Advert

Sıra geldi defne üretimine

Çiftçilikten değil ama yıllar önce ormanda yetişen defne ve ıhlamur ticaretinden çok para kazandıklarını söyleyen Ekmekçi Muhtarı Adnan Eceler, Karacabey'e yeni atanan Orman İşletme Müdürü Volkan Bey'den bu konunun canlandırılması adına corana sonrası sözü aldı.

Sıra geldi defne üretimine

Özkan YILDIRIM

Karacabey ilçemizin Ekmekçi Mahallesi'nin başarılı ve tecrübeli muhtarı Sayın Adnan Eceler ile Ekmekçi’nin geçmişi, günümüzü ve geleceği  ile ilgili birçok konuyu ele aldığımız güzel, kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

    Muhtarım öncelikle sizi tanımak isteriz , muhtar olduğunuz  zamana kadarki bilgileri bizlerle paylaşır mısınız?

DEFNE BİZİM İÇİN BÜYÜK ŞANS

Öncelikle, bizlere böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için  sizlere teşekkür etmek istiyorum. Ben Adnan Eceler,  1964 Ekmekçi doğumluyum doğma büyüme bu köylüyüm. Çiftçilik yaptım uzun yıllar kendi yerimiz yoktu, icarına  tuttuk bayağı bir çalıştık ama para kazanamadık maalesef, Allah için doğru söylemek gerekiyorsa. Bizim burada önceleri ormandan güzel para kazanıyorduk, yine de güzel para kazanılıyor ama dediğim gibi çiftçilikten para kazanamadık. Ormanda odun var, defne yaprağı var çok güzel bir gelir köyümüz için ayrıca ıhlamur da var ıhlamurla defnenin ayrıca masrafı da yok ama kazancı çok. Yeni  Karacabey Orman İşletme Müdürü olan Volkan Bey'e geçenlerde  hoş geldiniz  dileklerimi  ilettiğim gibi kendisine, hep beraber el ele verelim defneye önem verelim bir şekilde bunu canlandıralım dedim. Sağ olsun daha 1 ay önce göreve gelmiş olmasına rağmen, tamam bunu mutlaka ele alalım bu virüs olayından sonra oturup tekrardan konuşalım, halledelim  diye söz aldım. Buradan bizi  dinleyen Sayın Volkan Müdürüme  teşekkür etmek istiyorum. Defne  biliyorsunuz birçok yerde kullanılıyor ve bu defne ağaçlarının dünyada yüzde doksanı Türkiye'de ve  çoğu da Marmara Bölgesi'nde.

  •    Muhtarlıkta ki kaçıncı döneminiz muhtarım?

Ekmekçi Mahallesi  muhtarlığındaki  3. dönemim. 2009-2014 ve 2019 seçimlerinde vatandaşlarımızın tercihi ile muhtar oldum. 2009 yılında bir aday daha vardı. 2014'te 2, 2019'da da 4 aday çıktı. 2019 seçimlerinde bir diğer adayla birlikte eşit oy aldık. Oylar eşit  olduğundan  kuraya gidildi kura sonucunda muhtar oldum. Böyle bir süreçte yaşanmış oldu, daha önceki 2009 ve 2014 seçimlerinde daha rahat bir seçim kazanmıştım..

  •    Muhtarım 11 seneden beri muhtarsınız, bu süreçte Ekmekçi Mahallesi'nde neler değişti?

  İLK DÖNEMİMDE BİR ÇOK HİZMETİ GETİRDİK

  İlk dönemde gerçekten çok yoğun bir çalışma yaptık, 2009 ile 2014 yılları arasında kanalizasyondur vesaire birçok sıkıntıyı giderdik.2014-2019 yılları arasında  ikinci dönemde 11.250 metrekare  taş döşedik ,parke taşı. Aşağı-yukarı döşenecek yerimiz kalmadı çok az bir yerimiz kaldı taşımızda var onu da inşallah bu virüs geçtikten sonra döşeyeceğiz..

