Advert

T1 HATTINDA İPEKBÖCEĞİ'NİN SINIRLARINI KORUYAMIYORUZ

Trafik sorununa çözüm olması için hayata geçirilen hafif raylı sistem, toplu taşımayı tercih eden vatandaşlarca benimsendi ancak İpekböceği’nin salına salına ilerlediği raylar, sık sık araç sürücülerince işgal ediliyor.

T1 HATTINDA İPEKBÖCEĞİ'NİN  SINIRLARINI KORUYAMIYORUZ

 

Arda EKİNER

Bursa gibi hızlı büyüyen şehirlerde en önemli sorunların başında geliyor ulaşım…Yerel yönetimler, artan araç sayısı nedeniyle yaşanan trafik keşmekeşine çözümü toplu ulaşım araçlarını artırmakta buluyor. Günümüzde en çok tercih edilen toplu taşıma araçlarının başında da raylı sistemler geliyor. Bursa’da da Heykel-Kent Meydanı-Altıparmak’ta ring seferleri yapan İpekböceği vatandaş tarafından kısa sürede benimsendi ve tercih edilir hale geldi. Ancak araç sürücüleri için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Caddeler daraltılarak İpekböceği için döşenen raylar üzerinde,yasak olmasına rağmen, sık sık gördüğümüz otomobillerin sürücüleri hem kendilerinin hem yayaların hem de İpekböceği içerisindeki yolcuların hayatını tehlikeye atıyor. İpekböceği’nin sınırlarını ihlal ederek yol almaya çalışan araç sürücüleri, olası kazalara davetiye çıkarıyor.

ARAÇ SÜRÜCÜLERİ MEMNUN DEĞİL

Sürücüler, yerli üretim olması nedeniyle İpekböceği ile gurur duyduklarını belirtiyor ancak zamanında sadece otomobillerin kullanması için yapılmış yolların hem artan araç sayısı hem de döşenen raylar nedeniyle daha da daralmasından yakınıyor. Bursa’nın ulaşım sorununun Altıparmak gibi zaten dar olan bazı caddelerin raylarla daha da daraltılarak çözülemeyeceğini dile getiren sürücüler, yerel yöneticilerden daha sistemli çözümler beklediklerini belirtiyor. Bursa’nın yapılacak kentsel dönüşümle hem mimari açıdan hem de sadece günümüz değil onlarca yıl sonrası da düşünülerek yeniden imar edilmesi gerektiği konusunda hemfikir olan Bursalılar, “Eskiyi de koruyalım, geleceği de gözardı etmeyelim. Şehrin gelişim potansiyelini hesaplayarak herkesi mutlu edecek çözümler üretelim. Zamanında yapılan hataları tekrarlamayalım” diyor. 

Güler misin, ağlar mısın?

Bursa'da trafik polisi, tramvay yoluna aracını park eden sürücüyü aradı, telefonu sürekli meşgule alan sürücüden bir süre sonra "Namazdayım, konuşamıyorum" mesajı geldi.Ajanslara dün sabah düşen bu haber agazete muhabiri Arda Ekiner’in “T1 hattında İpekböceği'nin sınırlarını koruyamıyoruz” başlıklı haberinin doğruluğunu bir kez daha gözler önüne serdi. 2017'nin ilk sabahında namazı Ulucami’de kılmak isteyen vatandaşlar, araçlarını Atatürk Caddesi’ndekiİpekböceği raylarının üzerine park edince trafik içinden çıkılmaz bir hal aldı. Polis ekipleri hatalı park eden araç sahiplerine cep telefonlarından ulaşıp araçlarını bulunduğu yerden kaldırmaları için uyardı.

YARIM SAAT BEKLEDİLER

Aracını ray üzerine park edip camiye giren bir vatandaşla trafik polisi arasında geçen diyalog ise tanık olanları gülümsetti. İpekböceği'nin geçiş güzergahı üzerinde raylara park edip camiye giden vatandaşı cep telefonundan arayan polis memuru, vatandaşın telefonu sürekli meşgule atması nedeniyle bir türlü ulaşamadı. Polisin ısrarlı araması sonrası bir süre sonra vatandaştan "Namazdayım konuşamıyorum" şeklinde mesaj geldi. Yarım saat boyunca yolun açılmasını bekleyen İpekböceği ve içindeki vatandaşlar, vatandaşın aracını çekmesinin ardından yollarına devam etti. Polis memurunun tepkisi ile karşılaşan vatandaş özür dileyip olay yerinden ayrıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500