Advert

Türkiye sigarayı bırakıyor

TSSD, Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenleyerek elektronik sigara, tek tip paket, pasif içicilik ve sigaranın insan vücuduna zararları konusunda halkla buluştu. TSSD Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “10 milyon insan sigarayı değişik vesileler ile bıraktı. Bunun içerisinde sigaraya yapılan zamlar, sigaranın insan sağlığına yapmış olduğu zararların tüm mecralarda yer alması etkilidir” dedi

Türkiye sigarayı bırakıyor

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD), Dünya Sigarayı Bırakma Günü sebebiyle bir etkinlik düzenledi. Bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinlik kapsamında konuşan TSSD Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, "Bu etkinliklerin tüm amacı bir duyarlılığı gündeme getirmek, halkı bilinçlendirmek. Aslında hepimiz sigaranın, tütün ve tütün mamullerinin insana ne tür etkileri ve zararı olduğunu biliyoruz. Ama Dünya Sigarayı Bırakma Günü ve Dünya Sigarayı Boykot Günü gibi günler vesilesiyle, TSSD’nin verdiği İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri gibi vesileler ile konuyu tekrar halkın gündemine getirmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.

HALKI DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ
Sigara paketlerinde tek tip paket, kapalı yerlerde içme yasağı gibi yasakların faydalı olduğuna da değinen Doç. Dr. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: "Tütün ve tütün mamullerine karşı yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geldiği zaman Türkiye'de ortalama 30 milyon civarında sigara içen insan vardı. Bütün o uygulamalar, kanunlar, sivil toplum örgütlerinin çalışmaları ile bugün kullanıcı sayısı 20 milyon civarına düşmüştür. Yani 10 milyon insan sigarayı değişik vesileler ile bıraktı. Bunun içerisinde sigaraya yapılan zamlar, sigaranın insan sağlığına yapmış olduğu zararların tüm mecralarda yer alması etkilidir. Dolayısıyla bunların hepsi o modülü bir araya getirerek esas yapbozu oluşturuyor. Onun için çok etkili oldu. Ama maalesef bazı kafeler, eğlence yerleri, tütün ve tütün mamullerine karşı yasa olmasına rağmen gece saat 00:00'dan sonra maalesef o kapalı mekanlarda sigara içiriyorlar. Dolayısıyla belirli dönemlerde yasa deliniyor. O nedenle bunun gibi etkinlikleri sıklıkla yaparak halkı tekrar duyarlı olmaya çağırıyoruz."

BİTMEYEN MÜCADELE
Sigara ile savaşın hiç bitmeyen bir mücadele olduğunu ifade eden Doç. Dr. Aydın, "İnsanoğlu var olduğu müddetçe, insanların hayatı üzerinden ekonomik girdi yapmaya çalışan bir kesim her zaman olacaktır. Uyuşturucu kaçakçıları, silah kaçakçıları, teröristler, yaygın hastalıkları halka ulaştırıp daha sonra farklı yöntemlerle tedavi için onların ekonomisine el koymaya çalışan zihniyetler hep olacak. Buna karşılık da bir zihniyet hep mücadele içinde olacaktır. Biz dünyada sigaranın tamamen yok olacağına inanıyor muyuz? İnanarak çalışıyoruz ama bunun çok zor olduğunu biliyoruz. Çünkü karşımızdaki düşman, karteller hep çalışmaya devam edecekler. Onun için bu seminerler, konferanslar bitmiyor ama en önemlisi kültür, en önemlisi bilinçlendirme. Çocuk denecek yaştaki gençlerimizin sigaraya ve tütüne olan uzaklıklarını hep korumaya çalışmamız gerekiyor" şeklinde konuştu. (DHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500