Advert

SİGARA YASAĞI YERE YATIRILDI!

UÜ Rektörlüğü, kampüs içerisindeki bazı noktalara ‘sigarasız alan’ şeritleri çekti. Öğrencilerin çoğu şeridi desteklerken, bazıları ise komik buldu.

SİGARA YASAĞI YERE YATIRILDI!

 

Eda ÖZATA

Hızla artan kanser vakaları nedeniyle insanlığın son 10 yıldır sigarayla savaşa girmesi tüm Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da etkilerini hızla göstermeye başladı. Bu savaşa Uludağ Üniversitesi (UÜ) de dahil oldu ve kanunla belirlenen sigara yasakları çerçevesinde kampüs içerisinde belirli yerlere ‘sigarasız alan’ şeritleri çekti. Sigara içiminin açık alanlarda ‘sigarasız alan’ adı altında kısıtlanmasını öğrencilerin çoğu olumlu karşılarken, bazıları ise durumu komik bulduklarını ifade etti.

ŞERİTE GEREK VAR MIYDI?

Bu duruma tepki gösteren bazı öğrenciler, “Bizler 18 yaşını geçmiş aklı başında üniversite okuyan öğrencileriz. Rektörlüğün sigara içimini açık alanlarda dahi yasaklaması bizlerin iradesine müdahale etmektir. Biz o sigarasız alan şeridini her gördüğümüzde ters tepki yaratıyor. Amaç sigara içmemeyi düşündürmek fakat biz onu her gördüğümüzde sigara içmek istiyoruz. Yani zorlama yerine hoşgörü uygulanmalıdır. Hür irademize müdahale etmek yerine sigaranın zararları hakkında bilgilendirme seminerleri veya benzeri uygulamalar yönetim ve öğrenci arasındaki ilişkiyi daha sağlıklı kılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

--------------------------------GÖMME----

FOTO KODU: ulcay

 

YANIT REKTÖR HOCA'DAN GELDİ

Üniversiteye özel

bir uygulama değil

 

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Dünyanın her yerinde sigara içenlere yerler ayrılmaktadır. Bu bir yasak eğil, içmeyenlere karşı alınan önlem ve sınırlamadır. Sigaranın sağlığa veözellikle öğrenci ekonomisine zararlı olduğunu biliyoruz ve aslında biz hiçbir öğrencimizin sigara içmemesini diliyoruz. Ayrıca bu uygulama üniversiteye özel bir durum değildir. Bir yasanın uygulanmasıdır. Ben sağduyulu öğrencilerimizin alan sınırlandırılmasını doğru yorumlayacağına inanıyorum.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500