Advert

Seslensem sesimiz gider de

Mustafakemalpaşa'ya 3 kilometre mesafede bulunan Derecik Köyü Muhtarı Hayati Demirel, "Seslensem sesim gider ama işte dediğim gibi hizmetlerin gelmesi ile ilgili sesimizi duyuramıyoruz. Ya da biraz zaman alıyor" diyerek kırsal bölgelerdeki sıkıntıların bitmesinin biraz zaman aldığını söylüyor.

Seslensem sesimiz gider de

Özkan YILDIRIM

Mustafakemalpaşa ilçemizin hemen yakınlarında olmasına rağmen  doğası, temiz havası ve güzel insanları ile meşhur Derecik Köyü’nün çiçeği burnunda muhtarı Hayati Demirel ile birçok konuyu masaya yatırdığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Muhtarım, öncelikle bizleri  köyünüzde konuk ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum, sizi tanıyarak  isterseniz yavaş yavaş röportajımıza başlayalım..

SONUNDA BAŞARDIM

1959 Mustafakemalpaşa-Derecik Köyü  doğumluyum, doğma büyüme buralıyım. Ömrümüz hayvancılıkla, çiftçilikle geçti. Muhtar olma, köyümüze hizmet getirme fikri hep aklımdaydı. İlk olarak 1999 sonrasında 2004-2009 ve 2014 seçimlerinde de aday oldum bir çoğunu az farkla kaybettim. Hatta bir tanesini 1 oyla kaybettim, son olarak 2019 seçimlerinde de aday oldum bu seçimde insanlarımızın desteği ve teveccühü ile rahat bir şekilde  muhtar oldum. Mahallemize güzel hizmetler getirmek için çalışıyoruz. Tabii bu manada bazı sıkıntılarımız olduğunu da ayrıca söylemek istiyorum. Gerçi bu eksiklerimizi sıkıntılarımızı belediyemize iletmiş durumdayız. Onların bunları bir an evvel yerine getirilmesini, hayata geçmesini bekliyoruz.

 Muhtarım bizlere Derecik Köyü’nü  tanıtır mısınız?  Kaç hanedir? Seçmen sayısı  nüfusu ne kadardır?  Köy halkının geçim kaynakları nelerdir?

450 nüfusumuz, 250 civarı seçmenimiz bulunmaktadır, aşağı yukarı 80-85'de hanemiz var. İnsanlarımızın geçim  kaynakları hayvancılık, genelde küçükbaş ve çiftçiliktir. Domates mısır, pancar ve daha bir çok ürünlerden ekenler var.

Peki Muhtarım, bu 1 senelik süreçte ne gibi hizmetlerin gelmesini sağladınız Derecik Köyü’müze?

Köy olarak belediyemizden birçok isteklerde bulunduk, tabii bunların yerine gelmesini bekliyoruz. Köylülerimiz ile kurumlar arasında  kalıyorum. İnşallah belediyelerimizin de kendilerine gelmesi ile daha da güzel şeyler olacak.

Muhtarım ne gibi eksikleriniz var? . Şu da olsa güzel olur, bu da olsa köyümüz için iyi olur dediğiniz hizmetler neler?

CAMİMİZİN KUBBESİNDE SIZINTI VAR..

Camimizin kubbesinde  sızıntı var, rutubet yapıyor tabii duvarları bozuyor, bu tür  sıkıntılar yaşıyoruz.  Gün geçtikçe değişik bölgelere de  bu rutubetlenme yayılıyor, camimizin bu sıkıntısıyla   ilgili girişimlerde bulunduk bu konuyla   ilgili başvurularınızı yaptık ama bekleyin diyorlar, bekliyoruz, en büyük temennimiz bu bekleme sürecinde kalıcı bir olumsuzluk oluşmaması  camimizde.


TATKAVAKLI YOLU-TOP SAHASI-DÜĞÜN SALONU..

