EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-09-2020 14:53   Güncelleme : 07-09-2020 14:53

Ticareti pandemi vurdu

89'uncu kez kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) kapsamında online düzenlenen 6. Uluslararası İzmir İş Günleri toplantısının “Akdeniz Havzasında Ticaretin Geleceği” konulu ilk oturumunda, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi konuşmacı oldu.

Ticareti pandemi vurdu

Panelde Tunus Ticaret Müşaviri Emre Semiz, Kahire Ticaret Müşaviri Mehmet Güneş, Roma Ticaret Müşaviri Malik Belhan, Barselona Ticaret Ataşesi Elif Berrak Taşyürek, Marsilya Ticaret Ataşesi Serdar Alper'in katılımıyla Tunus, Mısır, İtalya, İspanya ve Fransa'da lojistikte yeni fırsatlar değerlendirildi. Jak Eskinazi, 2020'nin ilk 7 ayında İtalya'ya 4 milyar dolar, İspanya ve Fransa'ya 3 milyar dolar, Mısır'a 2 milyar dolar ve Tunus'a 471 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, “İkili ticaretimizde demir çelik, taşıt araçları, tekstil, hazırgiyim ve konfeksiyon, kimyevi maddeler sektörleri öne çıkıyor. Pandemiden diğer ülkelere oranla daha ağır etkilenen en büyük ticaret partnerlerimiz İtalya, İspanya ve Fransa ile ocak-temmuz döneminde ihracatımızda yüzde 20 yüzde 30 seviyelerinde düşüşler yaşadık. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, salgın nedeniyle yaşanan ekonomik krizin sene sonu itibariyle tarihi bir düşüşe yol açacağını ve birlik ülkelerinde yüzde 8,3'lük ekonomik küçülme yaşanacağını öngörüyor. Komisyona göre Fransa, İtalya ve İspanya'da gayri safi yurt içi hasıla en az yüzde 10 azalacak. Çin uzak olduğu Avrupa pazarına daha hızlı erişmek için kuşak-yol inisiyatifi ile yeni yatırımlar yapıyor. AB, Akdeniz'de yer alan ülkelerin karşılıklı serbest ticaret anlaşmaları imzalayarak birbirlerine ve AB'ye yönelik ticaret ve yatırım engellerini kaldırmalarını sağladı" ifadelerini kullandı.

ANLAŞMA SÜRECİ BEKLENİYOR

Anlaşmalar sayesinde, bir nevi, Avrupa-Akdeniz Serbest Ticaret Bölgesinin oluşturulmuş olduğundan bahseden Eskinazi, “2019 sonu itibariyle AB ve Akdeniz havzasındaki ülkelerin karşılıklı ticaret hacmi 320 milyar Euro'yu aştı. Akdeniz havzasında AB ile Gümrük Birliği anlaşmasına sahip olan tek ülke biziz. Yıllardır bizim için büyük bir avantaj olan bu durum, Brexit sürecinde maalesef bizim için aleyhte işlemeye başladı. Akdeniz havzasındaki ticari partnerlerimiz olan Tunus, Fas, İsrail, Ürdün ve Lübnan; halihazırda Birleşik Krallık ile olan Serbest Ticaret Anlaşmalarının Brexit sonrasında aynı şekilde devamı için, 2019 yılında gerekli anlaşmaları imzalamış durumda. AB ile olan Gümrük Birliği anlaşmamız gereği, bizim Birleşik Krallık ile STA imzalayabilmemiz için AB'nin kendi anlaşma sürecini tamamlamasını beklememiz gerekiyor. Umarım, bizim sürecimiz de yıl sonuna kadar tamamlanır” diye konuştu.

