Advert

Sıra Büyükşehir'de

Günece köylüleri, hayvancılık ve sütçülükte büyük önem taşıyan soğutma tankı yerinin Yenişehir Belediyesi'nce kendilerine verildiğini ve şimdi de Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerine verdiği sözü yerine getireceği günü iple çekiyor.

Sıra Büyükşehir'de

Özkan YILDIRIM

Yenişehir ilçemizin yeşillikleri ve Cennet Kanyonu ile  meşhur Günece Köyü’nün genç ve başarılı muhtarı Sayın Hakan Özel ile birçok konuyu ele aldığımız eksiklikleri, sıkıntıları dile getirdiğimiz detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

  •    Muhtarım, öncelikle bizleri köyünüzde konuk ettiğiniz için,  teşekkür etmek istiyorum. Röportajımıza başlamadan evvel kısaca isterseniz sizi tanıyalım?

Elbette. Ben de sizlere buralara kadar gelip bizlerle röportaj yaptığınız için teşekkür etmek istiyorum. Ben Hakan Özel, 1982 Günece doğumluyum doğma büyüme buralıyım. Çiftçilik ve hayvancılık yaptığımız gibi canlı hayvan satıcılığı da yapıyoruz muhtarlıktaki ilk dönemim, muhtar olma fikri girişken olmamdan dolayı köy halkımızın önayak olması onların  istekleri doğrultusunda hayata geçti. Çünkü benim sonuçta çok vaktim yoktu, kendi işlerimiz olsun vesaire çalışmalar yaptığımız için çok vaktim olmamasına rağmen halkımızın insanlarımızın da isteğiyle  aday oldum benimle birlikte seçimde eski muhtar da adaydı  ama vatandaşlarımızın da desteğiyle ekseriyetle oyları alarak Muhtar seçildim. Son zamanlarda, son yıllarda  köyümüze  hizmet gelmiyordu. Eskiden köy kendi imkanları ile bir şeyler  yapıyordu ama işte Büyükşehir'e geçtikten sonra pek hizmet alamaz olduk.Burada tabii eski muhtarların da payı var. Onlar da hizmet getiremediklerinden  hizmetler birikti. Biz de  bir şekilde sıkıntıları halletmek ve   hizmetlerin gelmesi uğruna çalışıyoruz. Köyümüzde 53- 54 hane var, 150  seçmenimiz,  200’e yakında nüfusumuz bulunmaktadır. Eskiden tabii buraların nüfusu çok daha fazlaydı, bayram namazlarında cami  almıyordu , öyle söyleyebilirim, tabi o eski günlerimizi özlemiyor değiliz  ,inşallah yapılacak çalışmalar ve projelerden sonra eski halimize döneriz diye ümit ediyorum.

TANKIMIZIN YERİNİ YENİŞEHİR BELEDİYESİ YAPTI

Peki Muhtarım  1 senedir görevdesiniz, bu süreçte ne gibi değişiklikler oldu Günece’de?

Belediyenin tarlaları var arazide bu tarlaların su yollarını açtırdık. Soğutma tankımızın kurulacağı yeri Yenişehir Belediyesi'ne yaptırdık ama tankı Büyükşehir belediyemiz yapacaktı fakat hala daha  tankı alamadık.

SICAK ASFALT KÖYÜMÜZE KADAR UZATILMALI

 Muhtarım şunlar şunlar  olsun dediğiniz, bu tür hizmetler gelirse Günece  daha güzel olur dediğiniz hizmetler neler?

Yerimiz hazır olduğu için soğutma tankı birinci sırada. Sıcak asfalt Papatya Köyü’ne kadar geliyor. Bununla ilgili dilekçemizi verdik ödeme çıkarsa yapacaklarını söylediler. Ama bu sıcak asfaltın da bir an evvel köyümüze kadar gelmesini istiyoruz. Bizim buraya 2 kilometre mesafede Cennet Kanyonu var ama maalesef faaliyet yok buraların daha güzel tanıtılması çok daha insanımızın bilmesi lazım. Cennet kanyonu isminde de anlaşılacağı gibi cennet gibi bir yer. Daha başka eski kanallarımız var biraz sonra gider çekeriz Papatya’nın altına kadar bu sular gidiyordu sulama kanallarımız için  birkaç kere dilekçe verdik baştan DSİ sonrasında Buski'ye dilekçelerimizi ilettik. Suyun çıktığı yer de şu anda baraj gölet projesi olmasına rağmen maalesef icraat yok bu gölet projesinin mutlaka hayata geçmesini bekliyoruz. Bizim Gölet projesinin  alanı çok büyük ben kendim gördüm, bu Gölet Günece ile birlikte Papatya,  Dereköy,  Çamönü’nün de  su ihtiyacını karşılayabilecek  büyüklükte. Hayata geçerse sadece bizim köyümüze değil bu dört köyünde gidişatı  değişebilir, neredeyse arazimizin %80-85'i bu göletten sulayabiliriz diye düşünüyorum. Böylelikle insanlarımızın geliri de artmış olacak. Zaten buralarda  kanallar sağlamken sulama yapılabiliyordu ,ama son 11-12 seneden beri bu kanalların tamamen  iş göremez hale gelmesiyle  sulama yapılamaz oldu, tekrar bu sulama sisteminin  canlandırılmasının  çok iyi olacağı  kanaatindeyim.

CENNET KANYONU’NA BUNGOLOW EVLER

Cennet Kanyonu’nun  bitişinde ya da köyün girişinde Yenişehir Belediye Başkanımız Davut Bey ile Bungolow  evler yapılacağı ile ilgili konuşmuştuk, kendileri  söylemişti. Bu projenin  bir an evvel hayata geçmesini bekliyoruz, buraların  turistik açıdan tanınması, bu kanyonun çok daha geniş insan kesimlerine  tanıtılmasıyla buraların hızlı bir şekilde kalkınmasının sağlanması uzak değildir diye düşünüyorum.

YERİ HAZIR...

Bizim için soğutma tankı çok önemli, Büyükşehir Belediyesi Ebeköy’e  iki tane soğutma tankı verirken bizim burada 4,5 tonu  aşkın günlük süt üretimimiz olmasına rağmen tankımızın gelmemesi düşündürücü. Toprakdere ve Gökçesu ile birlikte kurmuş olduğumuz Tarımsal Kalkınma Kooperatifimize, İtimat Süt Ürünleri soğutma tankı verdi ama bu çok eski ve  ikinci el olması nedeniyle birçok kere arızalandı ve maddi olarak da büyük kayba uğradık bu nedenle sütlerimiz ziyan oldu. Bu sıkıntılar neticesinde  soğutma tankı yerimizi Yenişehir Belediyesi söz verdiği şekilde halletti. İnşallah bu tank işini de Büyükşehir Belediyemizin halledeceğinden şüphemiz yok ve şimdiden sayın Başkan Alinur Aktaş’a  Günece, Toprakdere ve Gökçesu köyleri adına teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Son olarak başta Günece  Mahallesi sakinleri olmak üzere Yenişehir'de yaşayan bütün hemşerilerime Bursa'da yaşayan bütün kardeşlerime bütün halkımıza sağlık, sıhhat, afiyet ve mutluluklar diliyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500