Advert

Söylentisi bile yetti

Gemlik ilçemizin güzel ve şirin mahallelerinden Osmaniye muhtarı Sayın Mustafa Altay ile geçmişten günümüze geçen süreci, masaya yatırdığımız güzel, kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Söylentisi bile yetti

Muhtar Altay, yerli araba fabrikası TOGG'un Gemlik'te yapılacağının açıklanmasından sonra bile arsa, ev, kira fiyatlarının yükseldiğini fabrikanın kurulmasıyla nüfusun artacağını ve herkesin refah beklentisinin yükseldiğini söyledi.

Özkan YILDIRIM

   Öncelikle Muhtarım, bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür etmek  isteriz. Sizi tanıyarak yavaş yavaş röportajımıza  başlayalım isterseniz ?

Sağ olun teşekkürler, Ben Mustafa Altay 1958 Bilecik-Pazaryeri doğumluyum, kaymakamlıktan emekliyim. 2000 yılında emekli oldum. 2000 yılından sonra serbest olarak çalıştım. Bir oğlan ve bir kız  olmak üzere iki çocuk babasıyım. Oğlum sağlık memuru, kızım hemşire ikisi de sağlıkçı. 4 torunum var. En ufak torunum benim adımı aldı. Ayrıca babamın adı da Mustafa idi. Üçüncü Mustafa aramıza geldi anlayacağınız.

HERKESİN MUHTARIYIM.

  •     Peki Muhtarım,  muhtar olma fikri nereden aklınıza girdi?

Yusuf Muhtar benim 40 yıllık dostumdur. 1999 seçimlerinde bana  muhtar adayı olacağım, sende ol ağabey demişti. 1999 seçimlerinde ben düşünmüyorum demiştim. Ama o zamandan beri aklıma  girmişti. Bu benim içimde bir uhde olarak kalmıştı. Neticesinde 2014 seçimlerinde aday oldum. Toplam 6 aday vardı. O seçimde ikinci olmuştum ,tabii  bu bana azim verdi, güç verdi sonrasında 31 Mart 2019 seçimlerinde  daha güçlü olarak seçime girdim. Bu sefer 7 aday vardı eski muhtarımız eski Postacı abimiz, kendisi de değerli bir abimizdi ama yaşından dolayı tahmin ediyorum ve benim de kaymakamlıktan emekli olmamdan dolayı bana devroldu görev ve böylelikle muhtar olmuş oldum bu şekilde kazandım. Bana oy veren vermeyen herkesten Allah razı olsun. Tabii ben bundan sonra herkesin muhtarıyım bütün Osmaniye Mahallesi'nde yaşayan herkesin muhtarı.

  •       Muhtarım aşağı yukarı 1 yıldır görevdesiniz bu süreçte neler yaptınız ne gibi hizmetlerin gelmesine aracılık ettiniz mahallenizde?

Bu süreçte merdivenler vardı, Bolincirli sokakta onu yaptırdım. Yine mahallemizde çok eski ahşap evler vardı buralar  tinerci yatağı olmuştu. Şu ana kadar 7 tane falan  bu eski evlerden yıktırdım. Değirmen Sokakta, Nusretiye Sokakta, Zafer Sokakta, Şirin Sokakta, Şehit Mehmetçik Sokakta olmak üzere yine daha birçok sokakta bu evlerin yıkımını yaptık. Ama hala da bu evlerden var. Benim tabii burada Eşref Dinçer Mahallesi gibi geniş alanım yok, mahallemizi  kapalı bir çanak gibi düşünebilirsiniz. Benim bir okulum yok, çocuk parkım yok, nasıl söyleyeyim camimiz yok, Osmaniye Camisi adı altında bir cami var ama bu camide Eşref Dinçer Mahallesinde bulunuyor. Eskiden buraları zaten hep Osmaniye Mahallesiymiş, sonradan  mahallelere bölünmüş.  Buna rağmen  7.000-7.500 civarı seçmenimiz 12.000 civarı da nüfusumuz var. İnsanlarımıza hizmet etmeye çalışıyoruz.

 1,5 DÖNÜMLÜK  BOŞ ARAZİMİZE ÇOCUK PARKI İSTİYORUZ

Mezarlığın karşısında eski polis lojmanlarının olduğu yerde, yıkımdan sonra ortaya çıkan arazide güzel bir çocuk  parkı olur diye  düşünüyoruz. Aile Parkı şeklinde, İnsanların dinlenebilecekleri, Gemlik manzarası eşliğinde çay içebilecekleri, dinlenebilecekleri bir yer olabilir ve bu parkı mahallemize kazandırmak istiyoruz. Mezarlığın karşısında ki o alan aşağı yukarı bir buçuk dönüm civarı buranın değerlendirmesini istiyoruz.
 

