Advert

TOKİ kuralarında zam gerginliği!

Orhaneli’nde inşa edilen TOKİ konutlarının kura çekimlerine, ev sahibi olmanın mutluluğu ile gülen yüzler değil, yüzde 80’leri geçen zamlar nedeniyle üzgün ve kızgın ifadeler damgasını vurdu.

TOKİ kuralarında zam gerginliği!
Çünkü daha önce 144 bin TL olarak açıklanan 3+1 konutların fiyatları son güncellemelerle 250 binleri geçmiş, taksit seçenekleri de 2 bin TL’lere ulaşmıştı. Bu rakamların sosyal hizmet anlayışıyla bağdaşmadığını belirten vatandaşlar, hakkını hukuk yoluyla arayacaklarını kaydetti.
 
Erkan ŞEN
Amacı dar gelirli kesimi uygun peşinat ve taksitle ev sahibi yapmak olan TOKİ’nin Orhaneli’nde hayata geçirdiği 148 konutluk projede kura çekimi yapıldı. Kura çekimine ise yüzde 80’lere varan zamlar damga vurdu. TOKİ görevlileri, kura çekimine katılan vatandaşların protestolarıyla karşılaştı. Çünkü ilk yapılan sözleşme ile açıklanan rakamlar ile son rakamlar arasında uçurumlar oluşmuştu. Mesela 3+1 konutlar için 11 bin lira peşinat verip ayda 850 TL taksit ödeyeceğini sanan vatandaş 24 bin, 37 bin, 49 bin gibi peşinat seçenekleri ve de 1100, 1350, 1850 TL gibi taksitlerle karşı karşıya bırakıldı. Dar gelirli vatandaşın ‘başımı sokacak bir çatım olsun’ düşüncesiyle tercih ettiği 2+1 ve 1+1 konutlarda da durum farklı değildi… 2+1 için 100 bin TL’yi bile geçmeyen rakamlar 220 binlerin üzerine çıkmış ve 30 bin TL’yi aşan peşinat ve 1000 TL’yi geçen taksit seçenekleri nedeniyle TOKİ kura çekimlerinde görmeye alışkın olduğumuz gülen yüzler değil üzgün ve öfkeli insanlarla karşılaşmamıza neden oldu. 
 
NE BELEDİYE NE TOKİ’DEN BİR MUHATAP VARDI
Karşılarında belediye veya TOKİ’den bir yetkiliyi muhatap bulamayan vatandaşların ‘biri açıklama yapmadan kura çekilişi yapmayın’ talebi karşılık bulmadı ve tüm itirazlara rağmen kura çekimi gerçekleşti. Ama vatandaşların çoğu bu rakamları ödeyemeyeceklerini belirterek, toplu hareket edip mahkemeye gideceklerini kaydetti. 
 
TOKİ’NİN SOSYAL HİZMET ANLAYIŞINA YAKIŞMIYOR
Orhaneli gibi bir yerde taksit ve peşinat fiyatlarının yüzde 100’e yakın bir oranda artmasının kabul edilemeyeceğini ve bu rakamların TOKİ’nin sosyal hizmet anlayışına yakışmayacağını dile getiren vatandaşlar, önümüzdeki günlerde bir araya gelerek TOKİ’nin bu fiyat artışını daha makul rakamlara çekmesi için girişimde bulunacaklarını dile getirdi. Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir uygulama ile karşılaştıklarını söyleyen TOKİzedeler, “Bu adaletsizlik giderilmeli. Millete ‘kira öder gibi ev sahibi olacaksınız’ diyorlar. Sonra da yüzde 100’lere varan zamlar yapıyorlar. Bu mu sosyal adalet” sözleriyle tepkilerini dile getirdi. 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500