Advert

ÜLKEMİZİN KANAYAN YARASI İŞÇİ ÖLÜMLERİ

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en çok işçi ölümünün geçtiğimiz sene yaşandığına vurgu yapan MMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mart, mevcut sorunun işçi örgütlenmelerinin önünün açılması ile çözüme kavuşabileceğini söyledi.

ÜLKEMİZİN KANAYAN YARASI İŞÇİ ÖLÜMLERİ

 

Erkan ŞEN

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi,iş güvenliği ve işçi ölümlerine dikkat çekti. BAOB Yerleşkesi - MMO Bursa Şubesi Konferans Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında 2016 senesinde ölümle sonuçlanan işçi kazalarının bilançosu açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en çok işçi ölümünün geçtiğimiz sene yaşandığına vurgu yaparak açıklamasına başlayan MMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mart, ölenlerin arasında çok sayıda göçmen ve çocuk bulunduğunun da altını çizdi.Korkunç rakamı 1970 kişi olarak açıklayan Mart, ölümlerin önüne geçilmesi için gerekli önlemlerin acilen alınması gerektiğinin altını çizdi.

GÖÇMEN VE ÇOCUK ÖLÜMÜ

Yaşanan işçi kazalarında hayatınıkaybedenlerin 1682’sinin memur ve işçilerden oluştuğunu dile getiren Mart,vefat edenlerin 288’inin çiftçi ve esnaf olduğunu ifade etti. 2016 senesinde güvencesi olmadan çalıştırılan 96 göçmenin acı şekilde yaşamını yitirdiğine değinen Mart, ölenlerin arasında 56 çocuk ve 99 kadının bulunmasının içler acısı bir durum olduğunu söyledi. İş kazaları sonucu yaşanan ölümlerin en fazla, sendikalaşmanın az olduğu işkollarında meydana geldiğini belirten Mart,“İnşaat sektöründe 442 yurttaş vefat ederken,tarım alanında ise 389 çiftçi yaşamını yitirdi” açıklamasında bulundu.MMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mart, yıllara göre dağılan yaşanan acı bilançoyu iseşöyle açıkladı: “2013 senesinde 1235, 2014 senesinde 1886, 2015 senesinde 1730, 2016 senesinde ise maalesef 1970 işçi yaşamını kaybetmiştir.”

RAKAMLARDA AZALMA OLMUYOR

‘İş Güvenliği Yasası çıkmasına rağmen, işçi ölümlerinde bir azalma olmadığını görmekteyiz’ diye açıklamalarına devam eden Mart, 2014 senesinde en büyük işçi ölümünün yaşandığı Soma’nın yanı sıra, çok sayıda işçi ölümüne şahit olduklarını söyledi ve 2016 senesinde 1970 işçinin yaşamını yitirmesinin korkunç olduğunu ifade etti. Mevcut sorunun yasalarla çözülmediğini belirten Mart, problemin işçi örgütlenmelerinin önünün açılması ile çözüme kavuşabileceğini iddia etti.

Piyasacı  yaklaşımla  çözülemez

Günden güne iş kazalarının artmakta olduğunu ve çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini acı bir şekilde izlediklerini ifade eden İbrahim Mart, “Kazaların nedenleri işçi ve mühendislerden kaynaklanmamaktadır. Kazaların başlıca nedenleri alınmayan önlemler ve çalışma yaşamının emekçiler aleyhine olan düzenlemelerden kaynaklanmaktadır. Biz ‘iş kazası’ diye adlandırılan ölümlere ‘iş cinayeti’ diyoruz” ifadelerini kullandı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği problemlerin piyasacı yaklaşımlarla çözülemeyeceğine vurgu yapan Mart,“İş güvenliği kavramıyla çelişen ve kamuya ekonomik anlamda yük olan, işçileri köleleştiren taşeron ve rödovans sistemlerine son verilmeli” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500