BURSA
Giriş Tarihi : 13-06-2019 10:30   Güncelleme : 13-06-2019 10:30

Tarihi taş fırın

Lezzetiyle vatandaşın gönlünde taht kuran ve şöhreti sınırları aşan Tarihi Taş Fırın’ın önü 7/24 bayram yeri gibi. İşletmeci Gürsel Kavan, başarı hikayesini gazetemizle paylaştı.

Tarihi taş fırın

Mehmet ÇETİNKAYA
Ördekli Kültür Merkezi’nin karşısında yer alan Abdal Meydanı’nda 41 yıldır faaliyetlerini Tarihi Taş Fırın'ın başarılı işletmecisi Gürsel Kavan gazetemize özel açıklamalarda bulundu. 5 Yaşındayken Kars'tan göç ederek Bursa'ya yerleşen girişimci işletmeci Gürsel Kavan, Bursa'da yaşadığı yılların hikâyesini bize şöyle özetledi: "Evimim ekonomisine katkıda bulunmak ve küçük yaşıma rağmen ayakta durabilmek adına o yıllarda sokaklarda su, maçlarda naylon ve karton sattım. Bu uğraşlarım sırasında da haklı olarak seyyar satıcılarla kovalamaca oynadım. Hatta sattığım su ve kartonlar zabıtalar tarafından elimden alındı. Allah'ıma şükürler olsun ki bu günlere kadar geldim. Şimdilerde ise doyduğum, hayran olduğum ve ekmeğini yediğim Cennet Bursa'mın ekonomisine iki veliahdım ile katkıda bulunma uğraşı veriyorum." 

BABADAN ÖZEL NASİHAT

41 senedir sektörde rakipsiz olarak hizmet verdiklerini söyleyen Tarihi Taş Fırın’ın işletmecisi Gürsel Kavan, rahmetli babasından aldığı özel nasihatleri ise şöyle anlattı: "Babam Sabri Kavan'ın bana tek vasiyeti asırlık lezzet olan tahinli pidenin ilk günkü tarifinin asla bozulmaması idi. Bu vasiyetle ben oğullarım Enes ve Bilal Kavan'a aynı düsturu ve tarifi öğreterek onlara sancağı devredeceğim. 3. nesille modern çağa ayak uyduran işletmemiz gerek sosyal medya, gerekse yüz yüze aldığı yorumlarla müşterilerinin beğenisini kazanmış durumdadır. Bugünlerde Abdal meydanında üretimine devam eden Tarihi Taş Fırın yakınlarda 41. yılına özel 41 kişi ile Tahinli Pide yeme yarışması düzenlemesinin çalışmalarını yapmaktayız. Her kesimden başvuruların kabul edileceği yarışma noter huzurunda gerçekleştirilecek ve 20 dakika içinde en çok tahinliyi yiyen yarışmacı birinci olacak. Sadece birinciye değil ilk beş yarışmacıya toplamda 17 çeyrek ve bir gram altın dağıtılacak. Sanat ve siyaset dünyasının tanınmış isimlerinin de katılacağı yarışmanın büyük ses getirmesini bekliyoruz. Altın ödüllerinden kazanamayan 35 yarışmacıya da teselli ikramiyesi olarak bir başka özel lezzet olan ıspanaklı ve peynirli birer tepsi hediye edilecek. Yani boş yok. Yarışmadaki amacımıza gelince tarihi tahinli pidemizi yeni nesillere tattırmaktır" diye konuştu.  

2500 KİŞİ KATILDI 

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ve AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen ile Yıldırım Belediyesi eski Başkanı Cüneyt Karlık ile Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ile yaklaşık 2500 kişinin konuk olduğu özel programda işletmeci Gürsel Kavan yaptığı konuşmada, "Bursa ve dünya markası haline gelen Tarihi Taş Fırın 41 yıldan bu yana hizmet vermektedir. Müşterilerimizin teveccühleri ile bu günlere kadar geldik. Babadan oğula, şimdi de toruna yani oğullarım Enes ve Bilal'a aktarılacak işletmemiz. Asırlık lezzetimiz Allah’ın izniyle Türkiye Cumhuriyeti yaşadıkça var olacaktır" ifadelerini kullandı