İÇME SUYU İSALE HATTI ELDEN GEÇMELİ

İçme suyumuz güzel ama hattımız çok arıza yapıyor borular eskidi, nerden baksan 40 yıllık  çok arıza yapıyor mutlaka bu isale hattının  elden geçmesi lazım. Aşağı yukarı 7 kilometrelik hat bu hattın  mutlaka  elden geçmesi gerekiyor. Meskenlerde kullandığımız suya ilaveten, yine köyümüzün meydanına  gelen suyu da yine bir arkadaşımız 2 kilometrelik bir yerden çekti. Biz de ona yardımcı olmaya çalıştık..

  •    Bu süreçte birçok hizmeti  köyünüze getirmişsiniz muhtarım peki Ekmekçi’ye şöyle bir hizmet gelirse iyi olur, şöyle bir çalışma yapılırsa güzel olur dediğiniz neler var acaba?


TARIM ARAZİLERİMİZİN TAM ORTASINDAN GEÇİYOR..

Muhakkak tabii var olmaz mı, bizim derdimiz bitmez bizim yukarıda bir yerimiz var köyün içinde yerimiz yok istiyorum ki;  imara  açılsın da azıcık kenarlara dışarıya gidelim. Bir de bizim burada yol problemi var. çift gidiş gelişli yol tam tarım arazilerimizin ortasından geçiyor ve arazilerimizi mahvediyor. Bizim arazilerimiz 1. sınıf tarım arazi, aşağıda boğaz var sadece sene de 2 ay yoğunluk olmasına rağmen  30 metrelik yapılan bu yeni yol. Bizim sınıf  arazimizden geçiyor bu yol Yeniköy'den Çingençeşme’ye bağlanacak. Bu yolun kullanılabilir tarım arazilerimizin  tam ortasından geçmesi bizim için çok büyük sıkıntı.Yani bu eski Karacabey'den gelen yol biraz genişletilip düzenlenseydi hem onca  istimlak  yapılmaz, hem de bu tarım arazilerimiz kurtulmuş olurdu. Böylelikle bu sıkıntı giderilebilirdi, ama niçin bu tarım arazilerinden çift gidiş gelişli  yol yapıldı anlamıyorum. Sonuçta burası yazın 2 aylık yoğun  olan bir yol bizim sonuçta çok fazla arazimiz yok  burada, 1000 dönüm kadar bir yerimiz var ekilebilir durumda. Ama bunun  nereden baksan yüzde 20'si 25'i bu  yola gidiyor.

BAŞKANIMIZDAN HALI SAHA İSTİYORUZ..

Köyümüzde gençlerimiz de var çocuklarımız da var gençler çocuklar için halı saha istiyoruz, köyümüzün uygun bir yerine Büyükşehir Belediyemizden gençleri seven gençlerin her zaman yanında olan Alinur Aktaş başkanımızdan ricamız bu yönde.

ORMAN İŞLETME VE FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜKLERİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLER..

Köyümüz  için çok önemli olan Karacabey’in yeni  Orman İşletme Müdürü  Volkan Bey'den  defne sahalarının  yenilenmesi ile ilgili verdiği sözden dolayı buradan köyümüzde yaşayan bütün vatandaşlarımız adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Yine bizler için önemli olan Fazlıkonak yolumuzun yapımıyla ilgili Karacabey Belediyesi, Fen İşleri Müdürlüğünden yolumuzun yapılacağı ile  ilgili  söz aldım. Buradan bütün halkımıza, insanlarımıza bu  müjdeleri  vermek istiyorum. İnşallah bu virüs sıkıntıları  giderildikten sonra bu konuda çalışmalar başlayacak buradan hem Karacabey Orman İşletme Müdürüne hem de Karacabey Belediyesi Fen İşleri Müdürüne teşekkür etmek istiyorum.

Elimizden geldiğince 11 seneden beri çalışmalar yürütüyoruz, köyümüze daha fazla hizmet getirebilmek için, daha güzel bir görünüm sağlaması için uğraşıyoruz, çabalıyoruz. 3 seçimdir beni destekleyen bütün Ekmekçi Mahallesi sakinlerine  selamlarımı iletmek istiyorum. Ayrıca Karacabey ve Bursa'da yaşayan hemşerilerime de selamlarımı gönderiyorum. İnşallah daha güzel günlere hep beraber yürümek dileğiyle herkese esenlikler diliyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500