Advert

Siz üretin biz destekleyelim

IPARD 1 ve IPARD 2 Yatırımcıya Destek Programı hakkında agazete’ye bilgi veren TKDK Bursa İl Koordinatörü Ömer Berksun, “Yatırımı ve üreticiyi her anlamda destekliyoruz. 1 ay içinde 3. çağrıya çıkacağız. Projelerinizi bekliyoruz” dedi.

Siz üretin biz destekleyelim

 

Eda ÖZATA

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Bursa İl Koordinatörü Ömer Berksun, agazete’yi ziyaret ederek IPARD 1 ve IPARD 2 programı kapsamında yapılan desteklerle ilgili detaylı bilgi verdi. Şu anda yatırımcıya inşaat ve makine ekipman desteği verdiklerini ifade ederek konuşmasına başlayan Berksun, “Biz de hibe olarak inşaat ve makine ekipman desteklemeleri var. Canlı hayvan desteğimiz yok. Örneğin; kişi arıcılık yapacaksa arısını kendisi alıyor biz boş kovanını veya karavan veriyoruz. Hayvancılıkta da yatırımcı hayvanı kendisi alıyor. Biz inşaat harcamalarını, çevre düzenlemelerini, işletme içerisinde kullanılacak makine ekipman konusunda destek veriyoruz. Danışman varsa, onun yapacağı harcamalara destek veriyoruz. Destek konusunda çok fazla talep oluyor. Talep çok olunca da projelerin bir kısmı eleniyor ve puanı yüksek olan projeler geçiyor. Köylere, kahvelere varana kadar böyle bir kaynak olduğunu anlatıyorduk ama artık eskisi gibi tanıtım yapamıyoruz. Daha çok proje bazlı, örnek yatırımları ön plana çıkararak çalışıyoruz. Yüzde 50-60’dan belki daha fazla 2 katı kadar proje geliyor. Şimdi 240 milyon EURO’luk hibe vereceğiz, belki 500 milyon EURO’luk yatırım talebi olacak ve yarısı elenecek” değerlendirmesinde bulundu.

Ödeme 2 ay içinde

Keles Gököz’de küçük ölçekli bir yatırım olduğundan söz eden Berksun, “Bu sonuçta bir başarıdır. Şimdi sıra İznik’e geliyor. Onun da yakında ödemesini yapacağız. Örnek projelerimiz devam ediyor. Avrupa Birliği’ndeki kaynakları kullandırmak istiyoruz. Önce projeyi sunuyorsunuz. Projenizde yatırımı ne ile yapacaksınız, hangi kaynaklarla yapacaksınız inceliyoruz. Mali kaynağınızın yeterli olması gerekiyor. Ya üst sermaye ile ya da banka kredisi ile yapılır. Bu kaynağı sağladıktan ve proje geçtikten sonra bu projede taahhüt ettiğiniz şeyi gerçekleştirin diyoruz. Daha sonra yatırımcı kendi bünyesindeki parayla yatırımı gerçekleştiriyor. Tamamlanma aşamasında uzman arkadaşlarımız raporlarını tutuyorlar ve hakedişi belli oluyor. Harcamayı yaptıktan sonra fatura ve dekontlarını bize getiriyor. Biz de yaklaşık 2 ay içerisinde yatırımcıya ödemeyi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK PROBLEM RUHSAT

Başvurular için büyük olasılıkla 1 ay içerisinde 3. çağrıya çıkacaklarının da bilgisini veren Berksun konuşmasına şöyle son verdi: “Biz başvurular için 2 çağrıya çıktık, 3. çağrıya çıkacağız. 40 yaşından küçük kadınlar daha önceliklidir. Bizim de kendi içimizde bir yarış var. Ben kırsal turizmi biraz daha arttırdım. Özellikle son çağrımızda ciddi bir başvuru olacağını düşünüyorum. Aslında süt, besi hayvancılığı da Bursa için çok iyi ama soğuk hava deposu Bursa’da güçsüz durumdadır. Biz ruhsatları aşamıyoruz. Bursa’daki en büyük problemimiz de budur.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500