Sonrasında köyümüzün Tatkavaklı ve  Mustafakemalpaşa ile bağlantısını sağlayan yolumuzda da bazı sıkıntılar var daha 6 ay önce yapılmış olmasına rağmen bozulmaya başladı. Daha yeni yapılmasına rağmen açılmalar oluştu. Hatta bu sene  kar da yağmadı kar yağsaydı daha da kötü olabilirdi. Tabii bunun yanı sıra köyümüzde, Top sahamız  yok gençlerin top oynayabileceği enerjilerini atabileceği bir yerimiz yok. Ayrıca  düğün salonu gibi bir sosyal donatı alanımız da yok bu tür tesislerin bu tür projelerin hayata geçmesi lazım köyümüzde. Bu manada eskiden beri birikmiş olan hizmetler bunlar, aynı zamanda bunların hepsi ile ilgili girişimlerde bulunuyoruz ve bunların bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz. Ayrıca köy içerisinde bir kanalımız  var ama üstü açık açıkta akan sular kötü görünüyor. Buraların da   mutlaka üstünün  kapatılması lazım, yaz aylarında ise  koku daha da fazla artıyor. Bunun yanında daha önceki dönemde köyümüze gelen  parke taşları yıllardır öyle kenarda duruyor. Bir şekilde onların sokaklarımıza  döşenmesini istiyoruz. Meydan haricinde hiçbir yerde döşeli parke taşımız yok. Sokaklarımızın  bu görünümden kurtulması lazım, yağmur yağdığında  çamur oluyor, diğer zamanlar toz oluyor.

Zordur kırsalda hizmet beklemek

Köyümüz  Mustafakemalpaşa'ya 3 kilometre mesafede seslensem sesim gider ama işte dediğim gibi bu manada bu hizmetlerin  gelmesi ile ilgili sesimizi duyuramıyoruz. Başkanlarımıza Mustafakemalpaşa Belediye başkanımıza Büyükşehir Belediye başkanımıza bu ihtiyaçlarımız ile ilgili desteklerini bekliyoruz, şimdiye dek  yapmış oldukları çalışmalarla ilgili ayrıca teşekkürlerimi  iletmek istiyorum.


GÜLLÜCE-DÖLLÜK SULAMA PROJESİNİ BEKLİYORUZ..

Artezyenden insanlarımız tarlalarını sulamak zorunda kalıyorlar ama onunda maliyeti çok büyük. Tabii bu anlamda  mazot çok pahalı çok yüksek oranda yakıt ücretleri ortaya çıkıyor. Güllüce-Döllük Sulama sistemi projesini de ayrıca 15 seneden beri bekliyoruz ,o projenin hayata geçmesi durumunda üretimlerimizde  çok artacak ,köylümüz çok rahatlayacak ,daha önce köy nüfusumuz  çok daha fazlaydı, ilçeye  şehre insanlarımız gittiler. Bu projenin hayata geçmesi ,ortaya çıkması  durumunda giden insanlarımızda  geriye dönebilirler diye düşünüyorum. Tersine göç  başlayabilir bu manada .Bu projenin  bizim için çok önemli olduğunu söylemek istiyorum. Çok uzun yıllardan beri hayata geçmesini bekliyoruz ve bu projenin de bir an evvel hayata geçmesi ile bizlerinde hayatımızın, insanlarımızın da gelir durumunun  yükselmesini beklediğimizi söylemek istiyorum.

Muhtarım,  röportajımızın sonunda neler eklemek isterseniz? Vatandaşlarımıza, insanlarımıza ne tür mesajlar vermek isterseniz?

Buradan başta Derecik köyü sakinleri olmak üzere Mustafakemalpaşa’da yaşayan bütün hemşerilerime Bursa'da yaşayan bütün insanlarımıza herkese sağlık, sıhhat, afiyet esenlikler diliyorum, selamlarımı gönderiyorum. Beni oylarıyla destekleyen, desteklemeyen bütün Derecik Köyü halkının muhtarıyım, İnsan ayırt etmeksizin hizmetleri köyümüze getirmek için çabalayacağım.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500