Advert

TÜRKİYE’DEN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR

Uludağ Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği protokolüne binaen konuşan Rzayev, akademik anlamda Türkiye'den öğrenecekleri çok şey olduğuna dikkat çekti.

TÜRKİYE’DEN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR

 

Ali Eşref UZUNDERE

Uludağ Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi arasında geçtiğimiz yıl imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde Bursa’ya gelen Prof. Dr. Rövneq Rzayev başkanlığındaki 6 kişilik bilim heyeti, üniversitesinde bir hafta süren inceleme ve karşılıklı görüşmelerini tamamlayarak Bursa’dan ayrıldı. U.Ü. rektör yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, gazetemize konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinden 6 kişilik bilim heyetinin geçen yıl üniversiteler arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde geldiklerini ve bir hafta süreyle kendilerini üniversitede misafir ettiklerini söyledi.

KARŞILIKLI TECRÜBE PAYLAŞIMI

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi bilim heyetinin; Fizik-Kimya Bölümü başkanı ve Prof. Dr. Rövneq Rzayev başkanlığında; Prof. Dr. Mezahir Ferzeliyev (Makine Mühendisliği), Doç. Dr. Gülnise Abbasbeyli (Gıda Mühendisliği), Prof. Dr. Afet Abbasova (Yabancı Diller), Doç. Dr. Lale Memmedova (Güzel Sanatlar) bölüm Başkanları ile Sabah Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Aida Guliyeva’dan oluştuğunu bildiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yücel, heyetin üniversitesinin ilgili bölümlerinde; bölüm başkanları ve öğretim üyeleriyle karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunduklarını ve derslere girerek ders programlarını izlediklerini bildirdi.

BİZ DE ORAYA GİDECEĞİZ

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki eğitim programlarını yakınlaştırma çabalarının sürdürüleceğini ifade eden Prof. Dr. Yücel, şunları kaydetti: “Aynı şekilde bizim hocalar da Azerbaycan'a gidecekler. Oradaki hocaların bilgi ve birikimlerinden istifade edecekler. Böylece iki kardeş ülke arasında işbirliği köprülerinin tesis edilmesinde katkıda bulunacaklar. Biz geçtiğimiz yıl içinde imzaladığımız protokolün kâğıt üzerinde kalmasını istemiyoruz. Aynı zamanda ortak projeler, ortak hedefler, belirlemek ve yapmak istiyoruz. Biz bir millet iki devletiz. Ülkelerimiz arasında ortak işler yürüterek, güçlerimizi birleştirip dünya ilim sahasında belli bir yere gelmek bizim temel hedefimizdir. Bu hedef doğrultusunda daha önce de Azerbaycan’dan hocalarımız geldiler. Bu gelen ikinci bilim heyetidir. Daha önce gelen bilim heyetini daha çok iktisatçılar oluşturuyordu. Bu heyetlerin ilerideki zamanlarda devamının geleceğini umuyoruz. Umarız kendilerini memnun etmişizdir. İki üniversite arasındaki işbirliğini daha da geliştirip muhkemleştirerek devam ettirmek istiyoruz.”

Yardımcı olmak istiyoruz

Uludağ Üniversitesi’nin Türkiye'nin büyük üniversitelerinden biri olarak önüne '3.Nesil' hedefi koyan bir üniversite olduğunu belirten Rektör yardımcısı Prof. Dr. Yücel, “Bilgiyi sadece öğretmekle yetmeyip bilgiyi üretimle ticarete geçirip, dolayısıyla özel sektörün yönünü açmak istiyoruz. Bir taraftan batıyla işbirliğimizi geliştirirken, bir taraftan da Türk dünyasıyla ilişkilerinizi artırıp Türk dünyasına yardımcı olmak istiyoruz. Bu programlarlımız ilk ve son olmayacak ve devam edecektir. Azerbaycan Devlet Üniversitesi'nin ihtiyaç duyduğu bölümlerden öğretim üyelerini bekliyoruz” diye konuştu.

