BURSA
Giriş Tarihi : 08-09-2020 09:22   Güncelleme : 08-09-2020 09:22

TİCARETİN KALBİ BUTTİM

BUTTİM Başkanı Şengül, BUTTİM’i serbest bölge olarak ticaretin merkezi yapmak istiyor. Şengül, “Bursa’ya ve Türkiye’ye örnek bir ticaret merkezi olacağız” diyerek, çıktıkları yolda başarının kaçınılmaz olduğunun da altını çizdi.

TİCARETİN KALBİ BUTTİM

Mehmet ÇETİNKAYA

‘agazete’ okurları için, Bursa Uluslararası Tekstil Ticaret Merkezi (BUTTİM) Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Şengül’le BUTTİM İş Merkezi’nde yüz yüze bir söyleyişi gerçekleştirdik. Şengül, kurduğu şu cümleyle de çıktıkları yolda başarıya ulaşacaklarına inandıklarını kaydetti: “Bundan sonra BUTTİM, inşallah Bursa’ya ve Türkiye’ye örnek bir ticaret merkezi olacak. Bunun için de elimizden geldiğince mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Sevgili başkan, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Almanya’da tekstil işçisi bir ailenin ikinci çocuğu olarak 1972 yılında doğdum. Küçük yaşta Türkiye’ye getirilip; ilk, orta ve üniversite eğitimimi Bursa’da tamamladıktan sonra 1 yıl Almanya’da, 1 yıl da İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Elektrik Mühendisliği eğitimi aldım.

Küçük yaşta Kapalı Çarşı’da tezgâhtarlık ile iş hayatına başladım. Hem okudum hem sevdiğim çalışma hayatını sürdürdüm.

Askerlikten sonra çeşitli firmalarda ve kademelerde yönetici olarak çalıştım.

2007 yılında kendi işimi kurdum. Koltuk döşeme malzemelerinin satış, tasarımı geliştirilmesi gereken malzemelerin yenilikçi anlayışımızla ülke içi ve yurtdışı pazarlama ağını kurarak 36 ülkeye ihracatını yapan bir firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmaktayım.

BUTTİM’in (Bursa Uluslararası Tekstil Ticaret Merkezi) 2019 yılındaki seçimlerine işletmecilerimizin isteği ile aday oldum. Çoğunluğun oyunu alarak Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildim.

BTSO 38. komite başkan yardımcısıyım ve oda çalışmalarında aktif olarak görev almaktayım. Sosyal aktivitelerim arasında, doğa yürüyüşü, kamp, spor ve kitap okumak yer alır. Evli, 2 çocuk babasıyım.

BUTTİM ne zaman faaliyete geçti?

BUTTİM’in resmi açılışı 18 Eylül 1996 tarihinde gerçekleştirildi. Ticaret merkezimiz 212 bin 241 m2 arsaya sahip. 53 bin m2 arsa üzerinde 265 bin m2 kapalı alan olarak inşa edilmiştir. Plaza binamızda 98 büro, çarşı binamızda ise bin 579 iş yeri bulunuyor.

BUTTİM’i serbest bölge yapma hedefiniz var, nasıl yapacaksınız?

Bursa’nın kalbi niteliğindeki konumu ve altyapısı ile BUTTİM’e serbest bölge statüsü kazandırarak, Türkiye genelindeki tüm ticaret erbaplarını Bursa’ya çekebiliriz. Şimdi burayı serbest bölge olarak istememizin aslındaki en büyük nedeni, kayıt dışı olarak gerçekleştirilen bavul ticaretinden ülkemizin, devletimizin kaybını da ortadan kaldırabilecek bir yapı ortaya koymak. Baktığınız zaman kompleks olarak domino taşı gibi her kesime, tabii öncelikle devletimize ve milletimize hizmet edecek bir alan yaratmak.

