve duruma göre ilgili kurumlara yönlendiriyoruz. Siz bir bağımlının maddeye bıraktığını duyabilirsiniz, sonra üç beş gün sonra tekrardan başladığını  görebilirsiniz… Çünkü tekrarlayan bir hastalıktır bağımlılık  tıpkı şeker hastalığı gibi. O yüzden hayatının sonuna kadar düzenli ve kontrolü yaşaması  ve hayatın yeniden yapılanması için biz çabalıyoruz. Burada psiko sosyal desteği veriyoruz”

Biz bu savaşı kazanacağız!

Son olarak mesajlarını almak istediğimiz Öztürk: “Haftada bir veya en fazla 10 günde  bir bireysel görüşmelere  çağırıyoruz bireylerle yakından ilgileniyoruz.  Bizim için erken tanı çok önemlidir. Biz erken davranarak çocuklarımız gençlerimiz kurtarmak için mücadele ediyoruz. Madde bağımlığına savaş açtık ve biz bu savaşı kazanacağız” mesajı verdi.

GADEM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500