GELİŞEREK DEVAM EDECEK

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Bilim heyeti Başkanı Prof.Dr. Rövneq Rzayev de konuşmasında, iki üniversite anasında imzalanan protokol çerçevesinde Bursa Uludağ Üniversitesi'ne geldiklerini, bir hafta süren iş birliği, birlikte çalışma, karşılıklı görüşmelerden çok memnun kaldıklarını, belirterek, U.Ü. Rektörü prof. Dr. Yusuf Ulcay başta olmak üzere üniversite yönetimine, fakülte dekanlarına ve bölüm başkanlarıyla ilgili öğretim üyelerine teşekkür ederek minnettarlıklarını bildirdi. Her iki üniversite arasında işbirliğinin gelecekte daha çok faydalar sağlayacağını, bu iş birliğinin daha da gelişerek devam edeceğine olan inancının tam olduğunu, ifade eden Prof. Dr. Rövneq Rzayev, bu işbirliğinin Azerbaycan’da yüksek seviyede iktisadi kadroların oluşmasına önemli katkı sağlayacağını Söyledi. 

 Faydalı olacağına inanıyorum

Azerbaycan’dan 6 Şubat’ta üç grup bilim heyeti olarak Türkiye’ye gönderildiklerini, bir grubun Sakarya Üniversitesi'ne, bir grubun Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'ne, kendilerinin de 6 kişilik bir heyet olarak Uludağ Üniversitesi'ne geldiklerini bildiren Prof. Dr. Rzayev, kendilerinin Uludağ Üniversitesi'ne gelen ikinci grup öğretim üyesi heyeti olduğunu belirtti. Prof. Dr. Rzayev, karşılıklı işbirliği çalışmaları bundan sonra da devam edeceğini belirterek, “Bizim bir hafta süren karşılıklı görüşmelerimiz çok faydalı geçti. Uludağ Üniversitesinin muhtelif bölümlerinde bulunduk. Tekstil, Ziraat, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar iktisadi ve idari bilimlerde çok faydalı görüşmeler yaparak öğretim üyeleriyle fikir alışverişinde bulunduk. Bu görüşmelerin her iki tarafa da faydalı olacağını umuyorum" dedi.

Türkiye bizden ileride

Kendilerine “Eğitim açısından baktığınızda ne gibi farklılıklar gördünüz?” şeklindeki bir sorumuza Prof. Dr. Rzayev, şu karşılığı verdi: “Bilindiğiniz gibi Azerbaycan, Sovyet döneminde çok büyük önemli temel tahsil sistemine sahip olmuştur. Bağımsızlık yıllarından sonra eğitim sistemimizde bir boşluk oldu. Ancak şükürler olsun ki, son yıllarda bu bilimsel boşluğu doldurmaya çalışıyoruz. Türkiye ile üniversitelerimiz arasındaki bu işbirliği, bu ilmi boşluğu doldurmakta büyük fayda sağlayacaktır. Yeni eğitim-öğretim usullerini ülkemizde uygulamaya çalışıyoruz. Türkiye’deki yüksek öğretim kurumlarındaki eğitimin, bizden ileride olduğunu gözledik. Bu yüksek eğitim sistemlerini ülkemizde tatbik etmeye çalışıyoruz.”

İŞBİRLİĞİ YARARLI OLACAK

 'Hangi bölümlerde eksiklikleriniz var?' diye sorduğumuz bir diğer soruya ise Rzayev, "Bizim fen bölümlerimiz yüksek seviyededir. Fizik, Kimya, Matematik bunlar yüksek seviyededir. Ancak sosyal ve iktisadi bölümlerde Türkiye’den öğreneceğimiz çok şeyler var. Bütün bunlara bakmayarak, her iki tarafta da hem üstün, hem de çatışan alanlar olabilir. İlmi işbirliğinde maksat, her iki ülkede var olan boşlukları doldurmak, birbirimizin ilmi tecrübelerinden istifade ederek yolumuza devam etmektir" diye cevap verdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500