Advert

Tecrübe, birikim diyorsan işte Osman Turhan

Karacabey ilçemizin yeşilliklerle bezenmiş doğal güzellikleri ile ünlü İnkaya Köyü'nün 3 dönem başarılı bir şekilde muhtarlık vazifesini yerine getirmekte olan Osman Turhan ile İnkaya'nın geçmişinden günümüze geçen sürecini analiz ettik

Tecrübe, birikim diyorsan işte Osman Turhan

Özkan YILDIRIM/Gökhan GÜNDOĞDU

  •       Osman Muhtarım , öncelikle bizleri bu güzel köyünüz de konuk ettiğiniz için size teşekkür etmek istiyorum. Sizi baştan bir tanıyalım isterseniz, sonrasında da sorularımıza geçelim?


GERİ DÖNÜŞ BAŞLADI..

Elbette ben de sizlere buralara kadar gelip bizlerle böylesine güzel bir röportaj gerçekleştirdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Ben Osman Turhan, 1955 İnkaya doğumluyum doğma büyüme buralıyım. İlkokulu köyümüzde bitirdim. Sonrasında çiftçilik yaptım, halen daha çiftçilik yapıyorum. Buralarda buğday ,ayçiçeği ,soğan ,karpuz dikiyoruz. Benim  üçüncü  devrem bu , bir de yarım almıştım. İlk olarak 2009 seçimlerinden sonra  2014 ve 2019 seçimlerinden de başarılı bir şekilde çıktım. 2009 öncesinde 2007 yılında eski muhtar sigorta sıkıntılarından dolayı bırakmak zorunda kaldı. Ben de birinci aza olduğumdan seçime kadar devam etmiş oldum sonrasındaki 3 seçim geçirdim , çalışmalar  başarılı bir şekilde sürüyor. 14 yıldan beri görev başındayım. Ben Muhtar olduğumdan beri bu zamana kadar 35 tane yeni bina yapıldı köyümüzde...Şu an 110 nüfusumuz var ama yine birçok aile dediğim gibi burada olmasına rağmen kayıtlı değil onların da eklenmesiyle tahminim nüfusumuz 150'ye yaklaşacak gibi.. Ayrıca Bursa'da Beşyol Mahallesi'nde de 1000 civarı İnkayalı hemşerimiz ikamet etmekte onlara da buradan selamlarımı ,sevgilerimi iletmek istiyorum özel olarak. Ayrıca orada  İnkaya Köyü Güzelleştirme Derneğimiz de faaliyetlerini sürdürmekte..

Peki ,  muhtarım  bizlere  eski İnkaya ile şimdiki İnkaya'yı bir karşılaştırır mısınız? Geçmişten günümüze buralardan neler değişti?

BİR ÇOK HİZMET GELDİ

 O zamanlar kanalizasyon bile yoktu, o süreçten bu zamana sularımız geldi kanalizasyon altyapımız oldu.Mezarlık yerlerini yaptık,köyümüzde gerçekten de büyük bir değişim yaşandı. İnsanlarda  son zamanlarda köye dönüş yapmaya başladılar nüfusumuz her geçen yıl artmakta, bu da elbette bizleri sevindiriyor. Son zamanlarda köyümüzde birçok yeni yapı yapıldı. Bizim burası  macır köyü,4000 dönüm civarı arazimiz var.1966-67 yıllarında  burada 103 tane öğrencimiz vardı. Tabi dediğim gibi  çok fazla arazimiz olmadığı için ailelerin birçoğu Bursa'ya yerleşti. Şimdi de  dediğim gibi emekli olanlar geri dönüyorlar yeni evler yapıyorlar güzel yapılar inşa ediyorlar. Elbette köyümüzün tekrardan canlanıyor olması bizleri çok fazla mutlu ediyor ve de görüldüğü üzere bu ivme bundan sonra artarak devam edecek gibi gözükmekte.. Eskiden köyümüzde hayvancılık canlıydı.20 sürü koyun ,  20 sürü Keçi vardı, inek ve  manda sürüleri de  vardı. Bunlar zamanla bitti bayırlar tekrar yeşerdi hayvan olmadığı için orman oldu.Şimdi bir sürü keçi var, az miktarda koyun var üç beş kişi de..

GÖLETİMİZ DEVREYE GİRDİ

2011 yılında kapalı sistem göletimiz oldu kapalı sistem olması tabi  çok iyi. Bu manada çiftçilerimiz için bu durum oldukça güzel.Bursa'dan gelenler herkes 1 dönüm 2 dönüm ceviz ektiler. Bu da tabii oldukça köyümüze canlılık getirdi…

HENDEĞE 'V' KANALI İSTİYORUZ

   Muhtarım birçok hizmetin gelmesini sağlamışsınız gerçekten köyünüze ve en önemlisi de emekli olanların köye geri dönüş yapması ile bir canlılık da başlamış İnkaya’da. Bu manada muhtarım İnkaya’ya şu hizmetler gelirse şöyle bir çalışma yapılırsa daha güzel olur dediğiniz ne gibi istekleriniz var?

Geçen sene köyümüzün su  deposunun  altyapısı bitti, depomuz olacaktı depomuzun projesi bitik şu an ve de beklemede, depomuzun faaliyete geçirilmesi lazım. Bazı sokak arası taşlarımız yapılmadı ben bu manada 5000 metrekarelik parke taşı talep ettim, bana zaten o kadar olsa yetecek. Sokak arası parke taşlarının köyümüzde aşağı yukarı yüzde kırkı tamamlandı, ama dediğim gibi yüzde altmışı halen daha yapılamadı . Bu konuyla ilgili bazı eksiklerimiz var..

SAYIN VEKİLİMİZ MUSTAFA ESGİN’DE GELMİŞTİ..

Bir de hemen şu üst tarafta hendeğimiz var, gidip şimdi fotolarını da çekeriz, oraya “V”  kanalı istiyoruz. Mustafa Esgin Milletvekilimiz de gelmişti o da bakmıştı, “olur” emri verdi ama sonrasında araya koronavirüs durumunun girmesiyle ara verilmiş oldu.

Muhtarım güzel konulara değindik, İnkaya'nın geçmişten günümüze sürecini anlatmaya çalıştık, yapılanları anlatırken ,eksiklerden de bahsettik, üç dönemdir sizin yanınızda yer alan sizi destekleyen İnkayalı hemşerilerinize  son olarak  neler söylemek istersiniz?

Hepsinden Allah razı olsun, beni seçtiler güvendiler ben de onların bu güvenlerini boşa çıkartmamak için elimden geldiğince uğraşıyorum , çabalıyorum. Dediğim gibi son yıllarda emekli olan hemşerilerimiz köylerine geri dönmekte ve bu manada yeni binalar yapılmakta beni destekleyen, desteklemeyen bütün vatandaşlarımın muhtarıyım  sonuçta. Büyükşehir belediye Başkanımız Alinur Aktaş’a ve Karacabey Belediye Başkanımız Ali Özkan’a teşekkürlerimi iletmek istiyorum, birkaç eksiğimiz var  dediğim gibi, bu konularla ilgili kendilerinden destek beklediğimi ifade etmek istiyorum. Başta İnkaya Mahallesi sakinleri olmak üzere Karacabey'de Bursa'da Beşyol Mahallesi'nde yaşayan bütün hemşerilerime bütün vatandaşlarıma  buradan sağlık , sıhhat,  afiyet ve mutluluklar diliyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500