MISIR ÜZERİNDEN AFRİKA İHRACATI

Türkiye'nin Orta ve Doğu Afrika ile ticaret yapmak için kullandığı yol halihazırda konteyner gemileri vasıtasıyla Mısır'ın Süveyş kanalı üzerinden geçiyor. Şu anda Türkiye için direkt olarak Doğu Afrika limanlarına giden tek yol, Messina hattından gelen İtalya başlangıçlı ve Mersin limanında durarak dolum yapan, devamında Süveyş kanalından geçerek yükünü Doğu Afrika limanlarında boşaltan konteyner gemileri. Gemiler, İtalya'dan Mersin'e 15 günde bir uğruyor. Ayrıca kısmen yüklü gelen bu gemiler de değişmekle birlikte Türkiye için kısıtlı yer olabileceği değerlendiriliyor. İkinci alternatif olarak ise Mısır'dan transit kara taşımacılığıyla Afrika ülkelerine inilip inilemeyeceği araştırıldı. Hacim sebebiyle maliyet bakımından büyük yük oluşturulabileceği öngörülüyor. Son alternatif ise Süveyş kanalını kullanmadan İskenderiye veya Port Said'de indirilecek yükün Mısır üzerinden karayolundan Afrika'nın içlerine ulaştırılması olabileceğiydi. Sudan geçişlerinde TIR değişimi zorunluluğu ve Sudan tarafındaki yakıt teminindeki zorluklar nedeniyle Sudan TIR'larının sınıra gelişleri mümkün görünmüyor. Mısır gümrüğünün de TIR takibi konusunda uyguladığı sıkı tedbirler maliyetleri artırıyor. Ayrıca Kuzey Sudan'dan Güney Sudan'a geçişlerde de zorluklar yaşanıyor ve güvenlik problemleri var. 2018'de Ürdün'ün Ankara Büyükelçiliği ile yapılan görüşmeler temelinde Mısır'ın Süveyş Kanalı'ndan geçip Akabe limanına varacak gemiler için uygulanan teşvik anlaşmasını yenilediği, bu kapsamda Akabe limanına gidecek kuru yük gemileri, cruise gemileri ile konteyner gemilerinin Süveyş Kanalı geçiş ücretlerinde yüzde 50 indirim sağlanacağı bu indirimin ise sadece Ürdün bandıralı gemilere mahsus olmayacağı öğrenildi.

TUNUS VE AKDENİZ TİCARETİ

Başlıca limanlar ve sevkiyat noktaları; Rades Limanı, Sfax Limanı, Bizerte Limanı, Sousse Limanı. Üretim kanallarında ve üretim hatlarında/üretim yapısında dijitalleşme ve modernizasyonun yanı sıra gümrük işlemleri ve lojistik sektörünün de dijitalleşmesinin önemi büyük. Akdeniz'deki denizyolu ve konteyner taşımacılığı pandemiden olumsuz etkilendi. Avrupa, Afrika ve Orta Doğu bölgeleriyle diğer uluslararası pazarlara erişim açısından bölgede vazgeçilmez bir öneme sahip. Akdeniz havzasında birçok önemli liman ve ihraç ürünleri için sevkiyat noktaları mevcut. 87 adet limanı var. Sicilya, Cebelitarık, Süveyş, Türk boğazları gibi önemli bağlantı noktaları var. Küresel trafiğin yüzde 25'i yaşanıyor. Petrol ürünleri, kimyasal ürünler, taşıtlar ve tahıllar diğer ihraç ürünlerinin yanı sıra bölgedeki taşımacılıkta ön plana çıkıyor. Afrika Kalkınma Bankası (BAD) ile Afrika işbirliği teşkilatlarının desteğiyle bölge ülkeleri 2040'a kadar lojistik bağlantılarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Güçlü olduğumuz ürün ve hizmet sektörlerinde, Afrika'nın kapısı olduğu göz önüne alınarak Tunus üzerinden Akdeniz ve tüm Afrika bölgesini de göz önünde bulundurarak ihraç pazarlarımıza erişimimizi artırmamız önem taşıyor. (İHA)