BAVUL TİCARETİ KAYBETTİRDİ

Bavul ticaretinden devletimizin vergi anlamında inanılmaz bir kaybı var. Laleli esnafının bir kısmının etik dışı ticareti ülke olarak kayba neden oldu. Biz burada daha ahlaklı daha zemini düzgün ticareti sağlam esnaflarımızı bir araya toplayarak bavul ticaretini Bursa’ya getirmek istiyoruz. Sadece bavul ticareti değil, tamamen uluslararası serbest bölge ticaret merkezi altında.

Peki, yasal olarak baktığınız ve incelediğinizde her şey uygun mu o zemine?

Bizim zeminimiz buna çok uygun. Bununla ilgili sayın Cumhurbaşkanımızın, Maliye Bakanlığı’mızın, Ticaret Bakanlığı’mızın ve tabii ki en büyük destekçimiz sayın İbrahim Burkay ve BTSO desteği ve buradaki esnaflarımızın birleşimiyle böyle bir projeyi gerçekleştirebiliriz. Dünyada ve Türkiye’de örnek teşkil edecek bir proje olacak. Bizim havalimanımız var. Doğru dürüst işletemiyoruz. Bunu faaliyete geçireceğiz. Bugün Osmangazi Köprüsü var. Sabiha Gökçen’le BUTTİM arası mesafe tam 45 dk. Yeni İstanbul Havalimanından geldiğinizde iki feribotumuz BUDO ve İDO Mudanya’ya hizmet ediyor. Mudanya’yla süremiz, 20 dakika. Lokasyon olarak baktığınızda Bursa’nın tam göbeğindeyiz. Hızlı tren bize yaklaşık 1 km öteden geçiyor.

BURSA’YA DİNAMİZM KATACAĞIZ

T2 hattı TEM’den buraya 5 dakika. Lokasyon olarak olabilecek en doğru ve en iyi yerdeyiz. Bursa’nın kalbindeyiz. Baktığınız zaman 25 yıllık bir yapı. Bugün yapmaya kalksanız, böyle bir yapı birleştirip yapma şansımız yok. Biz bu yapıyı şehre enerji ve dinamizm katacak şekilde serbest bölge yapmamız Bursa’daki küçük esnafımızdan tutun; otelcimize, taksicimize, restoran sahiplerimize kadar birçok kesime faydası dokunacak. Hepsine fayda sağlayabilecek bir noktada. Otellerimizin çoğu boş. Oteller yapıp oteller zinciri kurduk ama dolduramıyoruz. Oradaki esnafımıza da bir katkı sağlamış olacağız. Biz sadece BUTTİM’e bir katkı sağlamak değil, öncelikle Bursa’mıza bir katkı sağlamak ve daha sonra ülkemize bir katkı sağlamak ve dünyada da bir model oluşturma gayesiyle hareket ediyoruz.

BİR BÜTÇE PLANI YAPTINIZ MI?

Biz aslında burada basit bir bütçe yaptık. Bizim burada 2.000’e yakın dükkânımız var. Yarısının iş yaptığını farz edelim. Bavul ticaretinde aylık 200 - 300 bin dolar bin dolar iş yapan küçük işletmeler var Laleli’de. Biz bunun en minimum olan senaryosunu düşünelim. 100 bin dolar yaptığını varsayalım. Senelik 1 milyar 200 milyon dolar gelir getiririz. Maksimuma vurduğumuz zaman esnaflarımızın arasında 400 bin, 500 bin dolar; hatta aylık 1 milyon dolarlara çıkabilecek esnaflarımız da olacaktır. Bu da 10 milyar dolarlara vurur yıllık. Bu da baktığınız zaman iyi bir gelirdir. Türkiye bütçesini düşündüğünüz zaman. Bunun katma değerlerine şöyle bakacağız. Devletimizin bavul ticaretinde faturasız işlemlerden kaybetmiş olduğu bir vergi dilimi var. Devletimizin bu vergi diliminin iyimser olarak yüzde 50’sini kaybettiğini düşünelim. Yani burada devletimizin yüzde 50’lik bir kârı var bu noktada.

