Advert

UÜ İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ADALET İSTİYOR BİZİM PARAMIZLA OKUMAYIN!

Uludağ Üniversitesi ikinci öğretim öğrencileri yüklü miktarda harç parası ödedikleri halde birinci öğretimlerin harç ödememesinden ve ikinci öğretimlerle birlikte derse girmelerinden rahatsız… Öğrenciler, bu durumun adaletsiz olduğunu belirterek eşitlik istediklerini söyledi.

UÜ İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ADALET İSTİYOR BİZİM PARAMIZLA OKUMAYIN!

 

Eda ÖZATA

Bakanlar Kurulu kararıyla 2012 yılında birinci öğretimde okuyan öğrencilerden alınan harçlar ve açık öğretimdeki katkı payları kaldırılmıştı. Ancak ikinci öğretim ve uzaktan öğretimde okuyan öğrencilerden harç ücreti alınmaya devam ediliyor. İkinci öğretim öğrencileri, birinci öğretim öğrencilerinden daha düşük puanlarla aynı bölümlere giriyor. Birinci öğretim öğrencileri ile ikinci öğretim öğrencileri arasında puan farkı var. Bu puan farkı 5 ila 20 arasında değişkenlik gösteriyor. Ücretler bölümlere göre yıllık 770 TL’den başlıyor ve 4 bin 268 TL’ye kadar çıkıyor. İkinci öğretimle birinci öğretim arasındaki en önemli fark ise ders saatleri… Birinci öğretimler sabah saatlerinde, ikinci öğretimler ise genellikle 17.00’dan sonra ders alıyorlar. Bu da üniversiteler için ekstra maliyet olarak görülüyor. En düşük ücret, adalet, maliye, otomotiv gibi meslek yüksekokullarında iken en yüksek öğrenim ücreti ise Sivil Havacılık ile devlet konservatuvarı programlarında…

 Sınıflar kalabalık yoklama alınmıyor

Öğrencilerin çoğu, bu ücretleri ödeyeceklerini bilerek ikinci öğretimi tercih ediyor. Bir kısmı az puan aldığından istediği bölümde okumak için tercih ediyor. Büyük bir kısmı ise sabah okula gitmeyip akşam saatlerinde okula gitmek için keyfi bir şekilde tercih yapıyor. Fakat Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin yakındığı bir durum var. Bazı öğrenciler, fakültelerin çoğunda sınıfların çok kalabalık olduğundan dolayı yoklama alınmadığını ve bu durumun da bazı haksız durumlara sebep olduğunu ileri sürerek şunları söylüyor:

ONLAR DA ÖDESİN

“Derslerimiz genellikle amfide yapılıyor ve çok kalabalık oluyor. Çok nadiren 1 veya 2 hoca yoklama alıyor. Onun haricinde hiçbir hoca yoklama almıyor ve birçoğu da devamsızlıktan bırakmayacağını söylüyor. Ama bizim rahatsız olduğumuz bir durum var. Birinci öğretim öğrencilerinin bazıları sabah derse gitmiyorlar ve aynı derse akşam bizimle yani ikinci öğretimlerle birlikte giriyorlar. Çoğu derste de yoklama alınmadığı için hocalar ve yönetim birinci öğretimlerin akşam derslerine girdiklerini ya fark etmiyorlar ya da girmelerinde sakınca görmüyorlar. Peki, bu durumda biz neden akşam okula gitmek için yüklü miktarda harç parası ödüyoruz? Bu durum çok adaletsiz… Eğer bu şekilde bir adaletsizlik ve takipsizlik olacaksa ikinci öğretimlerde birinci öğretimler gibi para ödemesinler veya birinci öğretimlerden kalkan harç parasını onlar da ödesinler.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500