EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-06-2020 13:44   Güncelleme : 11-06-2020 13:44

Turizmci hazır kıta

Turizmde 2020 için rezervasyon yok ama iptal eden, fikrini değiştiren insanlardan 2021 için çok büyük bir talep var. Özelikle İngiliz turistler, 2021 için Türkiye biletlerini aldı bile.

Turizmci hazır kıta

Turizmciler turistleri bekliyor… 2020 için rezervasyon olmadığı edinilen bilgiler arasında. Fikrini değiştiren tatilcilerden ise 2021 için çok büyük bir talep var. Özelikle İngilizler, 2021 için Türkiye rezervasyonlarını yaptırmış bile. Orka Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Torunoğulları, turizm sektörüne dair değerlendirmelerde bulundu ve Türk turizminin bu sezonu nasıl atlatacağı hakkında bilgiler verdi. Torunoğulları, Dalaman bölgesinin en büyük pazarı İngiltere'nin 15 Temmuz'dan önce açılmasını beklemediğini belirtti. Torunoğulları, “15 Temmuz da en iyimser tahmin. Çünkü orada da devlet tarafından açıklanmış bir tarih yok. Dalaman'a gelen her iki yolcudan biri İngiliz. Fethiye ölçeğinde bakıldığında ise bu oran yüzde 66. Bu nedenle bizim burada birtakım kararlar alıp harekete geçebilmemiz için, İngiltere'deki gelişmeleri ve hamleleri görmemiz lazım” açıklamasında bulundu. İngiltere'nin yanında bölgede son iki senedir gelişen bir Rusya pazarı olduğuna dikkat çeken Torunoğulları, “İngiltere ile Rusya'yı üst üste koyduğunuzda, Dalaman Havalimanı'ndaki toplam operasyonun yaklaşık yüzde 65'ine denk geliyor. Haliyle bu iki ülkeden resmi bir açıklama ve faaliyet olmadan bizim gerçekçi bir plan yapmamız da çok ihtimal değil” dedi.

İÇ PAZAR SEZONA NASIL YANSIR?

Ege'nin bu yıl iç pazardan daha fazla ziyaretçi alabileceği şeklindeki değerlendirmelere temkinli yaklaşan Torunoğulları, “Türkiye'nin en iyi döneminde bile iç pazarın payı yüzde 15. Gerçekçi olalım. 40 milyon yabancı turist konaklattığımız dönemde iç pazarın en iyi olduğu dönemdeki rakamlar 5-6 milyon. Şimdi ortada ekonomik sorunlar var, pandemi sorunu var, sağlık sorunu var. Bunları da göz önünde bulundurursak, iç pazarın ne kadar aktif olacağını, sezona ne şekilde yansıyacağını kestiremiyoruz. Biz yerli pazarla ilgili kontratlarımızı 2019'un sonlarında yaptık. Ortada değişen ekonomik gerekçeler var, tedarik süreci var, birçok şeyin fiyatı zaten fazla arttı. Dolayısıyla şu anda hiçbir otelci hangi şartlarda neyi hangi dolulukla pazarlayacağını söyleyemez” ifadelerini kullandı. Oteller açıldığında önlerinde temmuz, ağustos ve eylül ayları bulunduğunu söyleyen Torunoğulları, grup bünyesindeki otellerin elinde bulunan rezervasyonların yüzde 20 civarında olduğunu ve yapılmış rezervasyonlarda da sürekli iptaller geldiğini ifade etti. Torunoğulları, “Yeni rezervasyon akışı ise son derece zayıf. Dolayısıyla otelleri yüzde 20 kapasiteyle açmayı planlamak zaten zararın 2'ye 3'e katlanması anlamına gelir. Buna bağlı olarak, 1.2 milyon yatağın bulunduğu ülkede 5-6 milyonluk iç pazara güvenmeyi açıkçası çok gerçekçi bulmuyorum” değerlendirmesini yaptı.

“OTELLERİ BİR HAFTADA AÇARIZ”

Torunoğulları, sözlerine şöyle devam etti: “Otellerin en büyük gider kalemi personel. Hükümetin açıkladığı ve 30 Haziran'a kadar devam edecek kısa çalışma ödeneği var. Bu nedenle birçok otel açılış planlamasını 1 Temmuz'a göre yapacaktır. Biz de bunu dikkate alarak 1 Temmuz tarihli bir hedef belirlemiştik. Ama diğer taraftan Fethiye merkezde bulunan butik otelimizi 15 Haziran'da açabilir miyiz diye bir hazırlığa giriştik. Diğer otellerimizde zaten kıştan bu yana bir hazırlık sürecimiz var. Bu nedenle İngiltere'deki, Rusya'daki tur operatörleri ''satışa açtık'' dediği anda otelleri bir haftada aktif edebilecek konumdayız. Diğer yandan personel bekliyor. Kısa çalışma ödeneği süresi bittiğinde biz oteli açamazsak personel ne olacak? Bir sonraki yılın mart ayına kadar ciddi bir süre var. Bu anlamda ucu açık çok fazla belirsizlik var.”

KAYIPLAR 2021 SEZONUNA BİNECEK

“Geçen yıl Thomas Cook'un iflasından dolayı çok ciddi zararlarımız oldu” diyen Torunoğulları, “Hem kesilmiş faturalarımızı tahsis edemedik hem de ekim ayına kadar ciroyu kaybettik. Böyle bir yükümüz vardı zaten. Biz o kaybı 2019'da telafi edelim derken bu sefer pandemi çıktı. Dolayısıyla hem 2019'un kayıpları hem 2020'nin kayıpları hem de 2021'nin kış dönemi hazırlıkları 2021'in üstüne yük olacak. Bu nedenle ciddi bir ekonomik sıkıntı ile karşı karşıya olacağımız aşikar” açıklamasında bulundu.

ŞARTLARI YERİNE GETİRİLMELİ

Gelen rezervasyonların yüzde 90'ı 2021'e yönelik olduğuna vurgu yapan Torunoğulları, “Peki tur operatörleri bu rezervasyonları hangi fiyatla kayda alıyorlar? Bizim 2020 için yaptığımız kontratlarla. Özelikle İngiltere'de şu anda satışlar 2021 için şu anda çok olağanüstü. Biz kontrat yenilemedik. Mevcut kontratlarda zaten ön ödeme şartları ve periyotları belli. Şimdi tur operatörü o ön ödeme şartlarını gerçekleştirmezse biz o rezervasyonu o fiyatta kabul etmeyeceğiz. Pandemi sonrasında üzerinde konuşmamız gereken bunun gibi çok sayıda konu var. Ama geçmişteki işbirliğimiz ve tecrübemizle bu konuları konuşarak aşacağımızı düşünüyorum. Bu arada şunun altını tekrar çizmek gerekir; 2020 için rezervasyon yok ama iptal eden, fikrini değiştiren insanlardan 2021 için çok büyük bir talep var” şeklinde konuştu.

İNDİRİM TALEBİNE HAYIR

Torunoğulları, sözlerini şöyle tamamladı: “Tur operatörlerinin pandemi nedeniyle insanların alım gücünün düştüğünü belirterek fiyatlarda indirim isteyeceğini zannetmiyorum. Çünkü ortada bir maliyet artışı var. Dolayısıyla böyle bir taleple gelirlerse ben direkt reddederim. İşin bir değeri var. Bunun altında yaparsanız zaten kafadan zarar etmeyi kabul etmiş olursunuz.” (İHA)