Gizli istasyonu kapattırdık

Ümit Sokak’ta baz istasyonu varmış, gizli bir şekilde yapılmış 5 seneden beri çalışıyormuş orasını kapattırdık, ama hala da yıkımını  gerçekleştiremedik. İnşallah  baca içerisine gizlenmiş istasyonun yıkımını da gerçekleştireceğiz.

ALT YAPI  YETERSİZ..

Zambak Sokak, Değirmen Sokak, Şehit Mehmetçik Sokak, İdris Kaptan Sokak, Sümer Sokak, Çelik Sokak bu bölgelerde altyapı sorunumuz var. Geçenlerde bayağı oldu Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş geldiğinde toplantıda kendilerine ilettim sözünü aldık, inşallah çözüm sağlanacak. Bu bölgelerin altyapıları ile ilgili burada kanalizasyonla ilgili sıkıntı var buralarda eskiden kalma bir kanalizasyon mevcut ama şimdi bu bölgeye büyük evler yapıldığından giderler ufak olduğundan kapanıyor, geri tekme yapıyor, alt yapı  kaldırmıyor bir bölgenin mutlaka bir elden geçmesi lazım. 3-5 sokağım oralarda da elektrik tellerini yer altına  almak istiyoruz.

ALİNUR BAŞKAN’A TEŞEKKÜRLER..

  •    Peki Muhtarım Gemlik Belediyesi ile olsun Büyükşehir Belediyesi ile olsun iletişiminiz nasıl?

Biliyorsunuz bizim muhtarlık olarak partililerle bir şeyimiz yok, ama belediyelerle uyum içerisinde  çalışıyoruz. Sağ olsun Fen İşleri ,BUSKİ , Ağaçlandırma hepsi aradığımızda hemen geliyorlar koşturuyorlar yapıyorlar. Belediyelerimizle  içli dışlıyız ama Büyükşehirle ama burasıyla çalışmalarımız çok güzel  buradan Sayın Belediye Başkanım Alinur Aktaş’a selamlarımı iletmek istiyorum.

  •     Peki sizi seçerek Muhtar olmanızı sağlayan Osmaniye Mahallesi sakinlerine neler söylemek istersiniz muhtarım?


Artık  memleketim Gemlik 1976'dan beri buradayım. Çocuklarımız da burada evlendi kaldı. Doğduğumuz yer değil doyduğumuz yere bakmak lazım. Elimizden geldiği kadar bunu yapmaya çalışıyoruz yapacağız da Allah'ın izniyle. Hep birlikte Daha güzel bir Osmaniye için uğraşıyoruz, çalışıyoruz.

SÖYLENTİSİ BİLE FİYATLARI YÜKSELTTİ..

  •     Muhtarım Gemlik’e yerli Otomobilde yapılacak biliyorsunuz o yönde karar çıktı etkileri yavaş yavaş görülmeye başlandı mı? Ve son olarak neler eklemek istersiniz?

Yerli araba fabrikasının söylentisi çıktığından beri arsa fiyatları, ev fiyatları, kiralarda  yükselmeler  oldu. Bekliyoruz fabrikanın yapılmasını, inşallah buraya kurulur da nüfusumuz daha da artar herkese bir ekmek çıksın, herkes refah içerisinde olsun biz bunları istiyoruz biz Gemlik için Osmaniye için insanlarımız için bunları istiyoruz. Son olarak başta Başkanımız Sayın Mehmet Uğur Sertaslan’a  Başkan Yardımcıları Bayram Demir ve Zeynep Hanım'a Allah razı olsun hepsi ilgileniyorlar. Telefonlarımıza çıkıyorlar, bakıyorlar gereken neyse yapmaya çalışıyorlar.

 ESKİ PAZAR CADDESİ..

Şu anda bizim sıkıntımız Eski Pazar Caddesi, Eşref Dinçer Mahallesi ile Osmaniye Mahallesi'ni ayıran Cadde, Bu caddeyi biraz  genişletmek istiyoruz buranın parke taşları ile döşenmesiyle ilgili belediyemizde bir çalışma yapıyor. Bu konuyla ilgili söz almıştık kendilerinden bunların bir an evvel hayata geçmesini bekliyoruz, Ahmet Süren Meydanı'na bir işçi durağı istiyoruz. Sabah, öğle, akşam oradan vardiyalı giden, gelen işçiler var  yaz, kış orada yağmurda sıcakta korunacak yer arıyorlar belediyemize bunları bildirdik beklemedeyiz. Yapacağız dediler bunların da yapılmasını bekliyoruz. Aslında çok fazla ihtiyacımız yok ama eksikliklerimiz olduğunda da  yapıyorlar Allah razı olsun. Son olarak, başta Osmaniye Mahallesi sakinleri olmak üzere Gemlik'te yaşayan bütün hemşerilerimize ve bütün Türkiye'deki insanlarımıza, vatandaşlarımıza buradan sağlık, sıhhat, afiyet ve esenlikler diliyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500