Advert

Türk şirketleri Makedonya’ya yönelecek

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Dr. Zvonko Mucunski, AK Parti Bursa Milletvekili ve Türkiye-Kuzey Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Kılıç’ı TBMM’deki makamında ziyaret etti.

Türk şirketleri Makedonya’ya yönelecek

İade-i ziyaret şeklinde geçen görüşmede, Türkiye ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasındaki siyasi ve ekonomik meseleler görüşüldü. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Dr. Zvonko Mucunski’nin ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Vekil Kılıç, “Dost ve kardeş ülke Kuzey Makedonya ile tarihsel bağlarımız bulunmaktadır. Biz Kuzey Makedonya’nın ilerleyen günlerde, ekonomik anlamda daha da güçlü hale gelmesini istiyoruz ve destekliyoruz. Yarın itibariyle Kuzey Makedonya’nın NATO’ya girişi ile ilgili karar TBMM Başkanlığı’nda ele alınacak ve bu konudaki desteğimizi Sayın Büyükelçi’ye ilettik” dedi.

TİCARET HACMİ ARTMALI 

Türkiye-Kuzey Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da kuvvetlendirilmesi için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Vekil Kılıç, “Kuzey Makedonya’da ticari faaliyette bulunan Türk şirketlerimizin Makedonya ekonomisi için önemli işler yaptığını Sayın Büyükelçi’ye ifade ettik. Türk şirketlerinin Kuzey Makedonya’daki faaliyetlerini daha da arttırmalarına yönelik çalışmalar içerisinde olduğunuzu dile getirdik. Makedonya ile şu andaki ticari hacmimiz 550 milyon dolar düzeyinde. Bunu en kısa zamanda iki katına yükseltip 1 milyar dolar düzeyine çıkartmak istiyoruz. Zaten bunu da geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı nedeniyle bulunduğu Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile yaptığı görüşmede dile getirmişti. TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop ile birlikte yapmış olduğumuz ziyarette belirtmiştik. Bugün Sayın Büyükelçi ile bu hususları bir kez daha değerlendirme imkanı bulduk” şeklinde konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500