Advert

Sen söyle 40 yıl

Doğanın izleriyle sanatını yapan Canan Tolon’un 40 yıllık sanat hayatını yansıtıyor. Tolon, “Konuşmaktan çok başkasının ne söylediğini dinlemek istiyorum Bu sergi bunun üzerine kurulu” dedi.

Sen söyle 40 yıl
Canan Tolon’un 1980’li yıllardan günümüze uzanan sanatsal birikimini yansıttığı 'Sen Söyle' adlı sergisi İstanbul Modern’de açıldı. Tolon, Türkiye’de ilk kez bir müze çatısı altında gerçekleşen kişisel sergisiyle sanatseverlerle buluştu. Sergi, sanatçının 40 yıl öncesiyle bugünkü işleri arasındaki yakınlığı, görsel etkiyi ve bu eserlerin birbirini nasıl beslediğini tartışmaya açıyor. Sergide özellikle doğaya, çevreye, mimari ve kültüre atıfta bulunan işler var. Doğayla düşünen doğanın izleriyle sanatını yapan Tolon’un 1980’lerden günümüze uzanan işleri bize bu anlayışın ipuçlarını veriyor.
 
DOĞAL MI YAPAY MI?
Sergide Tolon’un mimarlık geçmişi ve disipliniyle olan etkisine ve bunu sanatla nasıl ilişkilendirdiğine de tanık olmak mümkün. Çalışmalarında çim tohumu, su, kahve telvesi gibi doğal malzemeler kullanan, tuvallerine yerleştirdiği metal parçalarını açıkhava koşullarının etkisine bırakarak doğanın resimde canlanmasını sağlayan sanatçı, zamanın izlerini resimlerinin oluşumu için önemli bir başlangıç noktası olarak kurguluyor. Yani izleyici için bir yanılsama söz konusu. Sergide doğayı, yaşayan tohumla birlikte çoğalan, çimin varlığı ve bu çimlerin aynalarla yapaylaştığını görüyoruz. Bu noktada izleyiciyi ikiliğe düşüren, sorular sorduran çalışmalar çıkıyor karşımıza. Tolon bu noktada sözü izleyiciye vermek için sergiye “Sen Söyle” ismini vermiş. (yenisafak.com)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500