Devletimiz düşük krediler vermeye çalışıyor esnafımıza. Yüzde 7,5 faizlerle, altı ay ödemesiz gibi. Devlet bunu kendi bütçesinden zorluyor ama devletin yine bu kaybını, nakit kaybını ortadan kaldırmış olacağız. Buraya aldığımız malzeme yüzde 8, yüzde 18 KDV ödemeyeceğimiz için otomatikman burada iş yapan esnafa kendi kendine bir yüzde 8 ek bir bütçe çıkarmış olacağız. Bu da çok ciddi bir bütçe. Yine bunların vergi iadesiyle uğraşmadıkları için devletin geri iade ödemelerinde devlete yine bir kolaylık sağlamış olacak. Aslında burada baktığımız zaman evet bu işte devletin büyük bir menfaati var ama diğer taraftan burada ticaret merkezindeki esnafın ayrıca büyük bir menfaati var, Bursa esnafının menfaati var. Genel çerçeveye baktığımız zaman ülkenin menfaati var.

ŞEHRİN TAM GÖBEĞİNDEYİZ

BUTTİM’in şehrin tam merkezinde, bin 700 işyerine sahip, çevresi korunaklı, giriş ve çıkışların tamamı ile kontrol altında. BUTTİM’in serbest bölge statüsüne kavuşturulmasıyla devletin kaçak olarak gördüğü sistemin önüne geçilerek, yurtdışına yapılan faturasız satışların önüne geçilmiş olunur. Firmaların aynı zamanda KDV’den muaf bir şekilde ürün alım satımı yapabileceklerdir. Bu sistem sayesinde ülkemizin her bölgesindeki ticaret erbaplarını Bursa’mızda bir araya getirerek şehrimizin değerine değer katabilir, şehrimizde hizmet veren birçok sektöre destek olabilir, Bursa’mızın ekonomisine çok daha fazla katkı sağlayabiliriz. Bunu sağlayabilecek altyapımız mevcut.

BU İŞİN OLMAZSA OLMAZI İSTİHDAM

İstihdama da büyük katkı sağlamış olacaksınız...

İstihdam konusu zaten artık bu işin olmazsa olmazı... İstihdama girdiğimiz zaman bizim şu anki pozisyonumuzda 8 bin 5 yüz civarı bir nüfusumuz var. Giren çıkan sayısına baktığımız zaman 25 bine yakın insan giriyor. O gün geldiğinde buradaki nüfus herhalde 30 bini bulacak ki ve bizim burada bunu karşılayacak; asansör, tuvalet, güvenlik, otopark gibi altyapımız hazır. Bununla ilgili bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz. 25 yıllık bir binaya, Bursa’ya değer katmış bir yere daha çok değer katmak için böyle bir projeye giriştik. Tabii bunu biz dijital ortama da taşımaya çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl inşallah dijital ortama da geçmiş olacağız. BUTTİM’in artık daha fazla gelişip öne çıkabilmesi için bu tarafta da çabalarımız devam ediyor. Bütün kat maliklerimizi de bu konuda bilgilendireceğiz. Bundan sonra BUTTİM inşallah Bursa’ya ve Türkiye’ye örnek olacak bir ticaret merkezi olacak. Bunun için de elimizden geldiğince mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bavul ticareti için, serbest bölge olması adına bir adım atıldı mı veya resmi olarak atılacak mı?

Biz bunun altyapısıyla ilgili tabii ki öncelikle güvenlik noktalarımızı arttırdık. Güvenlik giriş kapılarımızdaki bütün kapılarımızı kontrol altında tutuyoruz. Kamera sistemlerimizi kör nokta olarak kalabilecek herhangi bir yer kalmayacak şekilde ayarladık. Aslında bizim İbrahim Burkay Bey ile çok güzel bir toplantımız olmuştu bu konuyla ilgili. Pandemi tüm dünyada etkili olduğu gibi bu konuda da askıya sebep oldu bu süreç için. İbrahim Başkan ile tekrar bir toplantı yapacağız. Gerekli adımları atacağız. Kendisiyle beraber bu yola baş koyduk ve bu yolda ilerleyeceğiz.