Advert

Tarım sektörü kârlı mı?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım işi aslında çok kârlı. Ancak bu bilinmiyor. Herkes şehirlerde kurulan hayatın ‘sentetik bir hayat’ olduğunu anladı" dedi.

Tarım sektörü kârlı mı?

Koronavirüs pandemisiyle birlikte tarımın içinde olmayan birçok insanın, bu sektörün içinde yer almak istediği belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Biz de bu işe girecek olanlar için projeler geliştiriyoruz. Tarım işi aslında çok kârlı. Badem ya da ceviz dikince kendini 6 yılda amorti ediyor. Ancak bu bilinmiyor. Herkes şehirlerde kurulan hayatın ‘sentetik bir hayat’ olduğunu anladı. Pandemi durumunda ertelenmesi mümkün olmayan iki ihtiyaç, sağlık ve gıdadır” dedi,

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, AK Parti Ar-Ge Başkanlığınca düzenlenen “Kütüphane Sohbetleri” programına konuk oldu.

“Gıda zincirini A’dan Z’ye planladık, zaman zaman verimsizlikler yaşanıyor”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Ar-Ge Başkanı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın da hazır bulunduğu programda yürüttükleri çalışmalarla gıda zincirini A’dan Z’ye planladıklarını dile getiren Pakdemirli, bu zincirde zaman zaman verimsizlikler yaşandığını söyledi.

Covid-19 sürecine girilirken kimi tarım ürünlerinde hasat, kiminde ise ekim döneminin yaşanmasına karşın hiçbir problemle karşılaşılmadığına işaret eden Pakdemirli, bu süreçte tohum desteği, borç ertelemesi ve alım garantisi verilmesi gibi adımlar attıklarını ifade etti.

“Tarım, çok kârlı bir iş”

Sahayı, ürünün tarladan sonraki süreçlerini, ithalat ve ihracat dengelerini çok yakından takip ettiklerini belirten Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Pandemiyle tarımın içinde olmayan birçok insan, bu sektörün içinde yer almak istiyor. Biz de bu işe girecek olanlar için projeler geliştiriyoruz. Tarım işi aslında çok karlı. Badem ya da ceviz dikince kendini 6 yılda amorti ediyor. Ancak bu bilinmiyor. Herkes şehirlerde kurulan hayatın sentetik bir hayat olduğunu anladı. Pandemi durumunda ertelenmesi mümkün olmayan 2 ihtiyaç, sağlık ve gıdadır. Bu anlamda ciddi geri dönüşler alıyoruz. Tarımla ilgilenen gençler il müdürlüklerimize giderek oradan bilgi alabilir.”

“Pandemi sürecinde ihracatımızın arttığı tek alan gıda”

Pakdemirli, pandemi sürecinde yurt dışındaki marketlerde iğne dahi bulunamazken Türkiye’de rafların hiç boşalmadığına dikkati çekerek, “Bu süreçte perakende, gıda ve nakliye sektörleri de iyi çalıştı. İhracatımızın tek arttığı konu gıdadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Elektrikli traktör fabrikası Marmara bölgesinde kurulacak

Dijital Tarım Pazarı ile Tarım ve Orman Akademisi’ni hayata geçirdiklerini anlatan Pakdemirli, “Bakanlığımız elektrikli traktör çalışmalarını da yürütüyor. Günü 10-20 liralık şarjla geçiriyor, 200-250 liralık mazotla değil. Prototipten sonra şu anda fabrika kurulma aşamasında. Marmara Bölgesi’nde kurulacak fabrika bu senenin sonuna kalmadan üretime başlar.” diye konuştu.

Ağaçlandırma çalışmalarına ilişkin bilgi veren Pakdemirli, Türkiye’nin yeşil varlığını artıran ülkeler arasında Hindistan ve Çin’den sonra 3. sırada, yangınla mücadelede ise lider olduğunu söyledi. Bakan Pakdemirli, bu yıl yangınla mücadelede İHA’ların kullanılacağını da anımsattı.

“Sadece sebzelik tohum ithalatımız var”

Pakdemirli, Türkiye’nin tohum üretiminde genel olarak sıkıntısı olmadığını sadece sebzelik tohumda bir miktar ithalat yaptığını belirterek, şöyle devam etti:

“Sertifikalı tohum üretimi 1,1 milyon tonu buldu. Yılsonunda 1 milyon 150 bin ton olacak. Tohum ihracatı da 149 milyon dolara geldi. Türkiye’den Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Avrupa ülkeleri hatta İsrail’in dahi tohum aldığı oluyor. Türkiye’nin GDO’suz ürünler üreten bir ülke olması nedeniyle bizim yurt dışına daha katma değerli olarak bunları pazarlamamız lazım.”

arım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500