Advert

ÜLKE VARLIKLARININ TALANINA DA REFERANDUMA DA 'HAYIR'

Gündeme dair açıklamalar yaparak hükümetin izlemiş olduğu yanlış politikaları değerlendiren Fikri Düşünceli, "Ülkemiz ve halkımızın varlıklarının talanına da, referandum sürecine de hayır diyoruz" dedi.

 ÜLKE VARLIKLARININ TALANINA DA REFERANDUMA DA 'HAYIR'

 

Semih ŞAHİN

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Fikri Düşünceli, Bursa Akademik Odalar Birliği'nde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yakın tarihte Türkiye gündemine oturan Anayasa değişikliği ve bazı kamu kurum ve kuruluşlarının Varlık Fonu'na aktarılması hakkındaki görüşlerini açıklayan Fikri Düşünceli, yapılan bu iki değişikliğe de onay vermediklerini ifade etti. Tek açıklamayla iki konuya da hayır diyerek içinde bulunulan OHAL sürecinin farklı amaçlar için kullanıldığına değinen Düşünceli, "Bu süreç başlarken sayın Cumhurbaşkanımız 'Allah'ın lütfu' demişti. Bu süreçte çıkarılan yasalar Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) bir an önce uygulamaya konuluyor. Son olarak elde kalan kamu varlıkları yavaş yavaş özel sektöre doğru kayıyor. Bu kurumların özel sektöre ve rant peşinde koşan yatırımcılara devredilmesine de, referandum sürecine de hayır diyoruz" dedi.

Hukuka da aykırı

Yapılan uygulamanın yasalara aykırı olduğunu ve ulusal güvenlik açısından hayati önem arz ettiğini söyleyen Düşünceli şunları kaydetti; "Bu uygulama açık bir şekilde anayasaya aykırıdır. Kamu yararı eksenli sosyalhukuk devleti ilkesinin tasviyesi niteliğindedir. Ne yazık ki yargı kararıyla kamu yararının korunamayacağı bir dönemi yaşadığımız bilinmektedir. İdari işlem ve kararlar amaç yönünden incelenmemekte, iktidar sınırsız takdir ve yetki kullanmaktadır. Fakat bu durumun bir süre sonra sürdürülemez bir noktaya gideceği, ülke, kamu birikimleri ve kaynaklarına sorumlulukla yaklaşan herkesin görebileceği bir gerçektir. Bu noktada ülkemizin talanına dur demek, hem kamusal varlık ve kaynakların korunması hem de ulusal güvenlik açısından hayati önem taşımaktadır. Zira, dünyadaki örnekler de göstermiştir ki ülkesini kaynaklarını, toplumsal zenginliklerini satışa çıkaran veya aşırı borçlanmaya yönelen bir devlet ya yok olmuş ya da uzun süreli tahakküm veya tarihimizden bildiğimiz üzere acı kapitülasyonlara maruz kalmıştır."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500