Advert

Türkçüler günü coşkuyla kutlandı

3 Mayıs Türkçülük günü, Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi’nin düzenlemiş olduğu harika bir etkinlikle kutlandı. Ulukök isimli müzik grubunun program kapsamında verdiği konser ise büyük ilgi gördü.

Türkçüler günü coşkuyla kutlandı

Mine Cansu MAZI-Mustafa TANITAN

Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi, Dede Efendi Salonu’nda 3 Mayıs Türkçüler Günü’nü kutladı. Kutlama etkinlikleri kapsamında; Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve Uludağ Üniversitesi, bünyesinde kurulan kısa adı “Ulukök” olan Türk dünyası Müzik Topluluğu ile birlikte düzenlediği konserle büyük ilgi gördü. Katılımcıların  tıklım tıklım doldurduğu salondaki  programın açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı,  Türkçülük Günü/Bayramının, “Turancılık Davası”nın gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız - Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan ‘Ankara Nümayişi’ni anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî Hapishanesi’nde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar, Reha Oğuz Türkkan ve Alpaslan Türkeş başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlandığını hatırlattı.  

SOKAKLARDA DİRENDİLER

O günlerde gerçekten Türk olmakla övünen ve Türkçülüğü bir ideoloji olarak savunan Hüseyin Nihal Atsız’ın önderliğindeki Türk milliyetçilerinin ‘Türkçülüklerini ifade ettikleri’ gerekçesiyle, kendisini milliyetçi olduğunu iddia eden tek parti iktidarı tarafından tabutluklarda işkence görmeye kadar galiz muamelelerine maruz kaldıklarını beliren Prof. Dr. Kırlı, şöyle konuştu: “Peki, maruz kaldılar da ne oldu?  Fikirlerinden vazgeçtiler mi?  Geçmediler.  İleri attıkları adımlardan geri durdular mı? Durmadılar. Peki, bu milletin insanı onların yanında durdu mu?  Durdu. O dönemin tek parti iktidarı ve müstebit idaresine rağmen, sokaklar kendi milliyetlerine sahip çıkan gençlerle doldu.  O gençler Türkiye Cumhuriyeti tarihinin kendi kendine oluşan, hiçbir organizasyona tabi olmadan, hiçbir örgüt tarafından yönlendirilmeden bir araya gelen insanlar olarak, Adsız atanın yanında durdular ve mahkemesi sonunda karşıladılar. Sokaklarda direndiler ve söylemek istediklerini de söylediler. Bu gerçekten de Türkiye Cumhuriyeti tarihinde tek parti iktidarına karşı yapılmış ilk muhalif gençlik hareketidir. Biz bu gün bunun yıldönümünü kutlamak üzere buradayız. Daha nice yıllar kutlayacağız ve her yıl dönümünü kutladığımızda inşallah dünya Türklüğünün yaşadığı coğrafyada daha fazla sesimiz duyularak ve göğsümüz kabararak kutlayacağız.”

GERİYE ADIM ATMADILAR

“Onlar geriye adım atmadılar. Onlardan sonra gelenler de geriye adım atmadılar. Bu gün yine bizler geriye adım atmayacağız” diyen Kırlı, “İleriye atılmak çok çor olmayabilir. İnsan bazen çok sinirlendiği zamanda ileriye atılır. İnsan bazen gaza geldiğinde zamanda ileriye atılır ama karşısındaki duvara çarptığında geri dönüyor mu, dönmüyor mu? Yoksa o duvar kendinden daha sert olsa yıkılmaz olsa bile o duvara çarpmaya devam ediyor mu, etmiyor mu?  Asıl önemli olan budur. İşte bugün andığımız insanlar, o duvarlara kendi vücutlarını çarparak darmadağın etmeyi başarmış olan insanlardır.  Allah hepimize bu gücü bu kahramanlığı nasip etsin” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500